Corsair H110 : nagy teljesítményű folyadékhűtés tesztje
A rendszerigény működése alatt sok-sok processzorhűtőt próbáltunk ki. Minden megoldásnak megvoltak az előnyei, de a pozitívumok mellett sajnos hátrányokat is találtunk, a tökéletes hűtést továbbra is keressük.
A Corsair nevet a világszerte mindenki ismeri, akinek bármilyen köze van a számítástechnikához, hisz a gyártó szinte az összes elképzelhető kategóriában letette bélyegét. Gondoljuk csak a gyönyörű házakra, megbízható tápegységekre, gyors memóriákra, vagy éppen a processzor hűtőkre. A hűtők terén a Hydro sorozat volt az áttörés, ami minden szegmensben képviselteti magát egy-egy modellel, a belépő szintű H60-al, aztán ott a H80, a H100i és végül a H110.
A napokban megérkezett hozzánk a Corsair processzorhűtőinek zászlóshajója a Hydro Series-be tartozó Corsair H110, mely tesztelésének nagy reményekkel és komoly elvárásokkal vágtunk neki. Folyadékhűtés révén a komoly hűtési teljesítmény már előre elkönyvelhető, de emellett a teszt során arra kerestük a választ, hogy megszületett-e a tökéletes hűtés, azaz a magas hűtési teljesítmény mellett alacsony zajszintet kapunk-e. Hamarosan kiderül...

Corsair H110:
A Corsair H110 egy zárt rendszerű folyadékhűtéses megoldás, ami azt jelenti hogy a dobozból kivéve semmi más dolgok nincs mint a radiátort és a ventilátorokat rögzíteni és a pumpát tartalmazó hűtőt a processzor lapkára, az alaplaphoz rögzíteni. Véleményem szerint egy ilyen megoldás beüzemelése egyszerűbb, mint a léghűtéses megoldások némelyikének izzasztó felszerelése.
A doboz, az NZXT Kraken X60-koz hasonlóan nagy méretű, 35 x 21 x 15 cm, melyen megtaláljuk a hűtővel kapcsolatos legfontosabb információkat, mint például a kompatibilis foglalatokat, zajszintet, radiátor méreteket, a ventilátorok paramétereit és néhány evolúciót szemléltető grafikont.
![]() |
![]() |
A doboz kinyitásakor elénk tárul a komplett hűtés egy préselt, formázott kartondobozban. A radiátor, a pumpa és az ezeket összekötő 2 gumicső biztonságosan összehajtva terül el a dobozban. Mellettük a 2 darab 140 mm-es ventilátor, az összeszereléshez szükséges tartozékok,valamint összeszerelési útmutató.

Mikor kinyitjuk a tartozékokat tartalmazó kis zacskót, láthatjuk, hogy minden szükséges kütyü megvan ahhoz, hogy a hűtőt üzembe tudjuk helyezni. Végignéztük ezen tartozékokat és szomorúan tapasztaltuk, hogy a ventilátor felfogatókból csak 2 x 4 lett mellékelve, ami azt jelenti, hogy csak a két mellékelt ventilátort tudjuk rögzíteni, de ugyebár minden pótolható. Egy a lényeg, minden egyéb tartozék arról gondoskodik, hogy az Intel, illetve AMD platform széles spektrumát lefedjék.

A Corsair H110 az előre szerelt folyadékhűtéses megoldásokhoz hasonlóan nem igényel karbantartást. A rendszer előre feltöltött propilénglikol és desztillált víz keverékét tartalmazza, mely folyadék hatékonyan vezeti el a hőt a processzortól a radiátorokhoz. Vásárlás előtt bizonyosodjunk meg arról, hogy a 280 mm-es radiátorméret okoz-e gondot a házban. Emellett fontos hogy leellenőrizzük, hogy az alaplap és a ház felső része között megvan-e az a bűvös 5-6 cm, ami ahhoz kell, hogy az alaplap felső kondenzátorai, a hűtőbordák, a memóriák nem ütköznek-e.
A H110 szivattyúja egyszerű szerkezet, ne is keressünk USB kimenetet rajta. Ez annak tudható be, hogy nem kell hozzá szoftver, hisz nem rendelkezik a hűtő automatikus fordulatszám szabályozással.

A pumpán elhelyezett "hideg lemez" rézből készült, melyen előre elhelyezett hővezető paszta található. Akiknek nem elegendő ez a paszta, egyszerűen csak mossák le, és használják a saját tuti megoldásaikat (mi a Noctua NH-1 pasztára esküszünk)

A ventilátorok 140 x 140 x 25 mm-es méretekkel rendelkeznek. Ventilátor vezérlő hiányában számíthattunk alacsony fordulatszámra, ami be is jött, hisz a két darab ventilátor 1500 RPM-en áll meg. Az 1500-as érték várhatóan alacsony zajszinten is megfelelő teljesítményt nyújtanak.
A telepítésről nem szeretnék túl sokat beszélni, hisz a mellékelt kihajtható leírás elég átlátható. Talán ami fontos lehet: Először a pumpára szereljük fel a rogzítő keretet a csavarokkal, majd ezután a radiátort rögzítsük a házhoz, közben hagyjuk, hogy a cső és a pumpa lógjon. Ha a radiátor a ventilátorokkal a helyén, szereljük fel a pumpát az alaplapra.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A Corsair H110 nagy hűtési teljesítményre képes és a nagy torony hűtőkkel szemben van egy előnye. Nem takarja be a fél alaplapot, így a memóriák hozzáférhetőek (nincs memória kompatibilitás probléma) illetve a toronyhűtő 1 kg körüli súlya sem túráztatja alaplapunk idegeit.
![]() |
![]() |
Összeszereléskor volt némi problémánk a folyadékcső hosszával. A korábban letesztelt NZXT Kraken esetében 400 mm-t kaptunk ami ebben az esetben mindössze 300 mm, ami nagyon behatárolja lehetőségeinket, hisz a radiátort a lehető legközelebb kell elhelyeznünk az alaplaphoz, legyen bármekkora házunk is.

Még egy érdekesség... említettük, hogy csak 8 csavart mellékelt a gyártó ami kizárja a két további ventilátor elhelyezésének lehetőségét, emellett rá vagyunk kényszerítve hogy a ventilátorokkal rögzítsük a házhoz a radiátort, így a ventiknek felül kell lenniük. (mi egyébként plusz csavarokkal kicsit csaltunk a teszt során)

Specifikáció:
- Modell: Hydro Series H110
- Foglalat támogatás: Intel: LGA775, LGA1155, LGA1156, LGA1366, LGA2011, AMD: AM2, AM3, AM3+, FM1, FM2
- Hideg lemez anyaga: réz
- Radiátor méretek: 140 mm x 312 mm x 29 mm
- Radiátor anyaga: alumínium
- Ventilátor méretek: 140 x 140 x 25 mm
- Ventilátor fordulatszáma: 1500 RPM
- Légszállítás: 94 CFM
- Zajszint: 35 dBA
Tesztrendszer:

Processzorunk az Intel Core i5-3570K-t 3600 Mhz-es órajelen izzasztottuk meg első körben a Prime95 többszálú stresszteszt program segítségével, mely a processzort 100%-os terhelés alá vetette. Alaplapunk OC Genie funkcióját bevetve 4,2 Ghz-es órajelet állítottunk be, amin ugyancsak megvizsgáltuk a hőmérsékleteket a Prime95 programban.
Az ellenfelek:
![]() |
![]() |
Noctua NH-U14S | Alpenföhn Himalaya |
![]() |
![]() |
Antec Kühler H2O 920 V4 | NZXT Kraken X60 |
![]() |
![]() |
Prolimatech Lynx | Intel gyári hűtés |
A hűtők ventilátorainak fordulatszámai:
Teszteredmények:
![]() |
![]() |
Intel Core I5-3570K @ 3600 MHz | Intel Core I5-3570K @ 4200 MHz |
A teszteredmények azt mutatják, hogy sem a 3600 Mhz-es, sem a 4200 Mhz-es órajel nem okozott különösebb megerőltetést a Corsair H110-nek és mindössze a jóval felszereltebb, magasabb fordulatszámon működő NZXT Kraken X60 tudta megverni. Bár az 1500 RPM fordulatszámon működő Corsair ventilátorok nem túl zajosak, az 1200 RPM-re visszafogott rendszer is bőségesen elegendő volt a tuning során is.
Konklúzió:
A Corsair H110 egy jól sikerült hűtési megoldás apróbb hiányosságokkal. Ami hiányosság utólag negatívumként szerepel a mindössze 300 mm-es csőhossz. A korábban kritizált szoftver / fordulatszám szabályozás hiánya a teszt végére jelentőségét vesztette, hisz maximális fordulatszámon sem produkált komolyabb zajt, egy "normálisabb alaplappal" pedig egyébként is kordában tartható az igényeknek megfelelően. Az összeszerelés nagyon egyszerű volt, és a hűtési teljesítményben sem kellett csalódnunk.
Ezért a nagy teljesítményű, alacsony zajszintű tuning hűtőért 34.000 forint körüli árat kell fizetnünk.

Tuningosok részére
CORSAIR H110
