uj-alaplap-a-tesztrendszerunkben-asus-m5a99fx-pro-r20

Új alaplap a tesztrendszerünkben - ASUS M5A99FX PRO R2.0

2013. április 28. Kocsis Bence Alaplap

A következő tesztünkben bemutatjuk  új alaplapunkat, mely az AMD platformot képviseli, amit az ASUS Magyarország biztosított. Ez az alaplap az ASUS M5A99FX PRO R2.0 típusnevű modell. Korábbi alaplapunk, mely egy AsRock 970 Esxtreme volt, nem igazán múlta felül elvárásainkat, hiszen a rendszer teljesítménye az alaplap egyes alkatrészeinek melegedése miatt eléggé ingadozott. Egyes esetekben például a processzorunk teljesítményét is visszafogta, ami lássuk be egy processzor hűtő teszt esetében, ahol is percekig 100%-on stresszeljük a CPU-t, nem túl kedvező.

Ezekkel a problémákkal bajlódva kerestük meg az ASUS Magyarotszágot (és facebook), akik biztosították számunkra az említett  ASUS M5A99FX PRO R2.0 alaplapot.

ASUS M5A99FX Pro R2.0:

Az alaplap csomagolása a megszokott igényességet tükrözi. A tartozékok között megtaláljuk a telepítő lemezt, az útmutató könyvet. Az I/O panel borítását, egy SLI hidat, és 4 darab SATA kábelt is. Van még egy érdekesség a készletben, ami nagyon hasznos, és örvendetes, hogy a doboz tartalma. Ez nem más, mint 2 csatlakozó. Az egyik az elülső panel vezetékeinek beszerelését könnyíti meg, hiszen a házon kívül dughatjuk sorra össze ezeket a vezetékeket, melyet egybe dughatunk rá az alaplapra. A másig egy ugyanezen az elven működő USB eszköz.

asus_M5A99FX_pro_R2.0_1 tartozekok

alaplap

Az alaplap ATX méretű, ami 30 x 24,4 cm-es méretet jelent

Az alaplap támogatja a legújabb AMD AM3+ processzorokat, beleértve a nemrég megjelent FX 8300 "Vishera" családot. Természetesen a processzor támogatottság visszafelé megvan, tehát az AM3+ Bulldozer család, a Phenom II / Athlon II és a Sempron 100 sorozatú processzorok is 100%-ig támogatottak.

Memória bővítőhelyekből 4-et találunk az alaplapon, melyek teljes kihasználásával maximálisan 32 GB rendszermemória kerülhet a gépünkbe, mely természetesen AMD alaplap esetében "Dual Channel" azaz kétcsatornás módban képes működni. Az alaplap kizárólag a DDR3 memóriákat támogatja. Natívan 1066 /1333 / 1866 MHz-es modulokat, illetve órajeleket kezel, melyet OC-vel 2133 MHz-re, információink szerint pedig BIOS frissítéssel 2400 MHz-re is emelhetünk.

A két darab kék színű PCI-E x16 csatoló alkalmas a dual SLI vagy CrossFireX konfigurációk kiépítésére, a további 2 fekete színű PCI-E x16 slot pedig lehetőséget ad egyéb bővítő kártyák, vagy akár Quad SLI illetve négykártyás CrossFireX megoldás használatára.

Az M5A99FX Pro R2.0 rendelkezik 6+2+2 fázisú ASUS DIGI+ VRM vezérléssel, ami nagyon hatékony, ha tuningról van szó, hiszen a teljesítményt stabilan képes tartani. Ezen beállítások az AI Suite II és az UEFI BIOS alatt is elérhetők.

digi+1

Mivel az AMD chipset natívan nem rendelkezik USB 3.0 vezérlővel az alaplapon elhelyezésre került egy ASMedia 1042 chip, melynek köszönhetően az alaplapon egy 19 tűs, valamint a hátsó I/O panelen két normál csatlakozású USB 3.0 port található. Az Asmedia 1061 chip két darab SATA3 6Gb/s portot vezérel, míg az AMD SB950 chipset 5 darab SATA3 6Gb/s alaplapi portot, valamint egy, az I/O panelen elhelyezett eSATA3 6Gb/s portot.

io

alaplap_info

Az ASUS lehetőséget nyújt egy "all-in-one" megoldásra, mely annyi jelent, hogy egy programcsomag, név szerint az AI Suite II feltelepítésével az operációs rendszer alól figyelemmel kísérhetjük gépünk működésének minden mozzanatát, melynek működésébe bele is tudunk nyúéni, így nem kell egy-egy beállításhoz a BIOS-t használni. Ez a programcsomag már kompatibilis a nemrég megjelent Windows 8 operációs rendszerrel is.

turboV_EVO

A tuning egyszerű, hisz autómatikus, illetve manuális tuning lehetőség is van.

digi+

A DIGI+ Power Control  beállítási lehetőségei

fan_speed_top

A processzor hűtő és a házhűtő ventilátorok szabályozása egyszerű, áttekinthető. A Test gomb negnyomásával felmérhetjük hűtőnk fordulatszámát, így könnyedén szabályozhatjuk azt egyes hőmérséklet értékekhez igazítva.

A beállításokat nem csak itt, hanem a BIOS-ban is elvégezhetjük. Ez a BIOS azonban már nem a régi ez már az UEFI bios. Hogy miben is tér el az UEFI a régi kék képernyős BIOS-tól? Elég sok mindenben. Első körben ott a szépen kivitelezett grafikus felület, ami egérrel is vezérelhető. Ez a megoldás így könnyebben kezelhető. A számítógép teljesítményére is kedvező hatással van, hiszen a számítógép BOOT ideje sokkal rövidebb.

bios_01

A főmenü, ahol a "durva" beállításokat hajthatjuk végre, illetve a fontosabb valós idejű diagnosztikai eredményeket láthatjuk.

bios_02

Az "Advanced" módban elvégezhetjük a finom beállításokat, mellyel finomhangolhatjuk gépünk teljesítményét. Tuning esetén pozitívum, hogy az energiagazdálkodási funkciókat és a RDP limitet is kikapcsolhatjuk, így szabadon emelhetjük a CPU feszülségés értékét. Így abban az esetben, ha elérné például egy FX-8150 esetében a 124 W-os TDP limitet a fofgyasztás, nem áll le. Így nem vesz vissza a processzor teljesítményéből.

bios_03

A Digi+ Power Control

ASUS Direct Key:

Vége annak az időnek, mikor a gép indítása után megsoroztuk a DEL billentyűt és így próbáltuk előcsalni a BIOS menüjét. A DirectKey gomb egyszeri megnyomásával, mely az alaplap jobb alsó részén található, az USB portok mellett, azonnal a BIOS menüjében találhatjuk magunkat.

TPM támogatás:

A Trusted Platform Module (TPM) rendszer biztonságosan eltárolja a titkosító/titkosítást feloldó kulcsokat, digitális tanúsítványokat, jelszavakat és egyéb adatokat. A TPM rendszer ezenfelül növeli a hálózati biztonságot, védi a digitális azonosítókat, és gondoskodik a platform integritásáról.

USB BIOS Flashback:

A BIOS frissítés még egyszerűbbé válik az új BIOS Flashback funkció segítségével. A BIOS Flashback segédprogram futtatásához nincs szükség sem processzorral, sem memória modulokra. Mindössze annyi kell, hogy a 24 tűs alaplapi és a 8 tűs processzor tápcsatlakozó csatlakoztatva legyen. Ezután a pendrive-ot, melyen az új BIOS található csatlakoztatjuk az USB portba és a BIOS Flashback gombot 3 másodpercig nyomva tartva el is indíthatjuk a frissítést.

TPU:

A TPU chip precíz feszültség-szabályozást és fejlett felügyeletet tesz lehetővé az Auto Tuning és Turbo V funkciókon keresztül. Felhasználóbarát módon autómatikusan optimalizálható a rendszer, gyorsan és biztonságosan.

EPU:

Az AI Suite II segédprogramon keresztül elérhető energiatakarékossági megoldás, mellyel optimalizálhatjuk számítógépünk fogyasztását, teljesítményét.

RemoteGO!

Segítségével kapcsolódhatunk más eszközökhöz, küldhetünk fájlokat a PC és okos eszközök között, valamint a PC-t valós időben működtethetjük okos telefonról vagy táblagépról.

remote

Network iControl:

Egyetlen kattintással prioritást adhatunk egyes alkalmazásainknak a sávszélesség tekintetében, fontossági sorrendbe állíthatjuk kedvenc programjainkat, így ha azok futnak, biztosan úgy fognak futni, ahogy mi szeretnénk. Nem szab többé gátat például egy Far Cry 3 multinak az aktuális windows frissítés...

network

Tesztkonfiguráció:

  • Gainward GTX 670 2 GB
  • AMD FX-8150 BE
  • Kingston Hyperx Limited Edition 1600 MHz (1333 Mhz)
  • Patriot Viper Black Mamba 1600 MHz
  • Kingston V300 128 GB SSD
  • Xilence Interceptor számítógép ház
  • Tacens Radix VI 650 W tápegység

 

Specifikáció:

  • Processzor kompatibilitás: AMD AM3+ FX/Phenom II/Athlon II/Sempron 100 Series
  • Méretek: ATX, 30,5 x 24,4 cm
  • Chipset: AMD 990FX/SB950
  • Memória: 4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2133(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz
  • Rendszer busz: 5.2 GT/s HyperTransport 3.0
  • Grafikus kártya támogatás: NVIDIA Quad-GPU SLI / AMD Quad-GPU CrossFireX támogatás
  • Bővítőhelyek: 2 x PCIe 2.0 x16 (dual x16), 2 x PCIe 2.0 x16 (x4 mód, fekete), 1 x PCIe 2.0 x1,1 x PCI
  • Merevlemez csatolók: AMD SB950 controller : 5 x SATA 6Gb/s port, szürke, 1 x eSATA port, vörös, ASMedia PCIe SATA controller : 2 x SATA 6Gb/s port(s), kék
  • LAN: Realtek 8111F, 1 x Gigabit LAN Controller
  • Hang: Realtek ALC892 8-csatornás High Definition Audio CODEC
  • USB portok: ASMedia USB 3.0 controller : 4 x USB 3.0 port (2 a hátsó panelen, kék, 2 az alaplapon) AMD SB950 controller :  14 x USB 2.0 port (8 a hátsó panelen, fekete, 6 az alaplapon)
  • OC védelem: ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
  • Tartozékok: User's manual, I/O borítás, 4 x SATA 6Gb/s kábel, 1 x SLI híd kábel, 1 x Q-konnektor, telepítő lemez a szoftverekkel
  • BIOS: 64 Mb Flash ROM, UEFI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 2.0a, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 2, F12 PrintScreen, F3 Shortcut Function and ASUS DRAM SPD (Serial Presence Detect) memory information

Csatlakozási lehetőségek:

Belső csatlakozók:

1 x USB 3.0 connector(s) support(s) additional 2 USB 3.0 port(s) (19-pin)

3 x USB 2.0 connector(s) support(s) additional 6 USB 2.0 port(s)

1 x TPM

1 x COM port

7 x SATA 6Gb/s

1 x CPU Fan (4 -pin)

1 x CPU OPT Fan (4 -pin)

3 x Chassis Fan (4 -pin)

1 x S/PDIF out

1 x 24-pin EATX Power

1 x 8-pin ATX 12V Power

1 x Front panel audio (AAFP)

1 x System panel(Q-Connector)

1 x DirectKey gomb

1 x DRCT header

1 x MemOK! gomb

1 x Clear CMOS jumper

1 x USB BIOS Flashback gomb

I/O panel:

1 x PS/2 billentyűzet (lila)

1 x PS/2 egér (zöld)

1 x eSATA

1 x LAN (RJ45)

2 x USB 3.0

8 x USB 2.0 (egy őorttal csatlakozhatunk az  USB BIOS Flashback-hez)

1 x Optical S/PDIF kimenet

6 x Audio jack

Speciális tulajdonságok:

SMART DIGI+

ASUS TPU

ASUS EPU

ASUS Digital Power Design

ASUS Exclusive Features

- Remote GO!

- USB BIOS Flashback

- MemOK!

- AI Suite II

- Ai Charger+

- Front Panel USB 3.0 Support

- ASUS UEFI BIOS EZ Mode featuring friendly graphics user interface

- Network iControl

- USB 3.0 Boost

ASUS Quiet Thermal Solution

ASUS EZ DIY

ASUS Q-Design

Összegzés:

Összességében elmondható, hogy egy nagyon jól felszerelt, újítások, biztonsági és kényelmi funkciók tömkelegét tartalmazó alaplapról beszélhetünk.  Ha valaki megfizethető árban szeretne egy tuningbarát és stabilan működő alaplapot vásárolni, neki mindenképp ajánljuk. Az ASUS M5A99FX PRO R2.0 megvásárolható 33.000 forintos áron a PCX.hu kínálatában.

rendszeriajanlott

ASUS M5A99FX PRO R2.0

Írta: Kocsis Bence

Hasonló bejegyzések: