Conceptronic DONN25G sokkoló ismertető
A DDC prémium IT-megoldásokkal foglalkozó márkája, az Conceptronic jóvoltából alkalmunk nyílt egy igencsak nagy tudású dokkolót kipróbálnunk, a DONN25G-t, ami egy 15 az 1-ben megoldás DisplayLink képeséggel. De mi is az a DisplayLink?
A DisplayLink egy USB grafikus vezérlőchipek gyártásával foglalkozó vállalat, amit a Synaptics 2020-ban felvásárolt. A technológiáik lehetővé teszik a videójelt továbbítását Etherneten, USB-n és WiFi-n keresztül, sőt, több kijelző csatlakoztatására is megoldást nyújtanak egyetlen számítógéphez. Jelen esetben ez utóbbi megoldás az, ami fontos szerepet játszik a termék fő előnyei tekintetében, ugyanis a több kijelző csatlakoztatását akkor is lehetővé teszi, ha a csatlakoztatott eszköz rendszerchipje csak egyetlen videóátvitelre alkalmas kimenettel rendelkezik, mint az Apple M sorozatú processzoraira épülő laptopjai.
A DONN25G egy igencsak sokoldalú, alumínium burkolatos dokkoló, ami 10 Gbps kapcsolaton keresztül csatlakozik USB-C-vel a számítógépekhez/laptopokhoz. Értelemszerűen ez a kapcsolat támogatja a képátvitelt is, megannyi más egyéb funkció mellett. A PD 3.0 szabványnak köszönhetően a számítógépes kommunikációért felelős USB-C port a 80 W-os töltést is támogatja, ehhez pedig külön adapterre sincs szükség, ugyanis a DONN25G mellé jár egy 120 W-os megoldás, ami DC-jack bemeneten keresztül gondoskodik az eszköz áramellátásáról.

Mire képes?
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy egy 100 000 forintos dokkoló mégis mit tudhat, ami indokolná ezt az árat. Igazából mindent, amit egy prémium dokkolótól el lehet várni. 4 db USB-A porttal érkezik, amelyekből 2 db 10 Gbps sebességgel, míg a másik kettő 5 Gbps sebességgel képes működni. Ezekhez különböző perifériákat tudunk csatlakoztatni, beleértve az akár nagy sebességű külső SSD-ket is, azonban érdemes észben tartani, minél több eszközt használunk vele egyszerre, annál jobban leterheljük a dokkolót, ami sebességcsökkenést eredményezhet egyes csatlakoztatott eszközöknél. A dokkoló belső USB-vezérlője hiába lenne képes gyorsan végrehajtani a műveleteket, ha a gépünkhöz csatlakozó kábel 10 Gbps-re csökkenti a teljes kommunikációs sávszélességet, ami minden csatlakoztatott berendezés működésére hatással lehet. Persze ha valaki nem fél a limitektől, az a két PD támogatású USB-C porton keresztül a telefonját is tudja tölteni, emellett a nagy sebességű adatátvitelre is alkalmasak a 10 Gbps-os kapcsolatuknak köszönhetően.
A képességek nem merülnek ki az USB-vel, hiszen SD és microSD kártyaolvasó is található a DONN25G-ben, ami igencsak hiánypótló tud lenni a modern ultrabookoknál. Ugyanennyire lehet hasznos a gigabites Ethernet adapter is, amit a vékony laptopokból egyre inkább száműznek a gyártók. Hiába a gyors beépített WiFi-kártya, sokszor a WiFi-t szolgáltató AP-k és routerek nem képesek megfelelően kiszolgálni az igényeket, így a vezetékes kapcsolat még mindig megbízhatóbbnak számít a vezeték nélküli alternatívával szemben. Na meg persze a 3,5-es jack csatlakozóról sem szabad megfeledkezni. Ebből már érződik, hogy az USB-hangkártyaként is használhatjuk a dokkolót, ha nincs más opciónk. Ez a hangszórók és a fejhallgatók mellett a mikrofonokat is támogatja, így 4 pólusú kombinált csatlakozót használó headseteket is nyugodtan használhatunk a DONN25G-n keresztül.

Produktivitás a köbön
Manapság egyre népszerűbbek a 13-14 hüvelykes ultrahordozható laptopok, amiknél valós probléma a multitasking hiánya a limitált IO-kimenetek miatt. A DisplayLinkes DONN25G-n ebből kifolyólag 2 db HDMI és 1 db Display Port is található, amik mindegyike maximum 4K 60 Hz-es felbontást támogat. Mindehhez persze egy külön, a dokkolóba épített USB-s grafikus egységen keresztül történik a képkiterjesztés, máskülönben az Apple M sorozatú processzoraival ellátott Macbookokhoz maximum csak 1 kijelzőt csatlakoztathatnánk. Három extra képernyővel viszont a produktivitás új szintje nyílik meg előttünk, amivel a multitasking is sokkal egyszerűbbé válik. Támogatja a képernyőkiterjesztést és -tükrözést egy, kettő, vagy akár mindhárom csatlakoztatott monitoron is.
Összességében tehát a Conceptronic DONN25G egy átfogó dokkoló, ami tényleg mindenre is képes, amit egy dokkoló csak tudhat, azonban a rendelkezésre álló sávszélesség sajnos eléggé korlátozhatja a használati lehetőségeket. Ha a fő kapcsolathoz a Conceptronic az USB 4-es szabványt használta volna, ami ilyen ár mellett nem elképzelhetetlen elvárás, sokkal többet tudott volna kihozni az eszközből. Ellenben így a gyártónak nyitott a lehetőség arra, hogy még jobbá alakítsa ezt a sokoldalú és kompakt dokkolót.