kiprobaltuk-a-deepcool-gigaszi-bestiajat-deepcool-ch780-wh-teszt

Kipróbáltuk a DeepCool gigászi bestiáját - DeepCool CH780 WH teszt

2025. június 30. Fenes Kristóf Gépház

A DeepCool rengeteg jó terméket dobott már piacra, hűtésektől kezdve a tápegységeken át egészen a gépházakig, azonban néha előfordulhat, hogy valami nem úgy sikerül, mint ahogy azt elvárnánk. A CH780 WH full tower gépház egy papíron remek terméknek tűnik, sőt, dizájnra is pompás, azonban mégis vannak olyan dolgai, amik vegyes szájízt hagynak maguk után és inkább negatív irányba tolják a felhasználói élményt jövőtállóság tekintetében. De még mielőtt a negatívumokról beszélnénk – ami valakinek dealbreaker lehet, míg másoknak abszolúte semmi gondja nem lesz a házzal – előbb vizsgáljuk meg a ház főbb tulajdonságait.

Óriási méretek, tágas belső tér, panoráma, egyedi stílus

Rövid összefoglalásként a bekezdést leíró kifejezések tökéletesen körülírják a CH780 legfőbb tulajdonságait. Grandiózus, tekintélyt parancsoló méretei, panorámás megjelenése és igencsak súlyos, közel 14 kilós tömege már sejteti, hogy ez a ház nem a kezdő gépépítők játszótere lesz, sokkal inkább a tapasztaltabb rendszerösszerakók fogják pozitív tulajdonságait értékelni. Külsőre minden egyes részletében prémium érzetet kelt, legyen szó akár a fehér, akár a fekete színű változatáról. A teljes szerkezet acélból készült az oldalsó és az előlapi edzett üveg kivételével, ami a gépház tömegén is érződik. Egy közepes toronyházhoz képest pedig a méretei igencsak szembetűnnek, hiszen egy átlagos gépházhoz képest az 528 × 250 × 551 mm-es méreteivel a CH780 tényleg egy meláknak számít.

A szerkezete majdnem teljesen moduláris, így az alaplapi tálcán kívül nagyjából minden eltávolítható. Belső elrendezése tekintetében egy kétkamrás házról beszélhetünk, így a tápegység teljesen eltakart állapotba szerelhető be az alaplapi tálca mögé. Ettől nagyon nem kell megijedni, hiszen a hátlapon két helyen is egy-egy szellőzőrács kapott helyet, amik értelemszerűen a légáramlást hivatottak segíteni. Mivel az alaplaptálca pontosan a ház közepén kapott helyet, a tápegységet csak rögzítőkerettel lehet felszerelni a ház belsejébe, ami elsőre kicsit nehézkes lehet (pláne egy kábeles, vagy félmoduláris tápegységnél, ahol a kábelek egy része vagy teljes egésze jelen van), azonban ha a tápkeretet sikerül megfelelően visszatennünk a keretébe, már nyert ügyünk lesz. A kábelmenedzsment pedig az óriási térnek köszönhetően igencsak egyszerű, ráadásul még előre kialakított csatornákat is készített a DeepCool, hogy mindent flottul lehessen megoldani. A tálca mögötti nyílásokon akár USB kábeleket, akár tápkábeleket vezetünk ki, szinte biztos, hogy vizuálisan egyik kábel sem fog túlzottan kitűnni. Ezen a területen egyébként tépőzárakkal foghatjuk körbe a kábeleket, hogy a hátlapot még könnyebben vissza tudjuk szerelni, amire szükség lesz, ugyanis ezt a házat csak a hátlap eltávolításával kezdve lehet szétszerelni. A tápegység keret alatt egy merevlemeztálca is helyet kapott, ahová két 3,5 hüvelykes meghajtót szerelhetünk be. Ha ez nem lenne elég, a tápegység mellé szintén 2 db 2,5 hüvelykes meghajtót rögzíthetünk, de ez a mennyiség egy nagyobb táp esetén 1-re is lecsökkenhet.

Az érdekesebb dolgokat mégis a nagyobb kamra tartogatja. Egyrészt az alaplaptálca a ház közepére lett helyezve és a rejtett kamrából kifolyólag ez az átlagosnál kicsit jobban kiemelkedik a házban, ami talán nagyobb hangsúlyt helyez a komponensekre, azonban árnyoldalai is vannak, de erre majd később visszatérünk. A tálca mini-ITX-től kezdve az E-ATX-ig bármilyen alaplapot képes fogadni. A ház aljára és tetejére is akár 3 db 140 mm-es ventilátort is elhelyezhetünk, ebből kifolyólag az akár 420 mm-es radiátorokat is támogatja. Sőt, az alaplapi tálca mellett egy 420 mm-es ventilátor is helyet kapott. Ez a méret persze úgy jön ki, hogy 3 db 140 mm-es ventilátort illesztettek össze egyetlen keretbe a DeepCool mérnökei, így ezek egyetlen modulként mozgathatók, ráadásul fordított lapátokat használ és ARGB-világítással is rendelkezik. A fordulatszámukról a gyártó nem közöl adatokat, ellenben amit el lehet róluk mondani, az a kifejezetten halk működés. Gyakorlatban a CPU vagy a GPU hűtését előbb fogjuk meghallani, mint a DeepCool 420 mm-es ventilátorát.

Értelemszerűen a ház felső és alsó részén is találhatunk 1-1 porszűrőt, ellenben a tápegység és a 420-as ventilátor mögötti területen az oldalsó lemezen kívül nem áll rendelkezésünkre extra porszűrő.

Tágas, mégis erősen korlátozott lehetőségek

Furcsamódon hátul nem kapott helyet egy 120 mm-es ventilátor, aminek pusztán csak az az oka, hogy nem fér el. Ez már a toronyhűtések tekintetében sejteti, hogy elég nagy limitációra számíthatunk a léghűtések magassága tekintetében, azonban ez még a vízszintesen beszerelhető videokártyák szélességét is korlátozza. Maximum 132 mm-es léghűtés fér csak el benne, magyarán csak low profile megoldások jöhetnek szóba, valamint ez az adat a videókártyák maximális szélességére is igaz. Ezen egy dolog tud javítani, ami nem más, mint a gyárilag mellékelt PCIe riser kábel, aminek segítségével 90 fokban elforgathatjuk ugyan a GPU-nkat, így viszont semmilyen más bővítőkártyának nem marad hely a rendszerben. Tehát ha valaki mondjuk streamelni szeretne és PCIe-bővítőkártyát használna egy RTX 3090, 4090 vagy 5090 mellé, az meg lesz lőve, mert gyakorlatban nem fogja tudni a ház oldalára visszatenni az üveglapot anélkül, hogy ne törné meg a már amúgy is tervezési hibáiról ismert 12VHPWR csatlakozót. De nem csak a tápkábel miatt kell aggódni. Sajnos a videókártyát is jobban be tudja nyomni a kelleténél az alaplapba, ami a kártya burkolatának, vagy magának a PCB-nek az eldeformálódásához vezethet. Az alaplaptálca mellett ugyan kapott helyet egy VGA-tartó, de ez nem sokat ér, ha a kártyát konkrétan az oldallap deformálja el. Ez a hiba a tesztgépben használt XFX RX 9070 XT videokártyánál is jelentkezett, ami még nem is nevezhető a piac legnagyobb kártyájának méreteit tekintve.

Modern I/O

Prémium kivitelezéséből adódva a csatlakozások is a legmodernebbek rajta. Ebből kifolyólag 4-pólusú kombinálj jack csatlakozó, 2x 2 db USB 3.0 port (vagyis két előlapi USB 3.0-ás csatlakozóra van szükség az alaplapon), egy 10 Gbit/s-os USB Type-C port (USB 3.1-es belső csatlakozás szükséges hozzá), valamint egy bekapcsoló és egy LED-vezérlő gomb kapott rajta helyet. Reset gomb nincs, cserébe az alaplapra csak a bekapcsológomb és a HDD LED csatlakozóit kell a front panel pinjeire rákötnünk. Az előlapi USB-C csatlakozó pedig egy hihetetlenül jó funkció, amit sokkal több gépházon lenne jó viszont látni.

Szerelési és használati élmény

A gépház egy egyszerű kartondobozban érkezik, ami a környezettudatosság miatt piros pontot jelent a DeepCoolnak. A házat ebből kibontva jelentkeznek viszont az első problémák, mégpedig a ház szétszedése, ugyanis segédlet nélkül ember legyen a talpán, aki rájönne, hogy ezt a házat csak és kizárólag hátulról kezdve lehet csak megbontani. Az elemeket egyébként kis kiálló rögzítők segítségével lehet bepattintani a helyére, ami ötletes ugyan, de kellő erőt kell ahhoz kifejteni, hogy azokat ki tudjuk pattintani a rögzítésekből. Ha a hátlap megvan, a gépház tetejét kell kicsavaroznunk, majd felpattintanunk, ügyelve arra, hogy az I/O-panelben ne okozzunk semmiféle kárt, majd végül egy rejtett csavart is el kell távolítanunk, hogy az üveglapot ki tudjuk pattintani a helyéről.

Ha mindez megvan, nem vagyunk még kész, ugyanis egy külön a szállításhoz kifejlesztett fémpillért is el kell távolítanunk a házból, ami a két üveglap találkozásánál kapott helyet. Ez mondjuk egy baromi jó ötlet, ugyanis jelentősen csökkenti az üveglapok összetörésének esélyét. Ezek után a komponensek behelyezése már szinte gyerekjáték, köszönhetően a tágas belső térnek, így a kezdeti nehézségeket követően már egyszerű szerelési élményben lesz részünk. Sőt, az összes csavar és egyéb kiegészítő a gépházon belül egy kis dobozban, elemekre csoportosítva érkezik, ami igencsak ötletes.

Megjegyezném, hogy a PCIe-takarólemezeket feszülésig betekert csavarokkal rögzítették, így jókora erőt kell kifejteni azok kicsavarásához. Ebből kifolyólag konkréten a lemezekben a feszítésig húzott csavarok fizikai eldeformálódást okoztak és még a festék is lekopott alattuk, ami egyrészt persze, érhető, gondoskodni kell arról, hogy szállítás közben semmi se mozogjon, de ez a fajta feszített csavarozás már átlépett egy bizonyos határt.

Szerelésnél ügyelni kell arra, hogy az új 12VHPWR csatlakozókkal érkező GPU-kat csak és kizárólag a riser hosszabbítóval szabad felszerelni, más esetben a gépház szűkös belső tere tűzveszélyes szintre törheti meg az amúgy is sérülékeny kábelt. Ez persze kizárja a bővítőkártyák telepítését is, de legalább valamivel jobb légáramlást nyújt a VGA-nak. A mellékelt riser hosszabbítóról érdemes tudni, hogy ugyan minőségileg jónak látszódik, a sávszélessége PCIe 4.0 x16-ra van limitálva, így Gen 5-ös kártyák esetén nem fog rendelkezésünkre állni a teljes sávszélesség sem. Jelenleg ez ugyan 1-5% körüli különbséget jelent, azonban ez a jövőben az újabb GPU-k megjelenésével még nagyobbra nőhet. Ha pedig abból indulunk ki, hogy ez egy 2024-ben bemutatott gépház, egyenesen csalódást keltő a Gen 5-ös hosszabbító hiánya.

Használat közben egyébként teljesen jól muzsikált a gépház. A belső ventilátorai iszonyatosan halkak, a légáramlása viszont így is kiváló, függetlenül attól, hogy ebben az esetben a levegőnek L-alakban el kell fordulnia. Ha egy kicsit jobb eredményt szeretnénk elérni, érdemes alul 3 extra ventilátorral kibővíteni a rendszert.

Verdikt

A DeepCool CH780 WH nem egy rossz gépház, de egyes tervezési döntései erősen korlátozzák az építési lehetőségeket. Érzetre valóban prémium, de néhány helyen elnagyolt gépi munkák és túlfeszített csavarok nyomával lehet találkozni. Ha valaki mindenképp panorámás gépházat szeretne vertikális VGA-elhelyezéssel, annak tudjuk ajánlani a házat néhány kisebb fenntartással. Ellenben, aki nagyobb rugalmasságot szeretne panorámás betekintéssel és több bővítőkártyát is használna, annak mindenképp érdemes valamilyen más megoldást keresnie – akár a DeepCool CH690-et, akár más gyártó termékét.

Írta: Fenes Kristóf

Hasonló bejegyzések: