fifa-16-teszt/2015/09/28

"Reál"isabb mint az elődök - FIFA 16 teszt

2015. szeptember 28. Kocsis Bence

A EA Sport FIFA időszámítása a 90-es évek közepén kezdődött. Azóta évente jelennek meg az aktuális futballévet feldolgozó játékok. A sorozat természetesen évről évre fejlődik, hisz minden évben valami újat talál ki a kanadai csapat. A teher nagy, hisz egy ilyen gyakorisággal megjelenő játéknál nem lehet csupán frissíteni, minden évben kell legalább egy-két dolog, aminek köszönhetően azt lehet mondani, hogy "igen, az új játék más mint az előző".

A FIFA 16 egyik legnagyobb változása az előző játékokhoz képest, hogy megjelent a női futball, amit egy jó kezdeményezésnek tartok, hisz a futball ezen ága egyre jobban fejlődik. A FIFA 16-ban egyelőre csak válogatott szinten találkozhatunk a női labdarúgással, de remélhetőleg ez az ág gyökeret ereszt és a jövőben is megmarad kiegészítve néhány klubcsapattal is. A játékban Németország, USA, Franciaország, Svédország, Anglia, Brazília, Kanada, Ausztrália, Spanyolország, Kína, Olaszország és Mexikó csapatai közül választhatunk, melyekkel offline torna, online barátságos meccs és gyors mérkőzés módokban találkozhatunk.

A női focisták kidolgozása annak ellenére, hogy először került be a futball ezen ága a játékba nagyon jól sikerült és a mozgások is jól el lettek találva. A női játékosok némiképp lassabbak a férfi játékosok élmezőnyénél, erős közepes játékosok érzését keltik.

women_1 women_2
women_3 women_4
.

A következő videóban Svédország és Németország közötti mérkőzést rögzítettük. Nem akartunk benneteket az unalmas mérkőzéssel (a mi focitudásunkból eredően) fárasztani, így az egy szem gól és a mérkőzés utáni összefoglaló került az összeállításba:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=X-Uu8awtg1Q&feature=youtu.be[/youtube]

.

A Real Madrid csapatára kiemelt figyelmet fordítottak a készítők. Az Electronic Arts és a Real Madrid 3 éves szerződést írt alá. Első körben a 14 legnépszerűbb Real játékos extra 3D-s modellezéssel készült el, emellett a Santiago de Bernabeu stadion, a Real Madrid szentélye is a többi stadionhoz képest még részletesebb kidolgozást kapott, melynek egyik látványossága a szurkolói élőkép.

isco james
kroos ronaldo
.

Az Ultimate Team-en belül újdonság a FUT Draft, mely extra játékmódja az Ultimate Team-nek. Ebben a módban az általunk megszerzett Coin-okból 15000-et (vagy 300 FIFA pontot) felhasználva "draftolhatunk". Egy draft alkalmával egy 23 fős keretre tehetünk szert, mégpedig úgy, hogy minden posztra 5 játékos közül választhatunk, úgy, hogy egyszerre csak az aktuális poszt 5 jelöltjét láthatjuk, így észnél kell lenni a választásnál, nem minden esetben a lejobb játékos lesz a leghasznosabb a csapat számára. A draftolás előtt a formációt is ki kell választanunk, a gép ez alapján fog posztokra játékosokat ajánlani.

Egy ilyen módon összerakott csapattal maximum négy mérkőzést játszhatunk. Ezt a négy mérkőzést egyjátékos módban és valós ellenfelekkel összecsapva is lejátszhatjuk. Természetesen minél több mérkőzést nyerünk meg, annál értékesebb jutalmakra tehetünk szert. Nagy baj akkor sincs, ha már az első mérkőzést elveszítjük, hisz akkor is kapunk jutalmat, ami megegyezik a 15000 coin-os belépővel.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ihIjVyCDycY&feature=youtu.be[/youtube]

.

A karrier mód lényegében nem változott, bár azért egy érdekes és szerintem nagyon hasznos módosítás történt az előszezonban. Eddig ugyebár barátságos mérkőzéseket játszhattunk a szezon előtt azonban most kupasorozatokon vehetünk részt, ami egy jó kezdeményezés, hisz nemcsak hogy érdekesebb az átigazolási szezon, hanem az általunk kiválasztott kupa megnyeréséért komoly milliókat kaszálhatunk. Mi a Hertha Berlin csapatával kezdtük meg a menetelést, amely csapat 15 milliós keretét további 8 millióval fejelhettük meg. Itt még azért meg kell említeni, hogy az átigazolási szezon lejárta után a csapat nélküli labdarúgókat megszerezhetjük magunknak, nem kell a téli, vagy nyári átigazolásig várni. Ez egy jó dolog, hisz ha később kiderül, hogy valamelyik poszt hiányos, vagy sérülés tizedeli a csapatot, akkor hozzányúlhatunk ezekhez a szabad listás, bár túlnyomó részt visszafogottabb teljesítményű játékosokhoz.

pre

A meccs végi visszajátszások némileg leegyszerűsödtek, hisz a gép kiválasztja a fontosnak tartott mozzanatokat, mint a gólok, szabálytalanságok nagy védések, és ezek közül kiválasztjuk a megtekinteni kívánt jelenetet, nem kell a 10-15-20 perces replay-ban keresgélni. Természetesen a teljes visszajátszás elindítására is van lehetőség.

replay

Az újdonságok után nézzük, hogy csapatok, játékosok és stadionok terén hogy áll a játék. Stadionok terén komoly számról beszélhetünk, hisz összesen 78 különféle aréna kapott helyet a játékban, ebből a felhozatalból 50 a valóságban is létezik, modellezésük nagyon jól sikerült, de a 28, a készítők által kitalált, kisebb-nagyobb befogadóképességű stadionnak sem kell szégyenkeznie.

Bajnokságokból 30 feletti számról beszélhetünk. A német, spanyol, olasz, francia és angol bajnokságoknál az alsóbb osztályok is elérhetőek. A brazil bajnokság meglepetésünkre kimaradt a szórásból, de nem kell megijedni, az első osztályú csapatokat a "Rest of World" kategóriában megtaláljuk. A 12 női nemzeti válogatott mellett a közel 50 férfi csapatban azért a magyar válogatott is megtalálható.

A játékos állomány a fent említett temérdek csapatnak köszönhetően óriásira sikeredett. Sajnos ez a magyar focistákra már nem mondható el, hisz mindössze 35 hazai játékos kapott helyet a FIFA 16-ban. A kapusok közt ott van Bogdán Ádám, Gulácsi Péter, Dibusz Dénes és a magyar válogatott kapusa Király Gábor is. Mezőnyjátékosok között megtaláljuk a tengerentúlon focizó Németh Krisztiánt, a lengyel bajnokságban szereplő Lovrencsicset, Nikolicsot, Holmant is. Természetesen Dzsudzsák Balázs is a magyar csapat része, aki az összes játékos körül a legmagasabb , 80-as értékkel rendelkezik ami figyelemre méltó. Sajnos a többiek csúnyán lemaradnak. Gera Zoltánnak 75, Nikolicsnak 72, Németh Krisztiánnak és Böde Dánielnek pedig 70-70-es értéket lőttek be a készítők.

dzsudzsak magyar
.

Grafika tekintetében már említettük a Real Madrid exkluzivitását és a jól elkészített női csapatokat. A játékosok terén a fénytechnikával és a szem , valamint fejmozgásokkal játszottak a készítők. Ezek eredményeképp a játékosok feje sokkal életszerűbb lesz, valamint a labdakövetés és valóságosabb lett. A stadionban uralkodó körülmények is változtak, megjelent a ködös, valamint párás időjárás, emellett a napszakok változása is reálisabb lett. A játékba bekerült a habspay is, amit a bíró szabadrúgások alkalmával fúj ki a gyepre. Egy tök jó dolog ebben, hogy a kifújt spray még egy darabig látható  lesz a pályán, mint a valóságban. A szögletzászlót is érdemes megemlíteni, ami látszik, hogy nem egy karó,  hisz ha labdával eltaláljuk, akkor elkezd dülöngélni. A szurkolók a korábbiakhoz képest sokkal változatosabb nézőtért produkálnak, nem minden második, vagy harmadik karakter ugyanaz.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=C0hKnXmEnQI[/youtube]

.

graf4

Lehet bármilyen szép a FIFA, lehet tucatnyi bajnokság és megannyi játékmód, azért a legfontosabb mégis az, hogy az adott mérkőzés élvezhető legyen. Ezt az EA is belátja és ennek eredményeképp számos, a játékmenetet érintő változtatást eszközölt.

Sokkal életszerűbb lett a játék. Például a aktívabb területvédekezés jól sikerül, így már nem csak emberfogásról beszélhetünk. Ha elveszíti a játékos a labdát, akkor a védekezésbe való átmenet gyorsabban kivitelezhető. A becsúszás is átalakul, az ilyen jellegű szerelések életszerűbbek lettek, ami természetesen az animációra is hatással van. Szerelhetünk pattogó labdánál is és imitálhatunk szerelést a támadó játékost így megtévesztve. Az előző részhez képest a készítők a kapusok viselkedésén is változtattak, sokkal élethűbb hálóőröket produkálva. A passzok gyorsabbak lettek és lehetséges lesz szűkebb helyekre való passzolás is, ami természetesen több hibalehetőséget hordoz magában. A cselezés terén is történtek változások, hisz akkor is tudunk cselt végrehajtani, mikor épp nem érünk a labdához, így ezzel becsaphatjuk a védőt. A beívelés már nem csak egyetlen mozdulatsor, hisz helyzettől függően eltérő animációkkal találkozhatunk majd. A lövések is megváltoztak, közelebb kerültek a valósághoz. A lövés milyenségét például az is befolyásolja, hogy a játékost azt belsővel, lábfejjel, csőrrel, vagy külsővel találja-e el.

A meccsek előtti gyakorlások változatosabbak lettek, többféle mozdulatot gyakorolhatunk be, emellett megjelent a játék közbeni trainer mód is, ami menet közben ad instrukciókat a használható gombokat telintve. Aki kezdő és még nem tudja, melyik gombot mikor kell használni, érdemes bekapcsolni.

A játék hangzásvilága nagyon hangulatos, ami elsősorban a több, mint 900 különböző szurkolói hangnak köszönhető, emellett természetesen a kommentátorok is változatos mondókával járulnak hozzá a játékélményhez.

Zene terén kicsit felemás érzéseink vannak. A mintegy 40 különféle dal garanciát ad arra, hogy a menüben töltött idő ne váljon sablonossá, de a felhozatallal azért vannak problémák, ugyanis a 3-4 ismertebb előadó mellett csupa ismeretlen (számunkra) nóta szólal meg a játékban, ami a készítők elmondása szerint azt a célt szolgálja, hogy ezeket a dalokat is ismerje meg a nagyközönség.

Összességében a FIFA 16 továbblépésnek számít a FIFA 15-höz képest, ami elsősorban a női foci megjelenésének, a FUF Draft bevezetésének köszönhető. Emellett a karrier mód visszajátszása és előszezonbeli újítása is pozitív változás és természetesen ne feledkezzünk meg a játékmenetet érintő változásokról sem. Azt gondolom hogy a Real Madrid grafikai téren való előnyben részesítése nem hozott sokat a konyhára, bár tény hogy az egyik legnépszerűbb csapatról beszélünk, így ennek sokan örülhetnek. Magyar kommentár, magyar menü és magyar bajnokság nincs, csupán a külföldön focizó játékos és válogatott kerettag tudatja velünk, hogy a magyar futballt azért még jegyzik. Bízunk benne hogy egy esetleges EB-re való kijutás pozitív hatással lesz a FIFA 17-ben szereplő magyar játékosokra és klubokra.

A tesztünkhöz a FIFA 16 játékszoftvert a konzolvilág biztosította:

konzolvilag_logo

Írta: Kocsis Bence