AsRock Z170 OC Formula alaplap bemutató
Az LGA 1151 tokozással ellátott Intel Skylake platform bár már egy éve elrajtolt, a technológia még elég újdonság ahhoz, hogy az ilyen processzorok alá való alaplapokat mutassunk be, főleg ha kimondottan tuningos lapokról van szó. Az AsRock kifejezetten tuningra kihegyezett alaplapjai az OC Formula nevet viselik, melyek a Z77 OC Formula, Z87 OC Formula, Z97 OC Formula és X99 OC Formula személyében már bizonyítottak. Mai bemutatónk az LGA 1151 foglalatú Z170 OC Formula lapról fog szólni.
Az alaplap dobozának elülső része nem túl hivalkodó, mindössze az AsRock logó alatt helyet kapott OC Formula grafika vonja magára a figyelmet. A jobb alsó sarokban a processzortámogatással, multi-VGA támogatással és operációs rendszer kompatibilitással kapcsolatos megszokott logókat találjuk.
A doboz hátoldala már jóval több információt tartalmaz és illusztrációkból sem szenved hiányt. Minden olyan tulajdonságot, technológiát felsorol a gyártó, mely szerinte előnyt jelenthet a konkurenciával szemben, ha vásárlásra kerül a sor.
A dobozban az alaplap egy antisztatikus fóliában, antisztatikus kis tálcán kapott helyet. A lapon kívül a doboz tartalmaz 4 darab, fekete színű SATA kábelt, egy két utas SLI csatlakozót, egy hátlapi I/O panel borítást, egy telepítő lemezt, egy kezelési és beüzemelési útmutatót, merevítőt és csavart Wifi, vagy Bluetooth modul számára és csavart az M.2 portba helyezhető eszközök rögzítéséhez.
Az 30.5 cm x 24.4 cm-es méretekkel rendelkező, ATX szabványú alaplap az OC Formula vonalon jól ismert fekete/sárga, vagy, ha úgy tetszik fekete/arany színösszeállítást követi matt fekete, 8 rétegű nyomtatott áramköri lapkával. Ez a színvilág jellemző a memória és PCI Express bővítőhelyekre az alaplapon, valamint az alumínium VRM és chipset hűtőbordákra és a hátlapi I/O panelt és audió vezérlőt takaró műanyag borításra. Bár az alaplap nem kapott "csili-vili" LED világításokat, azért egy mégis helyet kapott. Az SLI felirat mellett egy sárga színű OC Formula logót rejt. A Z170 OC formula felirat felett találunk egy Nick Shih aláírást, mely azért került a lapra, hisz az ő egyedileg beállított OC profiljai lettek felhasználva,
Az AsRock Z170 OC Formula, mint ahogy már említettük LGA 1151 foglalattal rendelkezik, így támogatja a Celeron, Pentium és i3, i5, i7 Skylake processzorokat, a Celeron G3900T-től kezdődően a Code i7-6700K-ig. A tápellátásról 18 fázisú (12+4+1+1) VRM gondoskodik, mely alapesetben hatékonyabb tuningot (alacsonyabb hőmérséklet, stabilabb működés) tesz lehetővé. Fontos megemlíteni, hogy a gyártó 60A-es prémium minőségű folytótekercseket és Nichicon 12K Platinum kondenzátorokat használt, ami sokkal jobb telítési áramot és hosszabb élettartamot garantál.
Az AsRock Z170 OC Formula 4 darab memória bővítőhellyel rendelkezik. LGA 1151 platform révén DDR4 modulok támogatottak két csatornás (Dual-Channel) kivitelben. Összesen 64 GB (azaz modulonként 16 GB) memóriát használhatunk fel, melyek órajele a normál (tuning nélküli) 2133 Mhz-es órajeltől az elképesztő 4500 Mhz-es órajelig támogatottak. Természetesen az memória órajelének kezelésére kapunk Extreme Memory Profile (XMP) 2.0 támogatást. Hogy a memória slotok és memóriák közti kapcsolat tökéletes legyen, a gyártó 15μ-os aranyozott csatlakozókat használt, így az oxidáció is kiküszöbölhető. A támogatott memória órajelekkel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a 4500 Mhz-es (OC) órajelet csak egy csatornás módban lehet elérni.
Ha megnézzük a memória foglalatok alatti részt a fenti képen, akkor láthatjuk, hogy két darab USB 3.0 port került elhelyezésre, melyről a számítógépházon összesen 4 USB 3.0 vezérelhető. USB portokból egyébként az említett portok mellett további két USB 2.0 csatlakozót kapunk az alaplap alsó részén. A 24 pines alaplapi ATX tápcsatlakozó mellett találjuk a feszültségéméréshez szükséges csatlakozót.
Érdekesség figyelhető meg az alaplapon elhelyezett 12V-os PCIe tápcsatlakozónál, hisz a Z170 OC formula a 8-as csatlakozó mellett egy 4-essel is rendelkezik. A Hi-Density tápcsatlakozók csökkentik a feszültségveszteséget és ezzel jótékony hatással vannak a rendszerhőmérsékletre.
Az alaplapon összesen 6 ventilátor csatlakozó került elhelyezésre, melyek mindegyike 4 pines, azaz támogatja a PWM-es fordulatszám szabályzást. A gyártó nagyon okos módon a processzor alatti részen alakította ki a processzor ventilátoraihoz szükséges csatlakozókat, melyek egy méretes (pl. Noctua NH-D15) hűtésnél kényelmes beüzemelést biztosítanak. A további négy ventilátor csatlakozó az alaplap jobb oldalára orientálódott, elosztva alul, középen és felül.
A PCI Express X16 bővítőhelyek némelyike (1-es és 4-es) a memória foglalatokhoz hasonlóan 15μ-os aranyozott csatlakozókat kaptak. Az alaplapon 4 darab PCI Express 3.0 x16 bővítőhely kapott helyet, emellett találunk egy PCI Express 3.0 x1, egy PCI Express 2.0 x1 és egy fél méretű Mini-PCI Express slotot is. A PCI Express 3.0 x1 érdekessége, hogy nagyobb méretű bővítőkártyák is használhatók a kialakításnak köszönhetően. Az alaplap támogatja a 2, 3 és 4 utas CrossFireX, valamint az Nvidia SLI, Quad SLI megoldásokat.
A PCI Express bővítőhelyek között három Ultra M.2 csatlakozót pillanthatunk meg, melyek akár 32 Gb/s adatátviteli sávszélességet is képesek produkálni. Ebben az esetben a 2230/2242/2260/2280/22110 M.2 SATA3 6.0 Gb/s modellek és M.2 PCI Express modulok támogatottak.
SATA csatlakozók terén szépen ellátott alaplapról beszélhetünk. Ezek a csatlakozók a megszokott módon az alaplap jobb alsó részén kaptak helyet, emellett találunk a chipset hűtés túloldalán is néhányat. Összesen 10 SATA 3 csatlakozót kapunk, melyekből 6 darabot az Intel Z170 chipset vezérel és ennek megfelelően RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10), Intel Storage Technology 14 és Intel Smart Response Technology, NCQ, AHCI és Hot Plug támogatást élveznek. További 4 SATA 3 csatlakozót az ASMedia ASM1061 vezérel NCQ, AHCI és Hot Plug támogatással. A normál SATA 3 6 Gb/s csatlakozók mellett rendelkezésre áll 3 darab SATA Express 10 Gb/s csatlakozó is.
Természetesen az alaplap nem képes egy időben minden SATA, SATA Express és M.2 portot üzemeltetni, így az M.2 csatlakozók kihasználásával 1-1 SATA, vagy SATA Express port nem használható.
Az alaplap Purity Sound 3 7.1 CH HD audioeszközt tartalmaz Realtek ALC1150 audiokodekkel, 115dB jel-zaj viszonyú DAC differenciál erősítővel, TI NE5532 prémium fejhallgató erősítővel, kondenzátormentes Direct Drive technológiával, EMI árnyékoló burkolattal, izoláló NYÁK árnyékolással és DTS Connect csatlakozóval.
Fontos megemlíteni az alaplap hálózati tulajdonságait is. A megfelelő, stabil, j8átékok alatt lag mentes internetsebességről az Intel I219V ethernet vezérlő gondoskodik, mely rendelkezik Wake-On-LAN támogatással, mely teret ad a számítógép távoli felébresztésére.
Az alaplap alján találjuk azokat a kapcsolókat, gombokat, melyek a tunmingolásnál jól jöhetnek, főleg, ha épp számítógépház nélkül hajkurásszuk az órajeleket és benchmark pontokat, FPS-eket. A két nagy gomb a Power és a Reset értelem szerűen a gép bekapcsolását és újraindítását teszi lehetővé. BIOS reset, ugyanúgy, mint a hátlapi I/O panelen itt is megtalálható. A menü gomb mellett elhelyezett plusz és mínusz gombok, a "Rapid OC" gombok, melyekkel módosíthatjuk a rendszer CPU-szorzóját, a BCLK frekvenciát vagy a CPU Vcore feszültséget.
A négy kis fehér kapcsolóval ellátott panelen egy-egy PCIe 3.0 16x portot kapcsolhatjuk ki, vagy be. Mellettük az LN2 mód kapcsoló, a "Slow mode" kapcsoló és az XMP kapcsoló kapott helyet. A Power gomb felett találjuk a BIOS kapcsolót, mellyel az "A" és "B" BIOS között váltogathatunk.
Az előzőekben már írtunk a BIOS kapcsolóról, ugyanis az alaplap 2 BIOS-szal rendelkezik. A 2 BIOS mindegyike 128 MB-os UEFI BIOS. Lehetőségünk van egy balul sikerült setup után, vagy hibás BIOS frissítés után az adatok teljes értékű visszanyerésére a második BIOS-ból.
Az UEFI BIOS tartalmazza a szokásos beállításokat, a megszokott részletességgel, így ezekre nem is térnénk ki. Ami a tuningot illeti, ott már komolyan teljesít az alaplap. Ha van megfelelő hűtésünk, akkor használhatjuk a felajánlott tuning beállításokat, melyek 4,4 Ghz-től (alap feszültségen) 4,8 Ghz-ig (1,39V) változtathatók. A "tuningbolondok" számára pedig ott az LN2 profilok, melyek 5800 Mhz (1,6V) és 6500 Mhz (1,75V) közötti órajel beállítására adnak lehetőséget. Ezek az értékek Intel Core i7-6700K processzor esetében érvényesek.
Kapunk egy "EZ mode" felületet is, ahol a rendszer aktuális állapotát figyelhetjük egyetlen képernyőn, megtudhatjuk a legfontosabb információkat, mint például a processzor sebessége, DRAM frekvencia, SATA információk, ventilátor sebességek, stb...
. |
A hátlapi I/O panelen elég szép a felhozatal. A PS/2 csatlakozó felett kapunk két USB 2.0 portot, melyek ESD védelemmel vannak ellátva. Mellettük kapott helyet a BIOS reset gomb , mely egy félresikerült beállítást képes pillanatok alatt helyrehozni a gép szétszedése nélkül. Ezután jön egy HDMI és egy DisplayPort 1.2, majd az UJABB USB tömb. Itt Egy USB 3.1 Type A, egy USB 3.1 Type C és 4 USB 3.0 port kapott helyet, szintén ESD védelemmel felvértezve. Míg az USB 3.1 portokat az ASMedia ASM1142 vezérli, addig az USB 3.0 portokért az Intel Z170 chipset a felelős. Az USB portok felett kapunk egy RJ45-ös LAN portot és a sor végén a HD Audio Jack csatlakozókat találjuk egy optikai SPDIF kimenettel megfűszerezve.
Szoftverek:Az AsRock Formula Drive a Windows alatti tuningolást és diagnosztikát segíti elő. Lerhetőségünk van energiagazdaságos mód "Performance" mód és "OC" mód kiválasztására, melyek a hardvereink képességeihez mérten emelik az órajeleket. Lehetőségünk van a legfontosabb órajel, feszültés, hőmérséklet és ventilátor fordulatszám értékek ellenőrzésére valós időben, így egy tuning után figyelemmel követhetjük a gép működését. A tuningolást az "OC Tweaker" menüben találjuk, ahol BLCK értéket, CPU szorzót és feszültség értékeket állíthatunk. Lehetőségünk van a ventilátor profilok testreszabására is, így a számunkra szükséges zajszint/hűtési teljesítmény arányt finomhangolhatjuk. Ha valami problémánk van a gép működésével, akkor lehetőség van online segítség kérésére a "Tech Service" menüben.
. |
Az AsRock Z170 OC Formula egy kivételesen felszerelt alaplap M.2 támogatással, SATA Express támogatással, amik ugye a Z170-ből kifolyólag alapvető funkciók. Támogatott a négy utas CrossFireX és a 4 utas SLI is. Au alaplap kimondottan erős és stabil 18 fázisú áramellátással rendelkezik, ami a tuningolás és masszív működés alapja. Kapunk mini PCIe interfészt, ami lehetőséget ad arra, hogy Wifi, vagy Bluetooth kártyát használjunk vezeték nélkül,i kapcsolatokhoz. Az alaplapon rengeteg ventilátor csatlakozó kapott helyet, amellyel a ház hűtése maximálisan megoldható. Kapunk USB 3.1 Type A és Type-C portokat a nagy adatátviteli sebességhez is. Magáról az alaplapról számos funkciót elérünk, mint az XMP be/kikapcsolás, a PCI Express slotok bekapcsolása/letiltása emellett az órajeleket is az alaplapról, egy gombnyomással emelhetjük, vagy csökkenthetjük.
Ami az alaplap árát illeti, a 77.000 forint körüli ár kicsit borsos, de aki a határtalan tuning szerelmese és nem csak "gémer", annak mindenképp megfontolandó egy ilyen alaplap beszerzése.