Artway FVD-41 Android Mini PC - teszt
Több hónapos egyeztetés és szállításra várás után, a DHL 3 nap alatt eljuttatta hozzánk az Artway Technology International Ltd. termékét, az FVD-41 típusnévre hallgató, dekoratív Android TV sticket. Immáron ez a kilencedik Android médialejátszó tesztünk, melyet az elmúlt időszakban tettünk közzé az olvasók számára, vagyis nektek!
ARTWAY FVD-41 ANDROID MINI PC
Ritkán írtam mostanság az androidos kütyük tesztjében, hogy kiváló formatervezés, arányos kialakítás, egyszerű, de ugyanakkor dizájnos megjelenés. Nos ezt az eszközt az imént felsoroltak jellemzik! A doboz maga nem árul el még sokat arról, hogy mit is rejt magában, de a kibontást követően egyből felcsillan az ember szeme, hiszen találunk a csomagban egy HDMI hosszabbító kábelt, USB+táp kombó kábelt, AC/DC USB adaptert és egy angol/kínai nyelvű leírást.
[caption id="attachment_28775" align="aligncenter" width="300"] Már csak a TV-re kell csatlakoztatni[/caption]A fenti képen jól látszik, hogy végre sikerült egy olyan kábelt kialakítani a gyártónak, ami kettéágazik: van rajta egy USB2.0-ás csatlakozó aljzat, illetve egy USB dugó, melyet a mellékelt AC adapterhez vagy a TV USB csatlakozójába kell csatlakoztatni. Nagyon sok stick szenved azzal a problémával, hogy csak USB kábelt mellékelnek tartozékként, így a régebbi TV-vel csak akkor kompatibilis, ha rendelkezik szabvány USB csatlakozóval, ahonnan az áramot kinyerheti a stick. Az FVD-41-nél ez a probléma megoldódni látszik (első látásra, de ne siessünk annyira előre).
[caption id="attachment_28776" align="aligncenter" width="270"] Hmmm... Apple design[/caption] | [caption id="attachment_28777" align="aligncenter" width="270"] USB DC 5V / 1A[/caption] |
Az az érzésem, hogy ez az adapter nem alaptartozék, csak a kedvünkért került a csomagba, hogy használni tudjuk a sticket. A felirat szerint Apple dizájn, illetve a kimeneti feszültség / áram teljesen szabvány, így kompatibilis még sok USB-töltőt igénylő más eszközökkel is. (Erre az adapterre még visszatérünk!)
A készülékház felső része fényes, fekete színű műanyagból készül, míg az alsó rész, halványkék színű, hűtőrácsokkal tűzdelt borítást kapott. Az összhang nagyon ott van a toppon, s kicsit olyan alakja van a sticknek, mint a PCI kártyának, csak kicsiben. A kupak rejti a HDMI csatlakozót, míg a másik oldalon van az USB2.0 port, alatta a microSD kártyafoglalat, s a bal oldalon pedig a micro USB csatlakozó. A borítás jobb oldalán pedig az állapotjelző kék LED helyezkedik el.
Az FVD-41 stickben 2 magos, 2 x 1.6 GHz órajelű processzor, illetve 1 GB DDR3 RAM dolgozik. Belső tárhelye 4 GB, de microSD kártyával 32 GB-ig bővíthetjük. Az internet elérés a beépített WiFi vevőnek köszönhető, de szükség esetén egy külső RJ45 adapterrel (nem tartozék) ráköthetjük a vezetékes internetet is. WiFi-vevője átlagos teljesítményűnek mondható, hasonló a Rikomagic MK802IIIS-éhez, viszont a vétel kiváló, így folyamatosan lóghatunk a világhálón nonstop.
SPECIFIKÁCIÓOperációs rendszer | Android 4.1.1 Jelly Bean |
Processzor | 2 x 1.6 GHz ARM Cortex A9, RK3066 Dual Core |
GPU | Mali-400 Open GL |
RAM | DDR3 1 GB |
Belső memória | 4 GB |
Csatlakozó | USB, Micro USB, T-Flash microSD (32GB-ig) |
Kommunikáció | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
Bemenet | HDMI 1.4 |
Audio formátum | MP1 / MP2 / MP3 / WMA / WAV / OGG / OGA / APE / FLAC / AAC / M4A / 3GPP |
Fénykép formátum | JPEG / JPG / BMP / PNG / GIF / JFIF |
Videó formátum | MPEG-1 / MPEG-2 / MPEG-4 / H.263 / H.264 / AVS / VC-1 / RV / VP6/VP8 / MVC |
[caption id="attachment_28786" align="aligncenter" width="270"] Beüzemelve[/caption] | [caption id="attachment_28787" align="aligncenter" width="270"] Kék LED jelzi a működést[/caption] |
Az FVD-41 is gyári teszten ment át, itt is találunk már korábbi beállításokat, amiket a bekapcsolást követően érdemes törölni (pl. korábbi WiFi hálózatok, időzóna ...stb.). Az Android 4.1.1-es rendszer fogad minket, aminek a kezdőképernyőjén nem sok mindent találunk - még -. A menüben itt is vannak előretelepített alkalmazások, de célszerű a Google Play webáruházból letölteni a számunkra szükséges alkalmazásokat.
[caption id="attachment_28789" align="aligncenter" width="549"] Üres főképernyő[/caption] [caption id="attachment_28791" align="aligncenter" width="549"] Információ a platformról[/caption]A magyar nyelv támogatás ezekben a stickekben már alapból benne van, így csak ki kell választani a számunkra megfelelőt. Az egész rendszer átáll az aktuális nyelvre, bár van a menüben olyan alkalmazás (DRM Nativo), ami egyrészt fogalmam sincs micsoda, másrészt pedig olasz nyelvű alkalmazás. De nem csak haszontalan, sok hasznos programot rejt a menü: Böngésző, Chrome, Gmail, Flash Player, Google Csevegő, Koordináták, Movie Studio, Térkép, Névjegyzék és a megszokott lejátszók (videó-, zenelejátszó és képnézegetők).
[caption id="attachment_28794" align="aligncenter" width="270"] Menü alapból[/caption] | [caption id="attachment_28795" align="aligncenter" width="270"] Menü felturbózva[/caption] |
Videólejátszója picit eltér a megszokottól; csoportosítva, kétféle megjelenítési lehetőséggel rendelkezik (MediaCenter mód és Fájlnéző mód). Ezen belül lehetőség van csoportosításra, illetve egyénileg is szortírozhatjuk médiafájljainkat. Pici, elölnézeti képpel megmutatja a videót, így minden fájlról kapunk egy kis előzetest. Az USB vagy belső tárhely kiválasztásával azonnal betöltődnek a tartalmak, melyeket a rendszer megjegyez, így nem kell minden indításnál újraindexelni azokat.
Az Android rendszertől kissé szokatlanul található egy Movie Studio nevű alkalmazás is a menüben. Ezzel a programmal videót szerkeszthetünk android felületen. (Micsoda???) Hozzáadhatunk videót, fotót és zenét, továbbá megvághatjuk a már meglévő videót, vagy keverhetünk alá tetszőleges zenei anyagot. Bár kicsit ezt a programot én gyerekjátéknak tartom, de jól el lehet szórakozni vele.
Az FVD-41 stick az AnTuTu Benchmark programban elég jó helyezést ért el, mondhatjuk a középmezőnyben halad. Mivel 2 magos kivitelről beszélünk, így hasonló a pontszáma a Rikomagic-ével:
[caption id="attachment_28800" align="aligncenter" width="549"] AnTuTu pontszám[/caption]Erőssége nem csak a pontszámokban mutatkozik, hanem a videóvezérlője összetettségében. Ez a stick is mondhatjuk, hogy minden játékot futtat, kivéve amely game touch kontroll feltételű. A DLNA szerverrel kompatibilis az FVD-41, videókat oszthatunk meg azonos hálózaton belül és lejátszhatjuk közvetlen a másik eszközön. Ilyen program alapból nincs telepítve, ezt utólag a Google Play webáruházból szerezhetjük be ingyenesen (pl. iMediaShare).
Youtube alkalmazás[/caption]A WiFi hálózatok vétele megfelelő, így a stick kiválóan használható hosszabb videó folyamatos nézésére anélkül, hogy állandóan a buffereléstől kellene tartanunk. Ritkán lehet elmondani, hogy a WiFi vevő megfelelő a stickben, de úgy néz ki, hogy ennél a típusnál nagyon csak rendben van.
A böngésző is villámgyorsan tölt be és azonnal szörfözhetünk a világhálón. Az android rendszer sajátossága, hogy folyamatos internetkapcsolat révén, minden program frissíti magát automatikusan, illetve az információk folyamatosan aktuálisak, naprakészek lesznek. Facebook és Gmail program is folyamatosan küldi az értesítést, mihelyt esemény történik vagy új emailünk érkezik. De ezeket a funkciókat már a telefonokból ismerhetjük!
[caption id="attachment_28807" align="aligncenter" width="270"] Artwaytech honlapja[/caption] | [caption id="attachment_28808" align="aligncenter" width="270"] Facebook oldalunk[/caption] |
ÖSSZEGZÉS
Az FVD-41 mini pc minden olyan felhasználónak örömöt fog okozni, akiknek fontos a gyorsaság, a biztos működés, szeretnének játszani a TV-n, de ugyanakkor nem szükséges a Bluetooth kapcsolat, ugyanis a stick nem rendelkezik beépített BT-al, sőt még külső Bluetooth adaptert sem képes vezérelni.
A WiFi nagyon jól működött a tesztünk során, de ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy pár órás használat során a készülékház nagyon brutálisan felmelegedik. Ha jobban megnézzük a kék, hűtőnyílásokkal kialakított borítást, akkor észrevehetjük, hogy komoly fémhűtés található meg alatta, ami azért melegszik rendesen; s a hőnek viszont muszáj valahol távoznia.
Az USB adapter amilyen dizájnos, olyan mértékben haszontalan. Sajnos nem működik a stick vele, hiszen az adapter névleges áramánál sokkal kisebb a valós áramkibocsájtás, így a stick nem képes már bootolni sem vele. Szükség van egy másik USB adapterre vagy a TV USB csatlakozójára, amiről gond nélkül üzemel az eszköz.
Előnyei: | - villámgyors, megbízható rendszerfutás - kiváló WiFi-vevő, nem szakad meg a jel - kombinált USB csatlakozó és USB port |
Hátrányai: | - rendkívül melegszik - szoftveres kikapcsoláskor a kék LED tovább világít - az eltüntetett tálca nem hozható vissza - mellékelt USB adapterrel nem működik a stick |
Köszönjük a terméket az Artway Technology International Ltd.-nek, hogy a rendelkezésünkre bocsájtotta!