Sharkoon Skiller SGH1 Gaming Headset teszt
A Sharkonn nem régiben kezdte bővíteni a Skiller termékcsaládjának kínálatát. Ugyebár eddig csak egyes billentyűzeteinél találkozhattunk ezzel a megnevezéssel, melyek közül a legújabb az SGK1. Sajnos ez a mechanikus billentyűzet még nem tette le névjegyét az asztalunkon, de az új családtagokkal más a helyzet. Október elején mutatta be SGM1 kódnévű egerét, mely meglepően jól teljesített laborunkban. Rá nem sokkal később pedig jött az SGH1 nevű fejhallgató, amit szintén górcső alá vettünk. Annak eredménye olvasható a következő sorokban.
Csomagolás:

A sztereó fejhallgató egy masszív, a Skiller-hez méltó dizájnú ablakos dobozban érkezik. A csomagolást kinyitva először a csere fülpárnák érhetők el. Periféria eléréséhez ki kell húzni az őt tartó keménypapír panelt, mely mögött találjuk egy hord táskában a hozzávalókat. A tatyóban lapul a másodlagos kábel, és a mikrofon. Természetesen külön még kapunk egy szépen illusztrált használati útmutatót is.
Külső:

Az SGH1 fekete köntöst kapott némi kék betéttel. Máris adok a gyártónak egy piros pirospontot, amiért mindent matt festéssel látott el, igy nem kell félni az ujjlenyomatoktól. A műanyag matt fekete hangszóróház ovális alakot kapott, hogy a fülünket teljes mértékben takarja. A kényelemért és a külső hangok kirekesztéséért puha műbőrhatású fülpárnákat találunk gyárilag felszerelve, de ezek cserélhetők szövettel bevont variánsra is. Sajnos a hangszórók semmilyen mozgásra nem képesek. Meg figyelhető még a hangszóróház külső oldalán, hogy a fém logó és a körülötte lévő lyukacsosnak tűnő műanyag rész nagyon hasonlít egy autó hűtőrácsára. Pontosabban egy Lamborghini szellőzőnyílására és logójára.

A fejpánton bordázott elrendezésben találunk szivacsokat ugyan csak műbőr borítással. A fejpánt külső felületén szépen besüllyesztve látjuk a Skiller feliratot. A pánt méretét nem tudjuk szabályozni, ezt az önbeálló gumis rendszer megteszi helyettünk, így biztos, hogy minden fejmérethez megfelelő lesz. A fejhallgató optimális merevségéért két vastag és rugalmas fém keret felel, mely fekete gumiszerű anyaggal van bevonva.

Bal oldalra került a le csatlakoztatható mikrofon és a kábel kivezetés. A hordozhatóságra is odafigyelve a gyártó fixen egy 110 cm hosszú aranyozott 3,5 mm-es jack csatlakozós kábelt vezetett ki a hangszóróból ugyan csak baloldalt. Ahhoz, hogy gaming közben teljes értékűen lehessen használni az eszközt, a hozzá mellékelt kábelt csatlakoztatni kell a meglévőhöz. A plusz 250 cm hosszú 2 x 3,5 mm-es jack végű kábellel már a mikrofon is elérhető lesz, illetve egy kezelőpanel is került rá, amin egy hangerőszabályzó, valamint egy némító kapcsoló van.
Belső:
Fejhallgató specifikációi:
|
Mikrofon specifikációi:
|
Tapasztalat, vélemény:
Az SGH1 meglepően könnyű, mindössze 253 grammos súllyal rendelkezik. Ennek köszönhetően hosszabb ideig tartó viselése után sem fáradt el a nyakam. A gumis fejpánttal valóban fejhez igazodik a headset, de úgy tapasztaltam, hogy a gyártó elég gyenge verziót használt ezen a téren. Ez hosszabb ideig tartó viseléskor, illetve hirtelen fejmozgáskor bizonyult meg, amikor is lassan lassan lejjebb csúszott. A gyenge gumipánt miatt a kis fejű embereknek ez az eszköz nem lesz megfelelő, mivel a hangszórók nem lesznek egy vonalban a fülekkel.
A hordozhatósággal szemben áll a headset teljesen merev kialakítása. A gyártó hiába próbálta ezzel a tulajdonsággal is felruházni, csak kényelmetlenség adódna például a hurcolással, mivel sok helyet foglal. Direkt a hordozható eszközökkel kapcsolatot teremtő 110 cm hosszú 3,4 mm-es jach kábelt sem gondolták át. Telefonon történő zenehallgatásnál vagy kontrollerrel való csatlakozáskor optimális ez a megoldás, de a mikrofon használatához a plusz 150 cm hosszú toldó kábellel együtt már akadnak problémák. Először is a mennyiség, ez a 250 cm hosszú kábel nagyon sok. A kezelőpanel elhelyezkedése sem nyerő, mivel az a fix 110 cm-es kábel után helyezkedik el. Szóval, ha vezérlőt kényelmesen elérhető távolságba akarjuk hozni, muszáj lesz az előtte lévő vezetéket összedrótozni.

Az ötlet nem lenne rossz, de nagyon kiforratlannak érződik számomra. Ha közvetlenül a fejhallgatóba lehetne csatlakoztatni vagy az egyik vagy a másik jack végű kábelt, akkor az összkép teljesen máshogy festene. Gondok akadtak még a cserélhető fülpárnák levételével. Hírtelen az M50-nél tapasztalt érzés fogott el, mivel itt az SGH1-nél is a két elem lepattintása nehezen sikerült.
Hogy hangzás terén mit teljesít? Igazából semmi extrát. Hagyományos sztereó fejhallgatóknál megszokott frekvenciatartományokat lehet hallani. Játékok és filmek terén is megfelelőnek tapasztaltam a hangteljesítményt. Ugyan ilyen véleménnyel vagyok a fejhallgató mikrofonjával kapcsolatban is. Itt sem teljesíti túl magát az SGH1, így a hangunk mellé társulhat egy kis háttérzaj és az alap halk sistergés.
![]() |
![]() |
![]() |
|
, |
Összességében meg voltam elégedve a fejhallgatóval. Az anyag minősége és merev szerkezete jó. Hangzásban és mikrofonban csúnyán mondva az átlagot adja, de ezzel én meg voltam elégedve. Mint ahogy írtam, problémával találkoztam fejpántjánál, a kábelénél és a fülpárnák cseréjénél, illetve a hordozhatósággal. Házon belül vagy sétáláshoz, boltba menéshez oké lehet a használata, de utazáshoz már nem ajánlom. Főleg, ha sok motyót szeretnénk kevés táskába zsúfolni. De a kis súlyával teljesen meg voltam elégedve. Körülbelül 8-9 ezer forintos árért kapunk egy normál sztereó fejhallgatót, amihez moduláris kábelt, csere fülpárnákat és levehető mikrofont kapunk.

[youtube]
[/youtube]