AsRock H81 Pro BTC alaplap járt nálunk
A Bitcoin egy digitális fizetőeszköz, illetve peer-to-peer fizetési rendszer, melyet 2009-ben Satoshi Nakamoto alkotott meg. Ez egy kriptovaluta, mivel a kriptográfiát használja fel a pénz előállításához és mozgatásához. A Litecoin is egy szinte teljesen megegyező peer-to-peer kriptovaluta, melyet a Bitcoin továbbfejlesztése céljából hoztak létre.
A Bitcoin szerzése két úton lehetséges. Az egyik módja a vásárlás és a kereskedés. A másik mód az aktív "bányászat", mikor is a számítógépünket használjuk a Bitcoin megszerzésére. Erre természetesen egy stabil, nagy teljesítményű számítógépre van szükség, amely a GPU(k) erőforrásait használja ki.
Miért a GPU? És miért mi számolunk mások helyett?
A cégek, bankok és egyéb vállalatok szervereinek GPU kapacitása eléggé korlátozott, így inkább mással végeztetik el a számítási feladatokat a Bitcoin/Litecoin bányászat segítségével. Egyszerűen azért használják a bányászathoz a GPU erőforrásait a CPU (processzor) helyett, mert a GPU sokkal nagyobb számú utasítást képes feldolgozni , miközben jóval olcsóbb, (ha a 8-12 magos Intel processzorokra gondolunk)
AMD vagy NVIDIA?
Természetesen mindkét gyártó kártyái alkalmasak a bányászatra, de az NVIDIA használata nem éri meg. Ez annak tudható be, hogy az AMD GPU-k 2-3x több 32 bites utasítást képesek elvégezni másodpercenként, mint az NVIDIA GPU-k. Bovebben a Bitcoin bányászatról hamarosan egy nagyobb terjedelmű ismertetőben olvashattok.
A Bitcion/Litecoin bányászathoz tehát AMD grafikus kártyára van szükségünk, mely csúcsra járatva, akár a nap 24 órájában is számol és számol.... és számol... Ha komolyan akarja valaki csinálni, akkor több GPU-t is pakol a konfigurációba, viszont ez nehézkes, slot, illetve melegedési szempontokból.
AsRock H81 Pro BTC:
Az AsRock H81 Pro BTC egy kimondottan bányászatra specializálódott alaplap, melyre már a több PCI bővítőhely és az extra molex tápcsatlakozók is utalnak.
[caption id="attachment_46991" align="aligncenter" width="549"] AsRock H81 Pro BTC[/caption]Ezen az alaplapon összesen 6 darab PCI bővítőhely található, ami azt jelenti, hogy 6 darab grafikus kártyát tudunk rá csatlakoztatni. Egy grafikus kártyát a szokásos módon a PCIe 16x bővítőhelyre, a többi 5-öt pedig egy x1 - x16 átalakítóval. Ebben az esetben a grafikus kártyákat természetesen speciális módon kell rögzíteni, mint például egy egyedileg elkészített vázra felcsavarozva.
[caption id="attachment_46989" align="aligncenter" width="252"] PCI x1 - x16 átalakító[/caption] [caption id="attachment_46992" align="aligncenter" width="549"] 6 darab PCI bővítőhely[/caption]Mint már említettük, az alaplapon a 24 pines alaplapi tápcsatlakozó mellett az AsRock mérnökei elhelyeztek 2 további 4 pines molex tápcsatlakozót, mely azt a célt szolgálja, hogy a tápegység felől érkező teljesítmény sokkal egyenletesebben oszlik el. Ennek eredményeképp az alaplapra csatlakoztatott grafikus kártyák nagyobb biztonságban vannak a károsodástól.
Az első molex tápcsatlakozó a PCI foglalatok felett került elhelyezésre, míg a másik tápcsatlakozó az I/O panel mellett található. Ezzel nem csak a teljesítmény jobb elosztása a cél, hanem az alaplap hőmérséklete is csökken.
A Bitcoin/Litecoin funkciókat, sajátosságokat már kitárgyaltuk, térjünk át az alaplap kompatibilitásra és specifikációkra.
Az AsRock H81 Pro BTC LGA 1150 foglalatú processzorokat támogat, így kompatibilis a 4. generációs Intel Core i7 / i5 / i3 / Xeon / Pentium / Celeron processzorokkal. Memória slotokból 2 találunk az alaplapon, melyekbe maximálisan 16 GB DDR3 1066, 1333 vagy 1600 Mhz-es órajelű ram-párt helyezhetünk. Az alaplap támogatja az 1.2 és 1.3 XMP profilokat.
Már említettük az 5 darab PCI Express 2.0 x1 és egy darab PCI Express 2.0 x16 bővítőhelyet. Az alaplapon találunk még 2 darab SATA3 6.0 Gb/s és két darab SATA3 3.0 Gb/s csatlakozót is.
[caption id="attachment_46996" align="aligncenter" width="549"] A hátlapi csatlakozók[/caption]A hátlapi I/O panel felépítése:
- 1 x PS/2 egér csatlakozó - 1 x PS/2 billentyűzet csatlakozó - 1 x soros port - 1 x párhuzamos port - 1 x D-Sub csatlakozó - 1 x HDMI csatlakozó - 2 x USB 2.0 port - 2 x USB 3.0 port - 1 x RJ-45 LAN Port - HD Audio Jack: Line in / Front Speaker / Microphone
Az Asrock H81 Pro BTC nyák-lapja nagy sűrűségű üvegszálas anyagból áll, mely esetben a rétegek közti rések minimálisak, így nem kell tartani a sok alaplap vesztét okozó pára és víz okozta rövidzárlattól. Emellett az alaplap egy extra funkcióval a "Dehumidifier" technológiával rendelkezik. Ez a funkció lehetővé teszi az alaplap páramentesítését. Ezek mellett fontos megemlíteni a 4 tápfázisú kialakítást, mely a 3 fázishoz képest sokkal egyenletesebb tápellátást biztosít, növelve az alaplap és a többi alkatrész élettartamát is.
A házba integrált ventilátorok szabályozása is egyszerű a "Fan-Tastic Tuning" szoftver segítségével, hisz hőmérséklethez igazítva tudjuk beállítani a ventilátorok fordulatszámát.
A 32, illetve 34 bites Windows 8.1, Windows 8 és Windows 7 operációs rendszereket támogató alaplap - melyhez a szükséges meghajtó programokat tartalmazó lemez a doboz mélyén lapul - ATX méretekkel rendelkezik, azaz 30.5 cm x 17.8 cm.
A lenti képen láthatjuk, hogy a videókártyák milyen módon állnak összeköttetésben az alaplappal. Természetesen az ilyen rendszerekhez egy speciálisan erre a célra készített vázszerkezet szükséges, ami nem nagy ördöngősség, ha valaki ért a barkácsoláshoz. És hogy miért csinálunk ilyen káoszt a rend helyett? Azért mert így nem kell több számítógépet felhasználnunk, ami azt jelenti, hogy csak 1 merevlemez, 1 processzor és 1 alaplap kell a működéshez.
Forrás: Bits Be Trippin' youtube csatorna
Aki Bitcoin bányászatba szeretne fogni, már 17.000 forint környékén beszerezhet egy AsRock H81 Pro BTC alaplapot, melyet az Ingram Micro magyarországi képviselete bocsájtotta rendelkezésünkre.