ASUSTOR Lockerstor 12R Pro áttekintés
Korábban már több ASUSTOR NAS is megfordult nálunk, most azonban egy különlegességet próbálhattunk ki a gyártó kínálatából a Lockerstor 12R Pro (AS7112RDX) képében, ami egy 2U kialakítású, rackbe szerelhető vállalati NAS, így egy igencsak méretes modellről van szó, ami nem is tartozik a túlzottan könnyedén szállítható megoldások közé, tekintve, hogy egy szerverkörnyezetbe szánt megoldásról van szó, ami nehézséget illetően is meghaladja a 10 kg-ot a maga 13 kg-os tömegével.
12 lemezes melák
Az AS7112RDX egy igencsak méretes vázban érkezik, hiszen 88 x 439 x 535 mm-es kialakításával nem különösen mondható helytakarékosnak, ami szervermegoldás révén talán nem is meglepő, hiszen az ilyen U2-es kialakítású megoldásokat általában rackszekrényben szokták tárolni. Ha pedig tárolás, a Lockerstor 12 nevéhez illően 12 db 3,5 hüvelykes tárolórekesszel érkezik, amik igény esetén képesek az 2,5 hüvelykes adattárolók befogadására is. Ezek rögzítéséhez összesen 48-48 csavart kapunk, vagyis 4-4 csavar jut minden rekeszre, amiknél a használni kívánt csavarok mérete attól függ, hogy melyik meghajtót használjuk a tárolórekeszben.
Ezenfelül, ha a rackváz tetejét eltávolítjuk, két M.2-es SSD-foglalat és 4 DDR4-es RAM-foglalat tárul elénk. Utóbbi alapból 1 db 8 GB-os, 2666 Mhz-es ECC-memóriával érkezik, amit maximálisan 128 GB-ra bővíthetünk (4 x 32 GB). Sőt, az alaplapon még két Gen3 x4-es és egy Gen 3 X8-as PCIe sín is helyet kapott, amikbe akár 50 GbE-s sebességű hálózati kártyákat vagy SAS-kártyákat szerelhetünk be.
Tárhely tekintetében egy 8 GB-os USB DOM fedélzeti tárhely is helyet kapott az eszközön, amin értelemszerűen az ADM operációs rendszer található meg. Ha pedig jobban szétnézünk az alaplapon, a méretes hűtőborda alatt (önmagában passzív, azonban egy elkülönített rekeszben 3 db 60 mm-es ventilátor gondoskodik a vázon belüli megfelelő légáramlásról) megtalálhatjuk a gép processzorát, ami nem más, mint egy 9. generációs, Coffe Lake architektúrára építő Intel Xeon E-2224. Ez a processzor még a hajdani 14 nm-es gyártástechnológiát használja és 4 maggal érkezik, amelyek maximum 4,6 GHz-es órajelre képesek felpörögni, míg az alapórajele 3,4 GHz-en ketyeg. A Hyper Threadinget nem támogatja, és L3-as gyorsítótárból is csak 8 MB található rajta (a túlméretezett L3-as gyorsítótárak csak a legmodernebb CPU-k kiváltsága).
Áramellátás tekintetében két 550 W-os redundáns tápegység dolgozik a rendszerben, amelyek Platinum tanúsítvánnyal lettek ellátva. Ezek a megoldások 50%-os terheltség mellett 94%-os hatékonysággal képesek dolgozni. Ebből adódva a rendszer fogyasztása normál működés mellett csak 100 W körüli, míg lemezhibernálás esetén 45 W. Ha az alvó állapotot is hozzávesszük, a NAS akkor mindösszesen csak 7,55 W-ot fogyaszt. Természetesen, ha két M.2-es SSD-vel és néhány hálózati kártyával bővítjük a rendszert, a fogyasztás minimálisan megnőne, de még akkor is elegendő lenne egy tápegység a teljes gép áramellátásához. A redundancia lényege itt az, hogy ha egy tápegység meghibásodna, a másik azonnal átveszi a helyét, így a hibás egyéget akár úgy is ki lehet cserélni, hogy közben nem kapcsoljuk ki a NAS-t.
I/O-portkínálat tekintetében nem kell sokra számítani, 4 db USB 3.2 Gen 2-es (10 Gbps) Type-A és 2 db Type-C port (szintén 10 Gbps) kapott helyet hátul 4 db gigabites LAN társaságában. Ezek persze aggregálhatók, így akár 4 GbE-s sebességet is el lehet érni vele, viszont nagyobb sávszélességhez már érdemes külön, egy legalább 10 GbE-s hálózati kártyával bővíteni a NAS-t. Lehetőség van a portok különálló használatára is, így ha valamelyik kábel vagy port meghibásodna, egy másik azonnal képes átvenni a helyét, megőrizve a folyamatos kapcsolatot.
Cél a megbízhatóság
Ennyi tárolólemez esetén felmerülhet a kérdés, hogy mire lehet jó egy ilyen NAS. Mivel a RAID-tárolókötetek variálhatók, simán megvalósítható az, hogy csak 3 lemezt használunk valódi adattárolásra, 3 lemezt adattükrözésre állítunk, míg 3 lemezt pillanatképek mentésére, esetleg MyArchive beállítására fordítunk. De ha már itt tartunk, mi az a MyArchive?
Az ASUSTOR MyArchive egyfajta rugalmas tárolórekeszt jelent, aminek a lényege az, hogy az a MyArchive tömbbe tartozó lemezek rugalmasan kivehetők és cserélhetők. Lényegében bármilyen adatról készíthetünk rá külön mentést szükség esetén, majd kivehetjük az adott adattárolót, ha épp nincsen rá szükségünk, így offline, elkülönítve lehet rajta adatot tárolni. Sőt, a MyArchive lemezeket NAS-ok között is lehet váltogatni, ha másolni vagy áthelyezni szeretnénk adatokat. Lényegében a NAS merevlemezeit hordozható adattárolóvá alakítja a könnyebb megosztás érdekében.
De ha már többféle mentésről van szó, érdemes megemlíteni, hogy támogatja a népszerű felhőszolgáltatásokat is, így oda is és onnan is készíthetünk mentéseket, külső tárolók tartalmáról készíthetünk mentést, mobiladatainkat, fényképeinket, rendszermentésünket tölthetjük fel rá, de akár számítógépek vagy más NAS-ok tartalmáról is készíthetünk rá biztonsági mentést. A lehetőségek száma gyakorlatilag határtalan. Persze, ha valaki felügyeleti rendszer tárhelyeként használná, akkor sincs baj, hiszen a Surveillance Center telepítésével és megfelelő mennyiségű kameralicenc vásárlásával átfogó felügyeleti rendszert is lehet belőle csinálni.
Amennyiben pedig valami mégis meghibásodna a NAS-ban, a Find Me szolgáltatásnak köszönhetően a rendszergazdák könnyedén megtalálhatják az érintett NAS-t. Ez nemcsak a NAS elején található szerviz LED-et aktiválja, hanem hangjelzést is ad ki, hogy több gép esetén még könnyebb legyen azonosítani a meghibásodott egységet.
Hardveres felszereltségéből adódva ezt Lockerstor 12R Prót napi 24 órás működésre tervezték, amit a redundancia, a többféle tárolókészlet támogatása és az ECC-s memória is alátámaszt. Sőt, a NAS-t 95%-os páratartalom mellett is tesztelték, emellett 0 és 40 fok közötti külső hőmérséklet mellett is garantálja a zavartalan működést.
Mindemellett a nagyobb biztonság érdekében a NAS beépített tűzfallal érkezik, letölthető rá antivírus szoftver, de VPN-támogatással, SSL-hitelesítéssel, automatikus kiléptetéssel, 2 faktoros hitelesítéssel, sőt tárhelyelkülönítéssel és titkosítással is rendelkezik. Ezek a védelmi mechanizmusok, a btrfs-fájlrendszer támogatása, valamint a pillanatképvédelem hozzájárul a NAS zsarolóvírusokkal szembeni védelméhez is. Természetesen az olyan alapvető funkciók, mint a port-átirányítás és a felhasználói fiókok hozzáférési jogainak beállítása szintén támogatottak.
Szoftveres képességek
Ahogy az ASUSTOR NAS-oknál ez megszokott, a rendszerfeladatok ellátásáért itt is az ADM operációs rendszer felel, viszont ellentétben az új modellekkel, itt a NAS a 4.3-as rendszert használja. Ez az ADM-verzió támogatja a WORM-funkciót, hogy adatimmunitást biztosítson, megakadályozza a gyanús IP-címek belépési kísérleteit, lehetővé teszi egyéni eseményértesítések beállítását, működtethető rajta WireGuard VPN-szerver és leegyszerűsíti a fényképkezelést is az optimalizált miniatűrök segítségével. Ha pedig ADM, akkor ne feledkezzünk meg az AppCenterről sem, ahol a megszokott, sokoldalú alkalmazáskínálatot érhetjük el, lehetőséget biztosítva megannyi szolgáltatás telepítésére és futtatására. Csak hogy néhány dolgot említsünk, lehetővé teszi a NAS webszerverként történő használatát, multistreamet biztosít az Asustor Live applikáción keresztül, de akár a felügyeleti rendszerek létrehozásához a Surveillance Center telepítését is lehetővé teszi.
X86-os NAS révén a virtualizáció támogatása sem marad ki, így a NAS-ra letölthető Virtualbox segítségével készíthetünk virtuális gépeket, de lehetőség van Docker konténerek és lemezképfájlok futtatására is a Protaineren keresztül, sőt, a Linux Center alkalmazással akár natív Linuxra készített programokat is futtathatunk a NAS-on. Természetesen akkor sincs gond, ha a NAS-t csak a virtuális gépek tárolójaként használjuk, ugyanis az iSCSI-protokollal közvetlenül a számítógépünkhöz is csatlakoztathatjuk a NAS tárhelyét úgy, mintha az a gép egyik közvetlen meghajtója lenne. Ebből adódóan lehet rá programokat telepíteni, virtuális gépek tárhelyeként használni, sőt, technikailag akár játékot is lehet telepíteni rá, de ez modern címek esetén nem feltétlenül jó ötlet. Ezektől függetlenül a NAS támogatja a VMware, Citrix és Hyper-V virtuális tárolókörnyezeteket is, így valóban széleskörű kompatibilitást biztosít.
Aki azonnali fájlszinkronizálást szeretne, az az EZ Sync segítségével megteheti mindezt. A szolgáltatás hasonlóan működik a OneDrivehoz vagy éppen a Dropboxhoz – a kliens létrehoz egy megosztott mappát, amibe ha bármit feltöltünk, az azonnal szinkronizálódik a számítógép és a NAS között.
A NAS egy bizonyos csúcsidős teljesítménymóddal is rendelkezik, aminek a lényege az, hogy meghatározhatunk olyan időpontokat, amikor nagy számítási kapacitásra van szükségünk. Ilyenkor a NAS lekapcsolja a háttérfolyamatokat, hogy nagyobb teljesítmény legyen elérhető az engedélyezett alkalmazásoknak, míg a csúcsidőn kívüli időszakba ezek a háttérfolyamatok visszakapcsolódnak és akár a karbantartási folyamatokat is elvégezhetik ilyenkor a rendszergazdák.
Összegzés
Egyetlen ilyen cikkben nem lehet összeírni, hogy mi mindenre is képes egy NAS, csupán átfogó módon lehet részletezni a képességeit. Ettől függetlenül persze jól látható, hogy egy ilyen NAS leginkább vállalati környezetbe használható ki a legjobban. Ebből adódva egy ilyen gép ára igencsak magasra tud ugrani, ami jelen esetben elmondható, hiszen a Lockerstor 12R Pro bruttó 1 600 000 forintért lehet a miénk alapkonfigurációval, értelemszerűen lemezek nélkül. Ebből is érződik, hogy ezt a modellt bizony nem otthoni felhasználásra tervezték. Az üzleti szférában viszont igencsak hasznos tud lenni egy ilyen NAS, pláne ennyi képességgel, még akkor is, ha a memóriabővítés, a lemezvásárlás és egyes szolgáltatások megléte külön költséget jelent.