kiprobaltuk-a-corsair-uj-3500x-argb-kozepes-torony-szamitogephazat

Kipróbáltuk a Corsair új, 3500X ARGB közepes torony számítógépházát

2024. augusztus 22. Kocsis Bence Gépház

A Corsair még július első felében jelentette 3500X számítógépház sorozatát, mely újabb hat modellel örvendeztette meg a gépépítőket. A gyártó jóvoltávól meg is érkezett hozzánk egy tesztpéldány, egy fehér színű ARGB-s ventilátorokkal szerelt változat, mely értelem szerűen a Corsair 3500X ARGB nevet viseli. 

Ha már a típusoknál tartunk, az összesen 6 modell a következő felállásban érhető el. A gépház fekete, valamint fehér színben került piacra és mindegyikből készült egy ventilátorokat nélkülőző Corsair 3500X, egy 3db RS120 ARGB-s ventilátort tartalmazó 3500X ARGB és egy 3 db iCUE Link RX120 RGB ventilátorral szerelt iCUE Link 3500X RGB modell. 

Külső:

Az 506 x 460 x 240 mm-es méretekkel rendelkező számítógépház fehér színben érkezett meg hozzánk és ami most menőnek számít, két oldalon edzett üveglappal rendelkezik, így a bal oldali oszlop ennek eredményeképp ki is maradt. 

Annak eredményeképp, hogy a ház első burkolata hűtés szeompintjából "kuka", így a gyártó a túlsó oldalon alakított ki szellőzőnyílást, mely a beszerelt ventilátorok levegőjének útját hivatott biztosítani. 

A további szellőzésről a felső panel gondoskodik, ami az oldalsó panel kivágásaival megegyező mintázatot követi. Itt a beszerelt radiátor, vagy rendszerhűtő ventilátorok jutnak friss levegőhöz. A felső panel elülső részén találjuk a bekapcsoló gombot, reset gombot, egy USB 3.2 Gen 2 Type-C, valamint 2 db USB 3.2 Gen 1 Type-A portot és egy 3,5 mm-es Audio jack csatlakozót. A ház hátulsó részén találjuk az alaplap I/O paneljének kivágását, egy ventilátor helyet, a PCIe foglalatok - összesen 7 db - kivehető nyílásait és a tápegység kimeneti nyílását.

Belső:

A ház belseje a külsőhöz hasonlóan hófehér. Az alaplapi tálca Mini-ITX, Micro-ATX, ATX és E-ATX alaplapok fogadására képes. A tálca 3 oldalon körül van véve kivágásokkal, így a kábelrendezés esztétikusan megoldható. Ahogy a képen látjuk a házban számos ventilátort tudunk elhelyezni. Ebben az esetben a gyártó 3 darab 120 mm-es RS120 Performance RGB ventilátort épített be az alaplapi tálca melletti oldalra kintről befelé szívó megoldással. A ventilátorok 450 - 2100 RPM fordulatszám közötti tartományban képesek működni, miközben 10-36 dBA közötti zajszintet és 13.3 - 72.8 CFM légszállítást produkálnak. Az RGB világításról a ventilátoronként 8 darab, egyedileg címezhető RGB LED gondoskodik. Amint látható a ventilátorok 4 tűs PWM kábelei és RGB kábelei füzérbe lettek kötve, így az alaplapra egyetlen PWM ventilátor csatlakozó és egyetlen ARGB csatlakozó kötésére van szükség. 

Az előre beszerelt ventilátorokon kívül felül 3 darab 120, vagy két darab 140 mm-es ventilátor helyezhető el. A beszerelt ventilátorokat lecserélhetjük két darab 140 mm-es légkavaróra, hátul pedig egy további 120 mm-es ventilátor helyezhető el. A tápegység burkolata előtt egy darab 120 / 140 mm-es ventilátort rögzíthetünk, míg a tápegység fülé két darab 120 mm-es ventilátort építhetünk be. Azok számára, akik folyadékhűtésekben gondolkodnak az alaplapi tálca mellé 280, vagy 360 mm-es radiátor szerelhető be, fent pedig ugyanez a helyzet. További radiátort helyezhetünk el a hátsó panelen, ahol egy 120 x 120 mm-es kivitel számára van hely. 

Ha levesszük a hátlapot, láthatjuk a kábelrendező zónát, ahol rögzítésre került egy merevlemez tartó keret. Itt lehetőségünk van két darab 2,5-ös HDD/ SSD, vagy két darab 3,5 hüvelykes HDD beszerelésére. Érdekes megoldás, de később kitérünk rá, hogy elég hasznos megoldás, jól megcsinálta a gyártó. Amint látni lehet, a tápegység borítás nem megy teljesen végig a házon, ennek következményeire majd később kitérünk.  

Ami jó dolog, hogy a ház telis tele van porszűtőkkel, ami a tisztántartást nagyban megkönnyíti. Kapunk porszűtőt az alsó burkolat alá, a felső panel alatt is találunk egyet, valamint a levehető oldalsó panel is rejt egy szűrőt, így a hátoldalt leszámítva mindenhonnan biztosított a pormentes levegő beáramlása. Ami jó dolog, hogy az alsó porszűrőt leszámítva - mely kihúzható - mindegyik szűrő mágneses módon marad meg a paneleken. 

Az alsó panelen lévő porszűrő végigfut a teljes felületen, ami azért is fontos, hisz a tápegység rekesz alul is nyitott, így innen is jut be levegő. A négy darab talp alján gomibakok kaptak helyet, ami megakadályozza a ház elmozdulását és a nemkívánatos kacokat például egy laminált padlón. 

Összeszerelés után:

Ahogy fentebb említettük, a merevlemezek egy levehető tartón fognak elhelyezkedni. Ez a tartó könnyedén levehető, ami kimondottan hasznos, ha processzorhűtőt cserélünk, hogy nem kell lebontanunk a ház teljes hátulját, hogy hozzáférhessünk a hűtés alaplapi rögzítőjéhez. 

A gyártó elég széles kábelrendező teret hagyott, így még azoknak sem okoz problémát az összeszerelés, akik nem kötegelők fűzögetésével töltik szabadidejüket, szépen elfér minden a hátsó részen, még akkor is, ha extra mennyiségű kábelt használunk fel. Már fent említést tettünk a tápegység rekeszéről. MIndenképp javasolt a beszerelés előtt átgondolni, milyen kábelekre lesz szükségünk és azokat előre bedugdosni, mert nem lesz elegendő helyünk beszerelés után ezek csatlakoztatására. B opció olyan tápegység beszerzése, melynek a csatlakozó panelje kifelé néz, ilyen például a Corsair Shift sorozat. 

A végeredmény egy tágas belső, ahol a hűtés intenzitása csak rajtunk múlik és a felhasznált kábelek a rengeteg nyílás és bőséges kábelrendező segítségével teljesen eltűntethetők a szemek elől. A mi esetünkben egy 360 mm-es radiátorral lszerelt hűtés került beszerlésre ami valóban gond nélkül befért, elől és az alaplap felett is elegendő hely volt a kábelek elvezetéséhez. 

Összegzés:

A Corsair 3500X számítógépház sorozat véleményem szerint kimaxolja azt, amit manapság egy midi torony gépháznak tudnia kell. Külsőre szép, a két darab levehető edzett üveg panelnek köszönhetően pedig maximális betekintést nyújt a ház belsejébe. A kábelmenedzsmentnek köszönhetően szép belső hozható lérte, az alkatrészek számára bőséges a hely és a hűtés is megoldott még hevesebb, nagy teljesítményű komponensek használata esetén is. Ha a színpalettát nem nézzük, akkor a három verzió között komoly eltérés mutatkozik árazás tekintetében. A ventilátorok nélküli Corsair 3500X 44.000 forint környékén szerezhető be. A három ARGB-s ventilátort tartalmazó 3500X ARGB 62.000 forintért vásárolható meg, míg a prémium kategóriás ventilátorokkal szerelt iCUE LINK 3500X RGB 87.000 forint körüli áron érhető el. 
 

Írta: Kocsis Bence

Hasonló bejegyzések: