Ulefone Power teszt
Az Ulefone Mobile az egyike a legnagyobb kínai mobiltelefon és kiegészítő gyártóknak, mely magas minőségű telefonjaival próbálja meggyőzni a vásárlókat. Ezek közül mutatnék be most egyet, mégpedig az Ulefone Power modelljüket mely ahogy a neve is jelzi nagy akkumulátorával próbálja magához csalogatni az embereket. Hazánkban sajnos nem sok helyről megvásárolható a telefon, ám külföldi oldalakról, mint pl. a GearBest beszerezhető igen alacsony áron. Ezúton is szeretnénk megköszönni nekik, hogy a rendelkezésünkre bocsájtották ezt a telefont.
Bevezető, csomagolás
Az Ulefone Power egy 6050 mAh-es Sony akkumulátorral, egy közepesen felüli hardverrel érkezik mely egy jó minőségű külsőt és teljes csomagot kapott. A telefon egy lapos, fekete dobozban érkezik melyen csupán a modellnév és a márka van feltüntetve. Felnyitva a tetejét rögtön szembetaláljuk magunkat a telefonnal, ami első látásra elég nagynak tűnik ám ehhez hamar hozzászokunk. Kiemelve a telefont, mely nem sorolható a legkönnyebbek közé (hisz az akkumulátor miatt 190 gramm-ot nyom a telefon) megpillanthatjuk a tartozékokat, melyek mellett nem mehetünk el szó nélkül, hisz az Ulefone gondolt mindenre. A csomagban megtalálhatjuk a töltőfejet, az adatkábelt, a SIM-tálca tűt, egy fülhallgatót melyre kitérünk kicsit később, ezen felül pedig kapunk egy OTG kábelt, egy kijelzővédő fóliát pluszba (már van egy a telefonon is) valamint egy átlátszó szilikon tokot így nem kell azonnal az üzletbe rohannunk valami védő tokot vásárolni.
Külső
Ahogy már szó esett róla a telefon elég nagy méreteit tekintve mely számokban kifejezve egy 5.5"-es fullHD kijelzőt és egy 155 mm x 77 mm x 9,5 mm-es dimenziót takar, mely súlyát tekintve 190 gramm. A kijelzőt egy Corning Gorilla Glass 3 védi a karcolásoktól, ezen felül egy 2.5D-s kék fény szűrő is védi a szemünket, csepp, ujjlenyomat álló és lekerekített szélei vannak. Ám mindezek ellenére nem fárassza a kezet, hamar hozzászokik az ember, mindenesetre a nagy kéz nem hátrány használat közben. Nagyon szolid felépítésével és jó anyagminőségével abszolút meggyőző a telefon. A telefon maga műanyag, ám a kerete és a gombok fémből vannak. Háromféle verzióban kapható a telefon: fehér, sötétkék és fa. Nekünk az utóbbihoz volt szerencsénk, mely igazán különleges, nagyon jó tapintású, a gyártó szerint igazi fa. Az előlapja a telefonnak pedig fehér színt kapott.
Az előlapon találunk 3 kapacitív gombot, mely közül a középsőt a legkönnyebb észrevenni, a két szélsőt nem mindig látni nappal ám rövid idő után az ember e nélkül is megtalálja őket. Fent kaptak helyet a szenzorok, a LED állapotjelző és az előlapi kamera is mely 5 megapixeles. Hátul találjuk a 13 megapixeles Sony IMX214 kamerát, a dupla vakut és az ujjlenyomat olvasót, középen vízszintesen az Ulefone lógójával együtt, míg legalul a hangszórókat. A hátlap nem levehető, azaz az akkumulátor sem cserélhető a telefonban. Jobb oldalt a hangerő gombok, a lezáró gomb valamint a dedikált kamera gomb kapott helyett, bal oldalon a SIM kártya foglalat, lent az USB csatlakozó, míg legfelül a jack bemenet valamint az infravörös port. Előbbivel akadhatnak gondjaink, mivel ha a gyári fülhallgatón kívül egyebet szeretnénk használni lehet, hogy keresnünk kell egy másikat, mivel az eredeti egy kicsit hosszabb így nem minden típus akad be, néhánnyal gondunk adhat. Szerencsére kisebb keresgélés után lehet már kapni neki megfelelőt, én például egy Nokia fülhallgatót használtam erre a célra mivel a csomagban található elég gyenge minőségű.
Hardver
Az Ulefone Power egy MediaTek MT6753-as 8 magos processzort kapott, mely 64 bites és 1.3 GHz-en fut, a grafikus teljesítményről pedig a Mali-T720 gondoskodik. Memória szempontjából 3 GB LPDDR3-as RAM-ot kapunk és 16 GB szabad helyet mely bővíthető egészen 128 GB-ig annak függvényében, hogy milyen kártya kombinációt használunk (két microSIM-et vagy egy microSIM-et és egy microSD kártyát). A 16 GB-ból a valóságban igazából kb. kicsit több mint 12 GB áll ténylegesen az ember rendelkezésére, a többit a rendszer foglalja le. Hardveres szempontból egy nagyon jó kis telefonról beszélünk, hisz a rendszer nagyon simán és gyorsan fut mindenféle akadás vagy fagyás nélkül, hosszabb használat után is.
A GPU is eléggé szépen teljesített, a legtöbb játékban nem volt vele semmi gondunk, igaz egy-egy erősebb játék alaposabban is meg tudja dolgoztatni a telefont.
Szoftver
Az általunk tesztelt telefonon Android 6.0 fut már mely elég csupaszul érkezett, mindenféle extra nélkül, amit valahol azért nem is bánunk hisz nem kapunk egy csomó felesleges appot, mindent letölthetünk kedvünk szerint a Play Áruházból. Mivel eléggé csupasz hatást kelt a klasszikus Android launcher, így érdemes beszerezni egy másikat, az én választásom a Nova Launcher-re esett mely segítségével könnyedén testre szabhatjuk telefonunkat.
Megkapjuk természetesen a szokásos Android kezelőfelületet, fölül az értesítés sávval ahonnan elérhetünk minden számunkra fontos funkciót. A szokásos funkciók mellett azonban, lehetőségünk van mozgásvezérléses dolgokat is beállítani. Ilyen például a kezünk használata az érzékelő előtt mellyel pl. a képek vagy a zenék között is váltogathatunk, de ott van pl. a felemelés is ha hívást akarunk indítani vagy épp a rajzolás. A rajzolás esetében a c, e, m és w betűk lerajzolásával megnyithatjuk az előre hozzárendelt applikációkat mint pl. a kamera, böngésző vagy a zenelejátszó.
Ahogy már szó esett az Ulefone Power rendelkezik ujjlenyomat olvasóval is, mely összesen 5 mintát tud egyszerre kezelni. Ennek a felvétele a többszöri mintavétel alapján történik mely után telefonunkat az érintő használatával feloldhatjuk. Természetesen nem csak a képernyőzárat állíthatjuk be így, hanem a különböző alkalmazásokat is lezárolhatjuk ilyen módszerrel, igaz ehhez szükség lesz egy külső program segítségére is, mint pl. az általam használt Boost+-ra.
Gyári állapotában a telefon az alap programokon kívül, mint pl. a Böngésző, Fájlkezelő, FM rádió, Galéria, Gmail, Naptár, Óra, Számológép. Üzenetek, Térkép, Zseblámpa, Videók és Zenén kívül tényleg nem sok mindent tartalmaz, mindent nekünk kell beszereznünk az Áruházból. Az infravörös használatához is szükségünk lesz egy általunk beszerzett applikációra, mely után remekül funkcionál távirányítóként is a telefon.
Kamera, multimédia
Sajnos elérkeztünk az egyik sarkalatos pontjához a telefonnak, méghozzá a kamerához. A hátsó kamera egy 13 megapixeles Sony IMX214. A kameráról sok szépet nem tudunk mondani, eléggé középkategóriásra sikeredett, nagyobb képernyőn, jobban szemügyre véve a képet hamar szembetaláljuk magunkat a hibákkal. Nagyon sokat ne várjon senki tőle. Rendes fényviszonyok mellett persze lehet egész szép képeket lőni, mindenféle nagyítás nélkül. Éjszakai fényviszonyok mellett pedig természetesen ennél is egy kicsit rosszabb a helyzet. A jobb oldalon található dedikált gomb segítségével azonnal elindíthatjuk a kamerát mellyel rögtön lőhetjük is a képeket. Érdemes azonban itt is a Play Áruházra hagyatkozni, mivel számos kamera applikációt találunk már melyekkel egy kicsit jobb eredményt tudunk elérni. Sajnos a dedikált gombot nem tudjuk át állítani más applikációra.
Videókat 1920 x 1080 (Full HD) felbontáson, másodpercenkénti 30 képkockával készíthetünk. Videók lejátszása H.263 és H.264 kódolású Mpeg4 és AVI formátumban lehetséges. Ha más formátumokat, mint mkv, wmv, flv és mov kiterjesztéseket csak filmlejátszó applikáció letöltése után tudtunk nézni. Ezzel persze semmi gond nincs, hisz egy FLV player gyorsan letölthető a Play Áruházból és szinte minden formátummal megbirkózik. Egyébként Full HD videók esetében a kép folyamatos, lejátszás, ugrálás közben semmi kivetnivalót nem találtunk. A gyári videólejátszóról mindenképp érdemes megemlíteni, hogy van lehetőségünk gyorsítás, lassítás beállítására és a lejátszott videót akár a telefon kezdőképernyőjére is kitehetjük ablak nézetben.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HljU8f2zdeQ&feature=youtu.be[/youtube]
Kapunk egy gyári zenelejátszót is, melyben létrehozhatunk lejátszási listákat, rendezhetjük kedvenceinket. FM rádió is elérhető a gyári alkalmazások között, melyet egy headset segítségével indíthatunk el. A telefon hangminősége jónak mondható, maximális hangerőn néha találkozhatunk 1-2 recsegéssel. A headset hangminősége, ahogy már fentebb szó esett nem valami jó, érdemes helyette egy másikat használni, ha csak egy mód van rá a jobb hangzás érdekében.
Kommunikáció
Az Ulefone Power két SIM kártyát képes egyszerre kezelni. Két microSIM kártyát vagy egy microSIM és egy microSD kártyát. Mindkét microSIM kártyával tudjuk a 4G-s hálózatot használni. A két microSIM kártyát alaphelyzetben használhatjuk egyszerre, ám ha az egyikről telefonálunk akkor a másik inaktív lesz. A WiFi nagyon jól működött, semmi gondunk nem volt vele. Kapunk ezen felül 4.0-ás Bluetooth-ot, a GPS kivitel pedig GPS/GLONASS rendszerű, de kapunk A-GPS-t is, mely villámgyors helymeghatározást tesz lehetővé. Az NFC támogatás ugyan kimaradt ám kapunk alternatívaként egy HotKnot nevű funkciót mely egy másik HotKnot funkciót tudó telefonnal használhatunk a kijelzők összeérintésével, mellyel képeket, videókat, zenéket, névjegyeket, weboldalakat és egyéb dolgokat oszthatunk meg egymással.
Akkumulátor
Igen, végre elérkeztünk a telefon legerősebb részéhez, a tulajdonképpeni létrejöttének az okához. Az Ulefone Power ugyanis egy 6050 mAh-es Sony akkumulátort kapott mellyel elképesztő üzemidőket érhetünk el. Kapunk gyors töltés funkciót melynek köszönhetően egy 5 perces töltéssel 2 óra beszélgetést, 30 perccel 1 napi normál használatoz szükséges energiát tölthetünk, míg a teljes töltéshez 120 percre van szükség. Méréseink alapján átlagos felhasználással 3-4 napot, erősebb felhasználással 2-3 napot, míg egész napos komoly igénybevétellel 1-2 napot is kibír a telefon. Nekünk se sikerült kevesebb mint egy nap alatt lemeríteni, bármennyire is próbálkoztunk, legnagyobb igénybevétel mellett is a 1,5 napot simán kibírta a telefon. Az akkumulátorra tényleg egy rossz szavunk se lehet nagyon jó minőségű, nagyon jól teljesít.
Összegzés
Az Ulefone Power minden szempontból egy igényesnek mondható telefon. Az 5,5"-os fullHD kijelző, a fa hátlap és a telefon kialakítása nagyon jó összképet mutat, jó fogást biztosít. A hardver nagyon jó, remekül fut, mindenféle akadás nélkül. Az operációs rendszer testre szabható, nem kapunk mindenféle felesleges alkalmazást ami csak foglalja a helyet. A hátlapi kamerával sajnos vannak gondok, ám ez is teszi a dolgát és amire ki van találva arra tökéletesen használható, az előlapi kamera pedig szelfi kamerának tökéletes. Az ujjlenyomat olvasó ismét pluszt jelent, hisz elég jól működik, ha jól van beállítva nagyon pontosan és könnyen használható. A 6050 mAh-es akkumulátor igazán kiemeli a többi telefon közül, hisz a mai piacon nagyon ritka az a telefon, ami ennyit bírná egyetlen egy töltéssel, ilyen hardveres felszereltséggel. Összességében az Ulefone Power egy nagyon jó kis telefon, egy-két hibát leszámítva, ám ezeket feledtetni tudja a nagy akkumulátor, a szép kijelző, az ujjlenyomat olvasó és a gördülékeny rendszer.