Kipróbáltuk a LevelOne üzleti hálózati eszközeit
A DDC féle LevelOne nem sokaknak csenghet ismerős névként az itthon is forgalmazott hálózati eszközök piacán, pedig igencsak komoly, elsősorban üzleti és vállalati felhasználásra szánt termékek gyártásával foglalkoznak. Ez persze abból is adódhat, hogy az üzleti eszközök igencsak ritkán fordulnak meg a végfelhasználók kezében, másrészt az Equip és Conceptronic márkákat is dédelgető Digital Data Communications (DDC) idehaza nem igazán foglalkozott komolyabban a LevelOne márkanév népszerűsítésével, amin most változtatni kívánnak. Így került hozzánk a LevelOne GES-2118P Hilbert menedzselhető, Layer 2 Lite PoE switch és két PoE-támogatással rendelkező WiFi AP, a WAP-8131 és a WAP-8123.
Egyedi gyártású switch a modern igényekhez
Egy modern hálózati környezetekben elengedhetetlen a megbízhatóság, a teljesítmény és az egyszerű konfigurálás. A LevelOne GES-2118P Hilbert switchet kifejezetten arra tervezték, hogy elsősorban kis- és középvállalati környezetekben, illetve irodákban biztosítsa az optimális hálózatkezelést, rackbe szerelhető kialakítással és összesen 18 PoE-t támogató, gigabites RJ45-porttal, valamint két SFP-porttal.
A GES-2118P switch egy masszív, ipari szabványoknak megfelelő, fekete fémvázas kialakítással rendelkezik, ami akár egy rackszekrényben is elfér, ráadásul 0 és 40°C közötti környezeti viszonyok között is tökéletesen működik. Hűtése passzív, így semmiféle ventilátort nem rejt a burkolata, tápegysége pedig beépített, így csak egy elektromos hálózati kábelre van szükség a működtetéséhez.

Layer 2 Lite funkcióiból adódóan a képességei igencsak visszafogottak, így túl nagy szakértelemre sincs szükség a beállításához, lényegében plug and play tud működni. Támogatja a MAC-címek felderítését, így képes azonosítani az adott porthoz csatlakoztatott eszközöket MAC-cím alapján, amiket külön engedélyezni vagy blokkolni is lehet. Ellenben a hagyományos IPv4-es IP-címek alapján sajnos semmiféle menedzsmentfunkciót nem támogat. Elérhető a külön portfelügyelet, ahol az adott portok kihasználtságát ellenőrizhetjük, bekapcsolhatjuk külön a PoE-támogatást és annak a teljesítményét is megváltoztathatjuk (15 vagy 30 W portonként), trönköléssel redundáns kapcsolatot hozhatunk létre egyes csatlakoztatott eszközöknél, tükrözhetjük a forgalmat, csomagidőzítést, sávszélességkorlátozást vagy épp portelkülönítést is beállíthatunk, sőt, alapszintű VLAN-ok létrehozására is van lehetőségünk. Ha viszont valaki ettől többre vágyik, abban az esetben érdemesebb Layer 2 vagy inkább Layer 3 megoldások után nézni, akár a LevelOne kínálatában is.

A beállításához kétféle lehetőségünk van: vagy a LevelOne IP-lokátor alkalmazását használjuk a felderítéshez, vagy közvetlenül összekötjük a switchet egy számítógéppel/laptoppal, ahol néhány egyszerű IPv4 hálózati konfigurációt követően a 192.168.1.1-es címen tudjuk elérni a switchet. Ez sok, már kiépített környezetben ütközhet a fő router vagy modem elérési címével, így csatlakozást követően, vagy az IP-lokátor alkalmazásban ezt érdemes minél előbb megváltoztatni a hálózati összeférhetetlenségek elkerüléséhez.

A switch dokumentációja szerencsére érthető, és tökéletesen leír minden elérhető funkciót. A kezelőfelülete ellenben talán túlságosan is le lett egyszerűsítve. Ha valakinek volt dolga a Windows 98-cal, annak legfőképpen az operációs rendszer beépített súgóját idézheti fel a LevelOne switch kezelőfelülete. Aki ettől kicsit komolyabb kezelőfelületet szeretne, annak Layer 2 és Layer 3 (Lite) megoldások után kell keresgélnie.

Érdekességként elmondható, hogy a LevelOne switchek egy részét (Hilbert sorozat) Kínában, míg a komolyabb tudású, ipari megoldásait Tajvanon gyártják egyedi gyártósorokon. A felületek eléréséhez semmiféle online fiókra nincs szükség, minden lokálisan zajlik a hálózati eszközeiknél, ami az IP-kameráikról is elmondható.
Megbízható WiFi-hálózat AP-kkal
A LevelOne WAP sorozatú AP-khoz leginkább a fogyasztói piacon elérhető mesh routereket/rendszereket lehetne hasonlítani. Ezek a vezeték nélküli hozzáférési pontok lehetővé teszik egyetlen vezeték nélküli hálózat kiterjesztését, több különböző alhálózat kiépítését akár 8 eltérő hálózati névvel (4 hálózat 2,4 GHz-en és 4 hálózat 5 GHz-en), valamint a csomópontként és hozzáférési pontként történő használatot is. Ráadásul a kezelőfelületük is igencsak felhasználóbarát.

A WAP-8123 egy lekerekített négyzet alakú, plafonra rögzíthető AP, ami WiFi 5 szabványt támogat, így maximum 1200 Mbps-os sávélességet tud vezeték nélkül továbbítani (5 GHz – 867 Mbps, 2,4 GHz – 300 Mbps), így ideális esetben az 1 gigabites kapcsolatokat közel ki lehet vele használni. Támogatja a MU-MIMO technológiát, így a kliensek helyzete alapján koncentráltan tudja vezeték nélkül továbbítani a jelet, WPA3-védelemmel rendelkezik, továbbá több különböző működési módot is támogat, beleértve a Gateway, Access Point és Repeater módokat. Részletesebb beállítások, mint például a tűzfalszabályok konfigurálása, részletesebb kliensinformációk csak a Gateway módban jelennek meg. Érdemes még megemlíteni, hogy 2 db 1 Gigabites LAN port található az eszközön, amik PoE-támogatással rendelkeznek, így egy PoE switch segítségével egyetlen kábellel is működtetni lehet az AP-t, de a 12 voltos DC-bemenetet is támogatja, így PoE switch nélkül, elektromos hálózatról is használni lehet.

A WAP-8131 ezzel ellentétben egy kör alakú, plafonra szerelhető AP, ami már a WiFi 6 szabvány alapján lett megtervezve, így összesen 1800 Mbps-os sávszélesség-továbbításra képes vezeték nélküli kapcsolaton keresztül (5 GHz – 1201 Mbps, 2,4 GHz – 574 Mbps). A MU-MIMO mellett már a WiFi 6-tal járó OFDMA-technológiát is támogatja, ami már több eszköz csatlakozása esetén is hatékony sávszélességelosztást ígér, a WiFi 6-hoz méltóan WPA3-védelmet használ és a WAP-8123 esetén felsorolt 3 működési módot támogatja. A 2 db, 1 gigabites PoE-port és a DC-bemenet itt is elérhető. Érdemes megjegyezni, hogy a két eszköz mellé csak 1 db LAN kábelt és 1-1 fali rögzítőkeretet kapunk, így ha valaki elektromos hálózatról szeretné működtetni ezeket az AP-kat, annak külön meg kell vásárolnia hozzájuk a DC-adaptereket. Mi a tesztkörnyezetben mindkét eszközt Access Point üzemmódban próbáltuk ki 2 Gbit/1Gbit-es Telekom előfizetéssel, így a szolgáltatás sebessége bőven túlhaladta a LevelOne eszközök képességeit, hiszen már a switch is csak gigabites kapcsolattal tudott csatlakozni a belső hálózathoz.

Az AP-k beállítása a switchez hasonlóan zajlik, ellenben itt a LevelOne IP-lokátor már nem találta meg az eszközöket, így teljes mértékben a dokumentációban leírt lépések alapján kellett manuálisan konfigurálni a két AP-t. Szerencsére a leírás itt érthető, ha a felhasználó rendelkezik számítógépes és hálózati alapismeretekkel. A menürendszer a switch-csel ellentétben jóval kiforrottabb, átláthatóbb és felhasználóbarátabb. A különböző módok közötti váltás könnyedén megvalósítható, azonnali használati diagramokon keresztül figyelhetjük az aktuális forgalmat, illetve 1-1 kissé elrejtett menüt előhozva még a kliensek IPv4-címeit is láthatjuk. Érdemes még megjegyezni, hogy a maximális WiFi-sebességet alapbeállításokkal nem lehet elérni, manuálisan kell beállítani a csatornákat az ideális sebesség eléréséhez.

Használat közben
A kezdeti beüzemelést követően a LevelOne eszközei jól vizsgáztak – a switch a PoE-kapcsolaton keresztül problémamentesen kezelte a két csatlakoztatott AP-t, azonban egyszer fellépett egy kisebb hiba, ami miatt a switch full duplex gigabites módból átkapcsolt 100 megabites átvitelre, de ezt a switch gyors újraindítása megoldotta.

Letöltési sebességben egy AC-s (WiFi 5) Dlink Covr mesh hálózattal vetettük össze a két AP-t, közvetlenül az eszközök mellett mért sebességteszttel, a LevelOne eszközei pedig minden estben felülmúlták a Dlink mesh rendszert, ami nem feltétlen a letöltési, hanem inkább a feltöltési sebességben mutatkozott meg igazán – közel 200 mbit/s-os extra sávszélességgel a WAP-8123-nál, ami igencsak jelentős teljesítménynövekedést jelent.

A WiFi 6-os WAP-8131 esetén szintén 200 mbit/s körüli növekedést értünk el, ezúttal a letöltési sebesség tekintetében. Jelerősség tekintetében a két eszköz szintén felülmúlta a Dlinket, ellenben ha több fal választja el a klienst és a WiFi AP-t, kisebb jelkimaradások előfordulhatnak. Sajnos, arról pontos információt, hogy az AP-k hány csatlakoztatott klienst támogatnak, nem találtunk.

Verdikt
Összességében elmondható, hogy a LevelOne eszközei jól vizsgáztak. Külön előny, hogy vállalati környezetben semmilyen fiók regisztrálása nem szükséges az eszközeiknél, ellenben a termékek áraiból érdemes lenne egy kicsit lejjebb faragni. A LevelOne GES-2118P switch még talán korrektnek mondható a maga 190 000 HUF körüli árával, a WAP-8123 közel 70 000 forintos, illetve a WAP-8131 90 000 forintot közelítő ára sokakat eltántoríthat a vásárlástól, holott egyikről sem tudjuk azt mondani, hogy rossz termék lenne. Ahogy sok más kapható árucikknél, itt is elmondható – nincs rossz termék, csak rossz ár.