a-mobil-routerek-kiralya-netgear-nighthawk-m1

A mobil routerek királya: Netgear Nighthawk M1

2019. február 19. Herczeg Balázs Perifériák

A jelenlegi tesztalanyunk egy kicsit más megoldást ajánl az internetezés megközelítéséhez. Stabil adatkapcsolat, gyors internet, mégsem kell hozzá külön vezetékes internetszolgáltatás, sem modem. A felvetés valakiknek lehet furcsának tűnik, pedig túlzott különlegesség egyáltalán nem rejlik a technológiában. Internetszolgáltatók mostanság nem kifejezetten külön modem bérlését teszik lehetővé, hanem minden-az-egyben megoldásokat kínálnak a fogyasztóknak. Ilyen például a(z) UPC féle WiFi Box is, amely modem és router is egyben. Ez jóval kompaktabb megoldás, mintha külön modem és router helyezkedne el a lakásban, ettől függetlenül a külön vásárolt routerek még mindig optimálisabb megoldást nyújthatnak a lakásokban, mint például a Netgear Orbi rendszere is. A jelenlegi tesztalany pedig a kompaktságot már-már túl komolyan veszi, ugyanis nem csak méretében kompakt, hanem teljes mértékben mobilis eszközről beszélünk. Kicsi, bárhol el lehet helyezni, nagy sebességet biztosít, és külön internetszolgáltatás sem szükséges. Ez a router ugyanis akkumulátorról működik és mindössze egy SIM kártyára és egy telefonos internetelőfizetésre van szükség. Viszlát kábelek!


A kis beharangozóból kiderül, mi a Netgear mobil internet routerének egyik különlegessége: akkumulátorról megy. Ez szép és jó, de miért is jó ez? Tételezzük fel, Európán belül szeretnénk nyaralni menni. Sajnálatos módon, az szálláson, amit sikerült lefoglalni vagy nincs, vagy csak korlátozott formában érhető el internetkapcsolat. Sebaj, vihetjük a Netgeart magunkkal. Hogy extrémebb eset legyen, szabadba tervezünk táborozást, megfelelő mobilhálózat elérhető a területen, filmezésre vinnénk laptopot, de nincs internet: itt jön képbe megint csak a Netgear routere. Már ebből a kis leírásból is leszűrhető, hogy egy megfelelően mobilis eszközről beszélünk, de van még különlegessége, ugyanis az eszköz a Nighthawk szériába tartozik, vagyis Gaming eszköz. Mitől lesz egy router gaming eszköz? Persze, hogy a sebességtől, ebben pedig a Netgear Nighthawk M1 megteszi a tőle telhetőt, ugyanis a világ első Gigabites adatátvitellel rendelkező (Lan és Wifi) LTE Routeréről beszélünk. Igen, az LTE specifikáció alapján nem képes még gigabites internetkapcsolatot sugározni, örülhetünk a 30-150 Mbit/s körüli internetsebességnek, de ez nem jelenti azt, hogy a routerre csatlakoztatott eszközök között a belső hálózati sebesség ne érné el az 1 Gbit/s-ot. Ehhez pedig a Netgear elég sok extrával egészítette ki a kompakt hálózati eszközét, hogy tudjuk élvezni a sebesség kínálta előnyöket.

Technológiák - sávok

  • Max 1 Gbps letöltési sebesség, és 150 Mbps feltöltési sebesség
  • LTE CAT 16, 4-sávos CA és 4x4 MIMO
  • Akár 4X szolgáltató aggregáció és LAA későbbi firmware frissítésekkel
  • LTE/4G sávok: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 29, 30, 66
  • 3G sávok: 2, 4, 5
  • IPV6 támogatás

Chipset

  • Qualcomm MDM9x50

WiFi

  • Két sávos WiFi
  • WiFi 802.11 b/g/n 2.4 GHz;
  • WiFi 802.11 a/n/ac 5 GHz

Adathasználat

  • Felhasználó által vezérelt: kijelző mutatja az aktuális használatot

Média

  • microSD media szerver/
  • NAS képességek

Max elméleti letöltési sebesség

  • 1 Gbps

Méretek

  • 105.5 (H) x 105.5 (SZ) x 20.35 (M) mm

Súly

  • 240 g (akkumulátorral)

Kijelző

  • 2.4” LCD panel

Üzemidő

  • Egész nap&éjszaka - 5040mAh akkumulátor az egész napos használatra

Csatlakozók

  • Ethernet Port
  • USB-C Port
  • Két TS-9 külső 3G/4G antenna foglalat

NetGear NightHawk M1



Már tudjuk, hogy 1 Gbit/s-re képes az eszköz, de hogyan éri el ezt a sebességet? Egyszerű, Gigabites Lan port és AC-s Wifi, hogy mind vezeték nélkül, mind pedig vezetéken tartható legyen a sebesség. Ezt pedig mire lehet kihasználni? Streaming! Legyen szó akár médiatartalom: pl film vagy fotók streameléséről, vagy éppen játék streameléséről egyik gépről a másikra, az eszköz sebességének hála egyik sem jelent akadályt. Sőt, az előbbi a beépített fájlkezelőnek, illetve Micro SD kártya és külső HDD és SSD támogatásának köszönhetően rendkívül egyszerűen meg is valósítható. Komplett médiaszervert hozhatunk létre belső hálózaton okoseszközeink számára harmadik féltől származó szoftverek szükséglete nélkül.


Ehhez persze erős vezérlőre is szükség lesz, amivel persze az eszköz rendelkezik. Ez pedig nem más, mint a Qualcomm féle MDM9x50 chipset és a rajta elhelyezett Snapdragon x16 LTE Modem chip, amely 4G LTE hálózaton akár 1 Gbit/s-os letöltési sebességet, és 150 Mbit/s-os feltöltési sebességet is el tudja érni. Persze nem magyar hálózaton, de jó tudni, hogy akár ez is lehetséges lenne. 


Az akkumulátor nem mellesleg egy 5040 mAh-es egység, amely akár 24 órás üzemidőt is tud ígérni, egészen addig amíg az eszköz standby üzemmódban van, és nincs bekapcsolva a beépített kijelzője. Igen, az is található rajta egy 2.4 colos LCD panel személyében! Töltése pedig ráadásul kifejezetten gyors, ugyanis a limitált Micro USB-B csatlakozó helyett Type-c csatlakozó kapott helyet, amely adatátvitelre is képes. Itt jöhetnek szóba a külső SSD-k amik így kifejezetten nagy sebességre lennének képesek. 


Ha már Type-c, érdemes megvizsgálni milyen csatlakozókat rejt az eszköz: egy USB 3.1 Gen 1-A port, Type-C, illetve Gigabites LAN port, amiből ugyan csak 1 található, de egy mobil routernél ez bőven elég is lehet. Az eszköz két szélén található 1-1 gumírozott felület is, amely alatt TS9 fogadó is, amelyekre 4G és 3G képes bővítő antennákat helyezthetünk a nagyobb térerő érdekében, így ha akár autóban használjuk az eszközt menet közben és erdős/árnyékolt területre érünk, megvan az esélye, hogy az adatkapcsolatunk nem fog elmenni, egészen addig, amíg nem érünk mobilhálózati holtpontra. Az eszköz egyébként mindössze 105.4x105.5x20.35 mm nagyságú, ebben bújik meg minden, amit fentebb leírtunk. Ahhoz viszont, hogy a SIM kártyát el tudjuk helyezni, le kell vennünk a hátlapi panelt, illetve az akkumulátort is el kell távolítani, ugyanis csak ekkor nyílik lehetőség a mini-SIM elhelyezésére lehetőség. Ha ez megvan, össze is lehet rakni az eszközt egy Micro SD kártyával kiegészítve, hogy a médiaszerver funkciót is ki tudjuk használni, és kezdődhet is a hordozható netes móka.

Netgear szoftver? Jöhet!



A szoftverrről eddig még nem esett szó, pedig ez adja a rendszer lelkét. Szerencsére az amerikai céget itt sem kell félteni, ugyanis a szoftver kellőképpen felszerelt, így nem fogja senki sem igényelni az nyílt forráskódú router rendszereket. Az üzembe helyezés pofonegyszerű, ha bent van a sim kártya, vagy az internetkábel csak be kell kapcsolnunk az M1-et, a kiírt WiFi adatokkal be kell lépnünk. Ha jól csináljuk, az internetböngésző tovább léptet minket az admin panelbe, ahol jelszó létrehozása után feloldhatjuk a sim kártyát, és lényegében készen is vagyunk. Persze azt is megcsinálhatjuk, hogy az ethernet kábelen keresztül juttatjuk el az internetkapcsolatot az eszközbe, de hol abban az élvezet???


Az alap WiFi beállításokon kívül és a hálózati beállításokon kívül helyet kapott szülői felügyelet is, ahol különböző káros tartalmakat blokkolhatunk le, hogy a gyerkőc ne garázdálkodjon szabadon a deep web tartalmaiban. Ezzel is egy biztonságosabb internetet biztosítunk a felnövekvő generációnak. Ha pedig paranoiásak vagyunk, akkor sincs gond, akár arlo kamerarendszerrel körbe-kamerázhatjuk a házunkat, majd hozzácsatolhatjuk a rendszert a mobil routerünkhöz, így akár a föld másik oldaláról is szemmel tarthatjuk a házunkat a biztonságosabb közbiztonság érdekében…

A szoftver egyébként kifejezetten egyszerűen kezelhető, modern, és rendkívül jól skálázódik bármilyen internetképes eszközön, legyen szó okostelefonról, vagy számítógépről, esetleg tabletről. Ha pedig valakinek nincs kedve állandóan külön betölteni a weboldalt, az a Netgear applikációjának köszönhetően könnyedén állíthatja az eszköz tulajdonságait, anélkül, hogy a böngészőhöz kellene nyúlnia. 


Érdemes megemlíteni, hogy a SIM kártyáról sem kell teljesen lemondanunk, amint behelyeztük a kártyát a készülékbe. Ugyan telefonon nem fognak tudni elérni minket, mert hang alapú hívás indítására és továbbítására természetesen nem alkalmas a készülék, de SMS fogadására igen, így ha visszakerül a SIM kártya a mobilkészülékbe, az SMS fogadásnak köszönhetően vissza tudjuk hívni azt az illetőt, aki keresett az mobil router használata közben.

Használat közben



Az M1 kompakt, telepítése egyszerű, a 2.4 colos kijelzőn pedig minden fontos információt láthatunk: például mekkora adatforgalmat generáltunk a SIM kártyánkon, hány nap van még hátra a hónapfordulóig, milyen a térerő, vagy éppen azt is könnyen leolvashatjuk, hogy éppen hogyan áll az akkumulátor. Utóbbira szükség van, ugyanis aktív használat mellett örülhetünk, ha kibírja a 24 órát az eszköz. Ha nem aggódunk az adatforgalom generálása miatt, nyugodtan lehet kikapcsolt kijelzővel dolgozni a készüléken, de ha limitált az adatforgalom, és állandóan ki-be kapcsolgatjuk a kijelzőt, problémás lehet a hosszú üzemidő. Persze azért az eszköz figyelmeztetni fog, ha az akkumulátor lemerül, egyrészt a narancs színű LED indikátor pislogni kezd, másodszor ha a kijelzőt bekapcsoljuk, az állapotsáv jelezni fogja pirosan a közelgő kikapcsolást. Mi a Telekom hálózatával próbáltuk ki az eszközt, amivel 68 Mbit/s-os letöltési sebességet és 42 Mbit/s-os feltöltési sebességet sikerült elérni. Ettől a Telenor hálózatán jóval szebb eredményeket lehetne elérni a Hipernettel, de az sajnos a teszt ideje alatt nem állt rendelkezésünkre. Az akár 20 eszközt is összekapcsoló routeren a belső hálózat viszont kifejezetten gyors. Nem hiába szerepel a dobozon az az 1 Gbit/s-os felhívás, ugyanis a hálózaton történő másolás bőven el tudja érni akadály nélkül a 100 MB/s-ot mind kábelen, mind pedig vezeték nélkül (persze csak ha az AC-s szabvány, amit használunk, képes az 1 Gbit/s-re).


Verdikt

Összeségében egy kifejezetten hasznos eszközről beszélünk, amely nem csak hogy kompakt és elegáns, de rendkívül sokat kínál méretéhez képest. Legyen szó utazásról, nyaralásról, vagy éppen otthoni hálózatról, a 20 eszközt is kiszolgáló router mindenhol állni fogja a sarat. Az egyetlen probléma csupán az árazással van, ugyanis mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak, aki ilyen eszközt szeretne magának, ugyanis a termék ajánlott fogyasztói ára vígan átlépi a 100 000 Ft-os árkategóriát, ezzel pedig kifejezetten drága eszköznek számít. Az árától függetlenül nagyon tudjuk ajánlani a folyton úton lévő embereknek, akik stabil adatkapcsolatot szeretnének minden eszközükön akkor is, ha éppen nincsenek otthon.


A tesztben szereplő terméket a Netgear magyar képviselete, a 360PRSolution biztosította a számunkra, melyet ez úton is köszönünk nekik!

Írta: Herczeg Balázs

Főszerkesztő-helyettes, hardver teszter