synology-rt2600ac-router-bemutato

Synology RT2600AC Router bemutató

2020. szeptember 27. Herczeg Balázs Hálózat

A Synology, a neves NAS gyártó jóvoltából kipróbálhattuk az RT2600AC hálózati rendszert. A NAS gyártók számára egyáltalán nem ismeretlen a hálózati eszközök gyártása, elég csak a konkurens gyártók kínálatát is megnézni, így csak idő kérdése volt, hogy a Synology is saját hálózati megoldásokat készítsen. A kínálatuk egyelőre csekély, azonban már ezekkel is erőteljes hálózati rendszert lehet kiépíteni. Ennek több oka is van, de mielőtt részleteznénk az előnyöket, kitérünk a készülék bemutatására.

Synology RT2600AC Router – WiFi 5 90 000 Ft-ért?

Ritkák az olyan routerek, amelyek valamilyen tekintetben képesek megfogni a felhasználók figyelmét, ugyanis a piac több, mint telített, így az eltérő megoldások között a megfelelő WiFi router kiválasztása kifejezetten nagy kihívást jelenthet. WiFi 5 AC támogatással rendelkező routerek már 10 000 forint közelében is kaphatók, viszont az ilyen megoldások hardveres felszereltsége általában nem a haladó felhasználókat célozza, emellett sokkal kisebb sávszélességet kínálnak, mint a drágább, de nagyobb sebességű társaik. Emellett a WiFi 6 megoldások árai is kezdenek egyre inkább megfizethető kategóriába kerülni, így kifejezetten érdekes volt egy olyan WiFi 5 routert látni a testközelből, amely még a WiFi 6 megoldások árán is túltesz a maga 90 000 forintos árcédulájával.

Egyszerű megjelenés, bivalyerős hardverrel

A fekete, átlagos műanyagburkolat alatt igencsak erőteljes hardver lakozik. A router feladataiért egy 1,7 GHz-es, kétmagos processzor és 512 MB DDR3 memória fele, amely egy routerhez képest már kifejezetten erős hardvernek számít. Támogatja a 2,4 GHz és 5 GHz dual bandinget, emellett a 4 antennával és a 4x4 MU-MIMO támogatásával a csatlakoztatott eszközök nem fognak sebességhiányban sem szenvedni. Érdemes megemlíteni, hogy a 2,4 GHz-es sáv 800 Mbps adatátvitelt, az 5 GHz-es sáv pedig 1,73 Gbps átvitelt is támogat, amelyek jelentősen magasabb értékek, mint a megszokott megoldások. Őszintén szólva ezelőtt még nem is igazán láttunk olyan 2,4 GHz-es routert, ami ilyen sebességet tudott volna, ugyanis ez a sebesség már inkább az 5 GHz-es tartomány területéhez tartozik. Ha viszont valaki nagy hatótávolságra keres nagy sebességű routert, az abszurd módon használhatja a sokkal régebbi, 2,4-es sávot, ugyanis a sávszélesség nem fog problémát okozni. Persze ha a legtöbb hálózattal való interferenciát a felhasználók el szeretnék kerülni, akkor az 5 GHz jelenti az igaz utat. Emellett még Layer 4 és Layer 7 hardveres gyorsítómotor is helyet kapott az eszközön. Mindezek mellett két 1 gigabites WAN port és három LAN port kapott helyet az RT2600AC-n a vezetékes eszközök csatlakoztatásához. Az egyetlen negatívul talán csak itt érheti az eszközt, ugyanis manapság már a 2,5 Gbps, az 5 Gbps vagy éppen a 10 Gbps nyer egyre nagyobb teret.

Érdekesség, hogy az USB 3.0 és az USB 2.0 port mellett SD kártya olvasó is helyet kapott az RT2600AC-n, így akár adatok tárolására és továbbítására is használható az eszköz, mint egy igazi kis mini NAS. A párhuzam nem véletlen.

A router lelke, az SRM OS

A Synology Router Manager rendszer nagyon ismerős lehet azoknak, akiknek már volt dolguk Synology NAS-sal, ugyanis ugyan azt a GUI-t használja 1-2 kisebb eltéréssel. Ez többek között azért jó, mert nagyon könnyedén kezelhető, és ahelyett, hogy egy weboldalon kellene keresgetni a különböző beállításokat, lényegében egy könnyen kezelhető Linux alapú operációs rendszerben navigálhatunk a beállítások és az extra funkciók között.

A router támogatja a file station szolgáltatást, így az SD kártyákon, vagy az USB csatlakozással rendelkező tárolókon található adatokat könnyedén lehet kezelni, emellett ahogy a legtöbb okos router, támogatja a belső VPN hálózat létrehozását is. A csomagkezelési központból emellett pedig több extra alkalmazást is fel lehet telepíteni igény szerint.

A hálózat központ felületen természetesen el lehet érni a szokásos router beállításokat, beleértve a WiFi és a hálózati név, valamint a jelszavak megadását, a portok átirányítását, a DNS szerverek alkalmazását, a DHCP beállításokat, valamint az adatforgalmi beállításokat is, csak úgy, mint egy rendes routeren. Mindemellett az SRM komoly tűzfalas védelemmel is rendelkezik, ahol tudjuk blokkolni a köztudottan káros oldalakat, IP címeket, valamint véd a behatolás ellen is. Mindemellett támogatja a WPA-3 szabványt is, így hatékonyabb vezeték nélküli jelszóvédelemmel rendelkezik, mint a korábbi generációs megoldások.

Extra érdekességek

A két WAN port támogatja a Smart WAN funkciót, amellyel, ha két internetcsatlakozással rendelkezünk (pl Telekom 2 Gbps csomagja), akkor mindkettőt csatlakoztathatjuk a routerhez, és kvázi támogatni fogja a 2 gigabites sávszélességet. Emellett, ha az egyik szolgáltatás, vagy modem megállna, a router automatikusan átkapcsol a jó szolgáltatásra, hogy zavartalanul böngészhessünk tovább az interneten. Továbbá támogatja a 3G/4G USB stickeket is, így ha éppen nem rendelkezünk kábeles előfizetéssel és a mobilnetet szeretnénk kiterjesztve megosztani, az RT2600AC erre is lehetőséget kínál. A csomagközpontban elérhető szolgáltatásokkal szinkronizálhatjuk a routert valamelyik felhőtárhelyünkkel, vagy akár médiaszerverként is használhatjuk. Persze ezekhez külső tárolóra lesz szükség.

Használat közen

A router ahogy várható, az elvárásoknak megfelelően teszi a dolgát. Az adatkapcsolat stabil, legyen szó akár vezetékes, akár vezeték nélküli eszközökről, a 2,4 GHz nagyobb sávszélessége pedig extra erőt ad a régi eszközöknek is nagyobb távolságban. Amennyire unalmas köntössel rendelkezik, azzal ellentétben meglepően sokrétű képességeket tud, amelyek messze meghaladják az olcsóbb routerek képességeit. Az erős hardver és a képeségek sokasága részben indokolja a magas árcédulát, azonban még így sem teljesen ad rá okot, hogy ennyire a konkurencia fölé lője magát a prémium árazásával.

Összegzés

A Synology RT2600AC egy könnyedén beállítható és kezelhető, sokrétű router, amely az igényes felhasználóknak készült. A kínált szolgáltatásai és az erős hardver páratlan internetezési élményt fog nyújtani a WiFi 5 eszközök között, viszont, ha valaki az újabb WiFi 6 technológiát részesíti előnyben, annak más eszköz után kell néznie. A router legnagyobb hátránya az irtózatosan magas árazása, viszont, ha egyszer azt valaki kifizeti, annak évekig hozzá sem kell nyúlnia a hálózati rendszeréhez bővítés miatt.

Írta: Herczeg Balázs

Főszerkesztő-helyettes, hardver teszter

Hasonló bejegyzések: