Ezt tudja az ID-Cooling megfizethető, 360 mm-es folyadékhűtése, az FX360 Inf
Az ID-Cooling márkanév ugyan egy ideje jelen van már a magyar piacon is, 2013-as alapítását figyelembe véve azonban nem beszélhetünk egy nagy múltú cégről, így sokakban felmerülhet a kétely a megoldásaikkal szemben. Sok márkával ellentétben, a márka saját gyártósorral rendelkezik, a márka tulajdonosa (Shenzhen Wan Jing Hua Technology) pedig egy olyan OEM, ami nemes egyszerűséggel több alaplap- és VGA-márkának szállít hűtőbordákat – mert igen, a VGA-k hűtését, bármennyire is hihetetlen, sosem az adott gyártók csinálják meg. A saját gyártósor még egy dolog, de ami meglepőbb, hogy a folyadékhűtéseik is házon belüli tervezés alapján készülnek, így nem egy másik OEM átcímkézett termékeit forgalmazzák, mint a folyadékhűtéseket forgalmazó márkák 80%-a.
Itt át is térhetünk a cikk főszereplőjére, az FX360 INF folyadékhűtésre, amit kedvező árazásával a gyártó direktbe az Arctic szintén házon belüli dizájn alapján készült Liquid Freezer sorozata ellen pozícionált, nem is véletlenül. Ez egy 360-as vízhűtés ARGB-világítással és végtelen tükrös pumpavédő kijelzővel, ami forgatható is. Ez igencsak standardnak hangzik és több tucat hasonló termék van a piacon – igen ám, de azokat néhány kivétellel nem lehet 35 000 HUF környékén megvásárolni – ez teszi igazán érdekessé az FX360 INF-et is.

Részletek a hűtésről
A hűtés egy sűrűn lamellázott, 27 mm vastag alumíniumradiátort használ, ami a gyártó állítása szerint 37%-kal nagyobb hűtőfelületet biztosít a hagyományos megoldásokkal szemben, ezzel hatékonyabbá téve a hőelvezetést. A vizet 12 elvezetőcsatorna juttatja át a radiátor egyik végéből a másikba, ami szintén a hőelvezetés hatékonyságát hivatott javítani.

A hűtés harisnyázott csöveket használ, amik 46,5 cm hosszúak, ráadásul műanyagtartók is érkeznek melléjük, amivel a két csövet egymáshoz közelebb lehet helyezni a szebb belső elvezetésért.
A forgatható kupakos kerámiapumpa a gyártó 7. generációs megoldását alkalmazza, ami maximálisan 2900 RPM-mel tudja forgatni a vizet a hűőrendszerben. Ez 3 pines csatlakozóval kommunikál az alaplappal, így a vezérlése teljes mértékben feszültségalapú.

A rendszer az ID-Cooling AS-120-ARGB-K ventilátorait használja, amik maximum 58 CFM-es légáramlást képesek generálni 1,94 mm/H2O statikus nyomással, 27,2 dBA-s zajszint mellett, így egyáltalán nem lehet hangosnak nevezni azokat. Mindehhez 300-2000 RPM közötti fordulatszám társul. Természetesen ARGB-világítást kaptak és daisy-chainbe összekapcsolhatók, ezzel is javítva a kábelmenedzsmentet.

A hűtőblokk rézből van, így sejthető, hogy a rendszer korrózió képződését gátló hűtőfolyadékot használ. Kompatibilitás tekintetében támogatja a legújabb Intel és AMD platformokat (Intel LGA1851/1700/1200/115X és AMD AM5/AM4), maximálisan pedig 350 W által generált hőt képes (TDP) lehűteni, így elméleti szinten még a legújabb i9-ekkel és Ultra 9-ekkel is képes megbirkózni. Lehetne itt Ryzen 9-et is említeni, ellenben manapság az AMD processzorok hőtermelése messze elmarad az Intel processzoroktól.
Használat közben
Itt jön a meglepetés, hiszen a hűtés közel azonosan teljesít az Arctic Liquid Freezer III-as megoldásával, mindaddig, amíg a processzor lefogatásához érintkezést segítő lefogató keretet használunk a Thermalright vagy a Thermal Grizzly kínálatából. Ez azt jelenti, hogy a tesztkonfigurációban használt i7 14700K-t (0x12B mikrokóddal) legnagyobb terhelés alatt (fél órás Cinebench 2023) 95 fokra képes lehűteni. Ez ugyan soknak hangzik, de hozzá kell tenni, hogy ezt az eredményt a hűtés bármiféle finomhangolás nélkül, az ideálisnál magasabb feszültség mellett érte el, ezzel pedig egy szintre hozta magát a tesztkonfigurációban használt Liquid Freezer III-mal. Ez például az Assassin’s Creed Shadows közben 72-80 fok közötti hőmérsékletet jelentett, ami maximális beállítások mellett igencsak meg tudja izzasztani a CPU-t. Ami hátrány lehet az említett riválissal szemben, az a VRM-hűtés hiánya, de valljuk be őszintén: nem azért vesz folyadékhűtést az ember, hogy az alaplapi VRM-et is azzal hűtse le. Az üresjárati hőmérséklet 32-34 fok között alakult. Az FX360 összességében egy kicsit hangosabb, mint az Arctic, de még nem zavaró mértékben.
Verdikt
Összegezve az ID-Cooling FX360 Inf egy igencsak jó megoldás kedvező áron, ami ráadásul 5 év garanciával érkezik. Simán felveszi a versenyt az ár-érték bajnok Liquid Freezer sorozattal, garanciában is közel annyit biztosít, mint a vetélytársa, így nagyjából egy dolog befolyásolhatja a vásárlást – szükségünk van-e a VRM-hűtésre, vagy inkább jobb külsővel megáldott AIO-t szeretnénk? Annyi biztos, teljesítménye és árazása tekintetében az ID-Cooling FX360 Inf mindenképp kiérdemli az ajánlásunkat.