IPPEA Android Dongle MIPS PC - teszt
Megérkezett szerkesztőségünkbe a várva várt, amerikaiak büszkesége: az IPPEA Android TV médialejátszó. Nagyon sok, hosszú egyeztetés után mi is kaptunk egy mintát ebből a termékből, melyet Kínában gyártanak, de az Egyesült Államokban forgalmaznak. Kipróbáltuk, s most bemutatjuk!
[caption id="attachment_26168" align="aligncenter" width="549"] Esztétikus csomagolás[/caption] IPPEA ANDROID DONGLE MIPS PCA csomagolás minden eddigi Android box csomagolásánál precízebb, esztétikusabb és formatervezettebb. A kellemes tapintású doboz magában rejti az IPPEA sticket, egy USB kábelt, egy szintén USB csatlakozóval szerelt tápkábelt, rövid leírást és egy garanciakártyát. A korábbi típusoknál már jól ismert módon működik az IPPEA stick is: a tápfeszültséget a TV USB csatlakozójából nyeri. Viszont van egy lényeges különbség: az IPPEA áramigénye mindössze 350mA, ami fele a hagyományos ARM processzorral szerelt stickeknek, ugyanis ez utóbbi típusok 7-800mA áramfelvétellel működnek.
A készülékház műanyag felépítése több nyílást is rejt, mely között megtaláljuk a HDMI-, USB-, USB OTG és tápcsatlakozót, valamint a HDMI felett közvetlen a MicroSD kártya foglalatot. Szellőzőnyílást nem alakítottak ki rajta, mivel a gyártó elmondása szerint az eszköz tartós használat mellet sem melegedik 45°C fölé. Ez meg tudjuk mi is erősíteni, hiszen mi is nyüstöltük órákon át, de nem sikerült túlmelegedést elérni a sticknél.
[caption id="attachment_26182" align="aligncenter" width="549"] Üzemkész állapotban[/caption]Az IPPEA stickben egy XBurst 1.2GHz órajelű processzor muzsikál, mely mellé egy 3D grafikus vezérlő és 512MB DDR2 típusú memória is társul. Belső flash memóriája 4GB. Ezzel a konfigurációval hajtják az Android 4.0.3-as platformot, mely a készülék lelke. A processzor MIPS Technológián alapul, így támogatja a 32/64bit-es gyors adatfeldolgozást, s minden eddiginél gyorsabban hajtja végre a műveleteket.
SPECIFIKÁCIÓOperációs rendszer | Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich |
Processzor | XBurst 1.2 Ghz |
GPU | 3D OpenGL ES 1.1 & 2.0 |
RAM | DDR2 512 MB |
Belső memória | 4 GB (ebből 2.5 GB felhasználható) |
Csatlakozó | USB, Micro USB, microSD (32GB-ig) |
Kommunikáció | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
Bemenet | HDMI 1.3 |
Audio formátum | AAC / AAC+ / eAAC+ / AMR-NB / AMR-WB / QCP / MP3 / WMA / WAV / MIDI / M4A |
Fénykép formátum | JPEG / BMP / PNG / GIF |
Videó formátum | AVI / MKV / MOV / TS / M2TS / RM/RMVB / FLV / 3GP / MPEG / DAT / MP4 |
Az üzembe helyezésnél mindjárt egy probléma jelentkezett: az IPPEA stickhez nem jár HDMI hosszabbító kábel (külön kell megvásárolni), így a sticket közvetlenül kell a TV csatlakozójába bedugni, így a mi esetünkben is komoly problémát jelentett, hogy a tápcsatlakozó kialakítása miatt nem tudtuk a sticket csatlakoztatni a TV-hez, mert a kábel nem engedte. Szükségünk volt egy HDMI hosszabbító kábelre, amivel már működésre bírtuk az IPPEA sticket. Továbbá egy vezeték nélküli egér + billentyűzet is kell a használathoz.
A főképernyő egyedi háttérrel és ikon elrendezéssel rendelkezik, de ugyanakkor egyből feltűnik, hogy a jobb alsó sarokban hiányzik az óra és a dátumkijelzés, helyette a csatlakoztatott WiFi hálózat neve szerepel. A menübe lépve bebizonyosodik az a tény, amit a gyártók is közöltek felénk: nincs Google Play webáruház telepítve, ezt nekünk kell egy szoftver frissítéssel "telepítenünk", melyhez segítséget a gyártó által megadott fórumban kapunk.
Azért nincs alapesetben Google Play az IPPEA stickre telepítve, mert van egy AnZhi nevü program, ami kínai írással tűzdelt, amolyan "helyi" Marketnek felel meg, ahol szintén alkalmazásokat lehet letölteni.
Az alábbi pár lépéssel lehet a rendszert frissíteni ahhoz, hogy legyen Play webáruházunk:
1. Le kell választani a TV-ről az IPPEA sticket 2. Egy microSD kártyát kell behelyezni, amire a fenti fórumról letöltött update.zip fájlt felmásoltuk 3. Csatlakoztassuk az USB-kábelt a TV-be 4. A csatlakoztatást követően 1 mp-en belül nyomjuk meg a RESET gombot minimum 2 mp-ig egy hegyes tárgy segítségével 5. Várjuk meg, míg a rendszer frissül (kb.8-10 perc)
[caption id="attachment_26207" align="aligncenter" width="549"] Verbatim 8 GB, Class 4 microSD-vel frissítettük[/caption](A mi SanDisk 2 GB-os, Class 2-es kártyánkról nem akart települni a frissítés, s 1 óra szenvedés után egy Verbatim 8 GB-os, Class 4-es kártyáról végül sikerült a folyamatot elindítani.)
A menüben található még: Astro fájlkezelő, Böngésző, Dev Tools, Documents To Go, E-Mail, Ethernet Manager, Flash Player, Galéria, Gmail, Magic Code, Media Player, Mobile Manager, Google Play, Simulation Touch, Számológép és Zene alkalmazás.
Ebből jó pár előre telepített programnak nem látom értelmét, mint pl. a Simulation Touch, ami arról szól, hogy rákattintunk a képernyőre és kiírja a kattintási pozíciót, majd a célkereszt egyre csak feljebb megy, ahol újból lehet kattintani.... Ezt addig lehet csinálni, míg a szemünk el nem kezd jojózni.
De itt van mindjárt a Magic Code névre hallgató alkalmazás, ami megint nem tudom mire való, ki és bekapcsolni lehet, de nem változik semmi az Android platformon. Leírást sem találtam a gyártó honlapján sem, szóval ez nekem egy nyitott könyv marad.... [caption id="attachment_26221" align="aligncenter" width="549"] Feltettük a Youtube alkalmazást[/caption]Több alkalmazás is van, ami a Google Play-ből nem tölthető el, mert azt írja ki, hogy az eszközzel nem kompatibilis a verzió. Így jártunk a kedvenc tesztelő programunkkal is: AnTuTu Benchmark-kal, de nem fogott ki rajtunk a rendszer, hiszen külső forrásból minden további nélkül szinte mindegyik alkalmazás telepíthető!
A tesztprogram 1731 pontot adott az eszközre, így mondhatjuk, hogy az általunk eddig tesztelt készülékek listájában az utolsó előtti helyet foglalja el, megelőzve a HOMESPOT-ot. De ez a pontszám nem azt jelenti, hogy az IPPEA sticken nem futnának a játékok, mert ezt meg tudjuk cáfolni egyből, hanem a készülék abszolút értékelése eredményezte ezt a pontszámot.
[caption id="attachment_26228" align="aligncenter" width="270"] Asphalt Surfers[/caption] | [caption id="attachment_26229" align="aligncenter" width="270"] Hasítunk a deszkával...[/caption] |
ÖSSZEGZÉS
Az IPPEA stick tökéletesen alkalmas az irodai vagy otthoni munkához, kikapcsolódáshoz. A TV-n böngészhetünk, Facebook-ozhatunk vagy nézhetjük a Youtube videókat, a stick megállja a helyét.
Az IPPEA eszköz valóban nem melegszik fel túlságosan, így a gyártó által közölt információ valósnak tűnik. A WiFi-jel vétele kíváló, az eszköz nagyon erős WiFi vevővel rendelkezik: WiFi Analyzer programmal -41dB értéket mértünk 4 méterről, szabad rálátással a routertől, ami kimagaslóan jó vétel a stickek körében. A Youtube élő adása is akadás mentesen, folyamatosan futott, ami arra utal, hogy nem nagyon szakad meg a WiFi videózás közben.
Az IPPEA stick esetében is találtunk pár hiányosságot, amit még lehetne tökéletesíteni ahhoz, hogy a felhasználónak még kézenfekvőbb legyen a használata.
Előnyei: | - erős WiFi-vevő - MIPS technológia - 350mA áramfelvétel - nem melegszik fel - automatikus képernyőfelbontás beállítás - esztétikus kurzor |
Hátrányai: | - nincs előretelepített Google Play - nehezen frissíthető firmware - nincs dátum-, időkijelzés - szoftveresen nem kapcsolható ki az eszköz - nem alaptartozék a HDMI hosszabbító kábel - lassú - kevés támogatott alkalmazás |
Az IPPEA stick a gyártó oldalán közvetlenül megvásárolható 65$-ért: http://www.ippea.com/?wpsc-product=ippea-tv-dongle-basic-unit
[caption id="attachment_21469" align="aligncenter" width="180"] IPPEA Android MIPS PC[/caption]Köszönjük a terméket az IPPEA Inc.-nek, hogy a rendelkezésünkre bocsájtotta!