teli-ruhaba-bujt-asus-tuf-sabertooth-z97-mark-s-alaplap-jart-nalunk

Téli ruhába bújt ASUS TUF SABERTOOTH Z97 MARK S alaplap járt nálunk

2015. január 23. Kocsis Bence Alaplap

Néhány évvel ezelőtt a vásárlók döntését még nem befolyásolta az alaplap kinézete, hanem kizárólag a funkcionalitás, kompatibilitás, bővíthetőség volt a döntés oka. Visszanézve az évekkel ezelőtt kifutott alaplapokat elmondhatjuk, hogy nem nyújtottak szép látványt. Narancssárga, vagy zöld nyák, mindenféle színű csatlakozó és bővítőhely volt a jellemző. Az utóbbi időben az alaplap gyártók az igényekhez igazodva elkezdtek esztétikusabb alaplapokat gyártani, melyek már szebb nyákot és 1-1 tematikus színösszeállítást kaptak. A gyártók aztán továbbmentek és olyan prémium lapokat alkottak meg, amelyek felületére borítás került, melyből csak a csatlakozók és a processzor körüli  terület látszott ki. Utóbbi "családba" sorolható az ASUS Z97 chipsetre épülő SABERTOOTH Z97 MARK 1 lapja, melyet később a gyártó a funkciók megtartásával továbbgondolt, így jött létre SABERTOOTH Z97 MARK S, mely hófehér színbe öltözött.

A TUF alaplapokról előjáróban annyit érdemes tudni, hogy a TUF szó a "The Ultimate Force" kifejezés rövidítése. A gyártó számost tartóssági és strapabírósági viszgálaton küldi át az ilyen alaplapoknál felhasznált alkatrészeket, mint a törésteszt, hősokk teszt, MTBF teszt, szerver minőségű stabilitás vizsgálat. Az elektrosztatikus kisülések hatásait sokan alábecsülik, de nem az ASUS márnökei, akik a tesztek során 30%-al magasabb követelményeket támasztanak, mint az az előírás. Ennek eredményeképp Az USB portok, a LAN portok extra diódákkal lettek ellátva a hatékony védelem biztosítása céljából.

Az alaplap doboza is fehérbe öltözött, mely eleje telis tele van az alaplapra jellemző logókkal, hátulja pedig a főbb specifikációkkal, az I/O panel fotójával és főleg a Thermal Armor és TUF tulajdonságainak leírásával. Itt kerül felsorolásra a  Thermal Radar 2 funkció, mellyel a ventilátorok feletti uralmat vehetjük át. A Dust Defender funkció megakadályozza a por lerakódását az alaplapra...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
.

A dobozban megtaláljuk az alaplap dokumentációját, a driverek lemezét, egy certifikációt igazoló karton plakettet, két darab átlátszó , a ház oldalára ragasztható matricát. A gyártó alaplapjára 5 év garanciát vállal, természetesen az ezzel kapcsolatos tudnivalók is mellékletre kerültek. Kapunk még egy dokumentumot, melyben a tartozékok telepítését, használatát írják le, mely nagy segítség pl. az alaplap hűtését, Dust Defender funkciót ellátó ventilátorok beszerelésénél. Az I/O hátlap kifelé néző oldala természetesen hófehér, nem mint a négy mellékelt SATA kábel, hisz ha már esztétikum, akkor lehettek volna fehérek is, de legalább sok van belőlük. Ez persze fehér, vagy fekete háznál más-más látványt nyújt. SLI konfigurációhoz használható összekötőt is találunk a dobozban, valamint a ház bekötését megkönnyítő modulok is mellékelve lettek. A dobozban rengeteg apró kis kütyüt találunk melyekkel a PCIe-slotokat és memória bővítőhelyek 50%-át fehéríthetjük ki, valamint a nem használt csatlakozókat fedhetjük be, mint ahogy a videókártyáknál szokás.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
.

SABERTOOTH_Z97_MarkS-copy-980x658

Az alaplapnak a készítők a Sabranco kódnevet adták, ami a Sabertooth és a Branco - mely portugál nyelven fehér - összevasalásából jött létre. Az 24,5 x 30,5 cm-es méretű ATX alaplap érdekessége, hogy a MARK 1-hez hasonlóan a már említett  THERMAL ARMOR névre keresztelt borítást kapta, mely terepszínű hófehér/világosszürke színösszeállítás. Ezalatt a borítás alatt a teljes nyomtatott áramköri lapka hófehér színű, melyből csak a fontos csatlakozási pontok és a processzorfoglalat körüli rész maradt szabad. Az alaplap komoly súllyal rendelkezik 1370 gramm, ami a lap megfordítása után érthető .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ha megfordítjuk a deszkát egy méretes lemezt (TUF Fortifier) találunk rajta, ami ugyancsak hófehér, terep színben. A hátlap feladata amellett hogy gyönyörű, a stabilitás megteremtése és a feszültségszabályzó (VRM) által termelt hő passzív elvezetése. A hátlapon a kínai karakterek alatt a Limited Edition szöveg olvasható, ami azt jelenti, hogy ez a modell a Mark 1-el szemben korlátozott darabszámban készült. Azt sajnos nem tudjuk, hogy ez mekkora mennyiséget jelent, de a lapunk felső részén, az I/O panel borításán a 6946-os szám olvasható, így legalább ennyi került legyártásra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
.

Az alaplapot hűthetjük passzívan a már említett hátlappal és a borítás alatt elhelyezett hűtőbordákkal, de a hűtésbe aktívan, ventilátorok használatával is besegíthetünk. A MARK S-en egy 35 és egy 40 mm-es ventilátort helyezhetünk el, amit az alaplap tartozékai között természetesen meg is találunk. Az egyik ventilátor az I/O panel mögött helyezhető el, ami a borítás rácsainak kinyitásával kifújja a bordák által a VRM-től és kondenzátoroktól felvett hőt. Előre láthatólag használatakor kalkulálni kell azzal, hogy folyadékhűtést, vagy léghűtést használunk és ennek tudatában nyissuk és zárjuk a csatornákat.  A másik ventilátor a processzorfoglalat alatt egy fedél lecsavarozásával helyezhető el. Természetesen mindkét ventilátor számára van 1-1 tápcsatlakozó.

Amint látható, a műanyag borítás alatt található hűtőbordák mindegyikén 16 darab gúla található, ami nagy mértékben növeli a hőleadó felületet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
.

Az alaplap alternatív hűtési módjaitól elhaladva nézzük meg az alaplapon található bővítőhelyeket csatlakozókat. Az alaplapon összesen 6 PCI Express bővítőhely található, melyek közül 2 darab PCIe 3.0 x16, egy darab PCIe 2.0 x 16 és 3 darab PCIe 2.0 x1 megoldás. A "felesleges" slotokat a mellékelt fedőkkel el tudjuk takarni, így még jobb lesz az összkép.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A SABERTOOTH Z97 MARK S LGA 1150  foglalattal rendelkezik, mely kompatibilissé teszi a 4. és 5. generációs Intel Celeron, Pentium, i3, i5 és i7 processzorokkal. Itt meg kell jegyezni, hogy az alaplap már első BIOS-szal támogatja a Haswell Refresh processzorokat (4690K, 4790K) így BIOS frissítésre nincs szükség. A processzor tápellátásáról egy 8 pines tápcsatlakozó gondoskodik, mely a borítás felett, szabadon található.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Memória bővítőhelyből 4 darabot találunk, melyek sajnos fekete színűek, de a gyártó gondolt arra is, ha csak két darab memória modult használunk, hisz a tartozékok között két darab fehér memóriákat "utánzó" modult találunk, amelyeket a slotokban tudunk elhelyezni. A négy bővítőhelybe maximálisan 32 GB 1866/1600/1333 Mhz-es DDR3 memóriát helyezhetünk. Magasabb órajelű RAM-ok használatára természetesen van lehetőség, de az már tuningnak minősül. Az alaplap támogatja az XMP (Extreme Memory Profile) technológiát.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A memória bővítőhelyek mellett találjuk a LED visszajelzővel kiegészített MemOK! gombot, mely nem megfelelő memória telepítés esetén világít. Alatta egy 4 pines házhűtő csatlakozó található, valamint lejjebb a 24 pines ATX tápcsatlakozó került elhelyezésre.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az ATX csatlakozó alatt találjuk a 90 fokban elforgatott USB 3.0 csatlakozót, mely a ház előlapi USB 3.0 csatlakozójával létesít kapcsolatot. SATA csatlakozókból összesen 6 darabot kapunk, melyek mind SATA 3, 6 Gb/s-os megoldások. A SATA csatlakozók mellett egy SATA Express port is helyet kapott.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Az alaplap alján összesen 3 darab 4 pines ventilátor tápcsatlakozó található, két darab USB 2.0 port, egy USB 3.0 port, és a házzal összeköttetést biztosító csatlakozó mellett. Itt találunk még 2 darab SATA 6 Gb/s-os csatlakozót, melyet az AsMedia vezérlőn keresztül tudunk használni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
.

Az alaplap I/O panelján 4 darab USB 2.0 csatlakozót találunk, mely mellett a ventilátor számára ki van hagyva néhány cm-es hely a levegő miatt. A PS2 csatlakozó lemaradt, így régebbi perifériák használatára csak átalakítóval van lehetőség. Itt található még az USB BIOS Flashback gomb. Ezután egy HDMI és egy DisplayPort kimenetet találunk, melyeket négy darab USB 3.0 csatlakozó és az Intel (Intel I218V), valamint a Realtek (Realtek 8111GR) hálózati csatlakozója követ. Ezután a 8 csatornás Realtek HD ALC1150 audió vezérlő kimenetei kerültek elhelyezésre.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
.

Specifikáció:

Alaplap mérete: ATX
Foglalat: LGA 1150
Processzor kompatibilitás: Kompatibilitási lista
Chipset: Z97
Memória bővítőhelyek: 4 x (max 32 GB DDR3 1333-1866 Mhz + OC)
Kijelző kimenetek: HDMI, DisplayPort
Hálózati kapcsolat: Intel I218-V, Realtek 8111GR
Hang: 7.1 Realtek ALC1150
PCIe bővítőhelyek: 2 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 3 x PCIe 2.0 x1
Alaplapi meghajtó csatlakozók: 6 x SATA 6 Gbps + 2 x SATA 6 Gbps ASMedia, 1 x SATA Express
Ventilátor tápcsatlakozók: 5 x 4 pin
1 x 3 pin
2 x 3 pin TUF segédventilátorok számára
Garancia: 5 év

.

BIOS:

Az ASUS TUF Sabertooth Z97 MARK S BIOS-a megegyezik a MARK 1-ben látott UEFI BIOS-szal. Egy nagyon felhasználóbarát felületről beszélhetünk iszonyatos mennyiségű beállítási lehetőséggel. A kezdő képernyőn , ami az EZ Mode nevet viseli a legfontosabb információk állnak rendelkezésre, mint a processzor típusa, feszültsége, az alaplap hőmérséklete, memória modulok és órajelek, a ventilátorok valós idejű fordulatszáma, melyet itt azonnal testre szabhatunk.

A tuningra két lehetőség van, az egyik megoldás az AI Tweaker menü alatti beállítás, ahol manuálisan kell az órajeleket, feszültség értékeket és egyéb beállításokat elvégeznünk, míg  az EZ Tuning Wizard menü alatt autómatikus tuning áll rendelkezésre. Itt be kell állítanunk, hogy játszani akarunk, vagy multimédiás feladatokat (filmezés, netezés) szeretnénk végezni és azt is megkérdezi a BIOS, hogy gyári hűtőnk, egyedi léghűtésünk, vagy folyadékhűtésünk van.

Egy jó dolog a BIOS-ban, hogy újraindítás előtt, mikor mentjük a módosításokat a BIOS megmutatja milyen változtatásokat hajtottunk végre, így még egyszer átgondolhatjuk, mit is csináltunk, visszalépve pedig változtathatunk.

ez_mode main
ai_01 tuning
monitor advanced2
q_fan2 q_fan
boot boot2

.

Szoftverek:

Az alaplap lemeze a szükséges és opcionális driverek mellett rengeteg hasznos szoftvert és segédprogramot tartalmaz. Köztük van tömörítő program, virtuális meghajtókat kezelő alkalmazás, egyedi ASUS CPU-Z, mellyel a processzor paramétereit és memóriaadatokat kísérhetjük figyelemmel valós időben. Emellett természetesen hang, USB, hálózat és merevlemez kezeléshez kapcsolódó szoftverek is találhatók. Az ASUS AI Suite 3 programot mindenképp érdemes feltelepíteni, hisz rengeteg hasznos funkciót tartalmaz és számos fontos adatot lehet kinyerni belőle.

driver_1 driver_2
.

A Thermal Radar 2 az alaplapon elhelyezett 12 szenzornak köszönhetően minden rendellenességet megmutat, így a melegedő pontokat tudjuk orvosolni különböző profilok beállításával. Monitorozásra is van lehetőség, így valós időben, akár terhelés alatt is megnézhetjük, hogyan alakulnak a hőmérséklet értékek.

thermal radar2
thermal radar2b
thermal radar2c

Tesztkonfiguráció:

Processzor: Intel Core i7-4790K
Videókártya: Gigabyte Geforce GTX 970 Gaming G1 4 GB
Merevlemez: SanDisk Extreme II 240 GB SSD
Processzor hűtés: Corsair H110 (2 x 140 mm)
Tápegység: Bitfenix Fury 550W
Memória: 4 x 4 GB Corsair Vengeance PRO DDR3 1600 Mhz
.

A látványvilág:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
asus

Processzor tuning:

Természetesen kíváncsiak voltunk arra, hogy hogy működik ennél a lapnál a processzor túlhajtása. A BIOS erre minden lehetőséget megad. Az XMP profil beállítása mellett a szorzót és a CPU feszültséget növelve próbálkoztunk. Az Intel Core i7-4790K alap órajele 4000 Mhz, míg a turbó frekvencia 4400 Mhz, ennek megfelelően 4500 Mhz-en indultunk el. 4500 és 4700 Mhz között nem ütköztünk semmiféle problémába, 4800 Mhz-nél már komolyabban ki kellett tapasztalni a feszültséget. melyet ennél az órajelnél 1.315 V-ra lőttünk be.

tuning

4800.6mhz

4800.6mhz_b

Bár nem processzor tuning téma, de meg kell említenünk a Thermal Armor hőmérsékletre vonatkozó előnyét. A két mellékelt ventilátor használatával használatával az alaplap 27°C volt, ami a korábban az AsRock Z97 Extreme 6-nál mért 33°C-hoz képest valóban hozza azt a 6-7°C-ot, amit a gyártó ígért.

Összegzés:

Első körben, azok, akik nagyon érzékenyek a magjelenésre és az ASUS Sabertooth Z97 Mark 1 nem nyújtott eleget, a Mark S választása jó lehet. Az alaplap esztétikailag teljesen rendben van, gyönyörű fehér nyák, felette a Thermal Armor borítása és bár a hátlap beszerelés után nem látszik, ugyancsak szép látványt nyújt és egy strapabíró alaplapot eredményez. Audió téren a Realtek ALC1150 gondosan el van különítve a PCB-től így jobb hangminőség érhető el. Az alaplap dobozában a rengeteg slot-védő sapka gondoskodik arról, hogy a nem használt bővítőhelyek, csatlakozók ne porosodjanak be hosszabb idő elteltével sem. A BIOS nagyon jól áttekinthető, rengeteg beállítási és monitorozási lehetőség áll rendelkezésre. Tuning téren mi a processzor túlhajtásra koncentráltunk, ami a Core i7-4790K esetében zökkenőmentesen, gyorsan ment és az eredményekkel is meg voltunk elégedve. A PS2 csatlakozó hiánya nem nagy érvágás, hisz az ilyen perifériák kezdenek kikopni, viszont hiányoljuk az Wifi lehetőségét és az M2 SATA csatlakozót, bár utóbbi esztétikailag rontana az összképen. Megbízhatóság szempontjából TUF alaplap révén nem lehet panasz, amit a gyártó az 5 év garanciával támaszt alá.

Árazást tekintve az ASUS Sabertooth Z97 Mask 1-et kell alapul venni, ami most 80 ezer forint környékén van. Ezzel szemben a Mark S valamivel 100 ezer forint alatt kapható, ami elég komoly felár egy azonos tudású megoldástól. A körülbelül 20 ezer forintért egy egyedi fehér, limitált példányszámú alaplapot kapunk.

tetszett_s

 

5690_asus

Írta: Kocsis Bence

Hasonló bejegyzések: