full-hd-240-fps-kiprobaltuk-a-viewsonic-xg2431-monitort

Full HD / 240 FPS: Kipróbáltuk a ViewSonic XG2431 monitort

2024. július 29. Kocsis Bence Monitor

A Viewsonic szinte minden alkalmazási célra gyárt monitorokat. A megjelenítőin nézhetünk filmeket, kiváló HDR-képminőségben, elvégezhetünk profi kép- és videószerkesztő munkákat, választhatunk hordozható megoldásokat a kényelem és mobilitás jegyében, de természetesen nem maradhat ki a szórásból a játékokhoz tökéletesített monitorok palettája sem. Mai tesztünkben egy vérbeli Gamer monitort mutatunk be, a ViewSonic XG2431 elnevezésű modell. A ViewSonic XG2431 egy 24 hüvelykes, 1080p felbontású gamer monitor, amely az OMNI termékcsalád egyetlen olyan tagja, ami 240 Hz-es képfrissítéssel rendelkezik. 

Külső megjelenés:

Az állvánnyal együtt 6,8 kg-os ViewSonic XG2431 kijelzője három oldalt kávamentes kialakítású, ami oldalain nagyjából 2 mm-es műanyagkeretet, alul pedig egy körülbelül 20 mm-es műanyagperem található. A kereteken belül nagyjából egy 5 mm-es rész van, ahol fekete képernyőt kapunk. Ezen az elemen középen találunk egy finom lenyomatú ViewSonic logót középen, valamint a jobb alsó részen az OSD vezérlőgombokat jelző minták tűnnek fel. 

Ezek a minták az 5 fizikai gomb és bekapcsológomb helyét mutatják meg, melyek a perem alsó részén kaptak helyet. Kapun egy LED-visszajelzőt is a jobb alsó sarokban. Ennek a világítását a az OSD menüben ki is tudjuk kapcsolni. 

A monitor hátsó része egy viszonylag ívelt matt fekete burkolat, melyre egy méretes ViewSonic logó került. A hátoldalon jobb és bal oldalt találunk két, elforgatható elemet, melyekbe a kábeleket fűzhetjük be a rendezettebb kábelmenedzsmentért. Ez hasznos, ha több kijelzőkábelt, vagy USB kábelt-használunk. 

A monitor hátsó részén, lefelé néző állapotban találjuk meg a csatlakozókat, az íves panel alatt beékelve. Bal oldalt tátható a tápellátásért felelős hálózati tápcsatlakozó. Itt meg kell jegyezni, hogy a monitor beépített tápegységgel rendelkezik, így mindössze egy egyszerű tápkábel kell a működtetéshez. Jobb oldalt találunk egy DisplayPort 1.2a-t, két darab HDMI 2.0 portot, két darab USB 3.2 Type-A portot, egy USB 3.2 Type-B portot és egy 3,5 mm-es audiókimenetet. Ha a monitor alsó részét megnézzük, két nyílást találunk, a hangszórók burkolatait, amelyek ebben az esetben 2 x 3W-os megoldásokat rejtenek. Ettől a hangrendszertől természetesen ne várjunk csodát, de irodai használathoz, Youtube-klipek hanggal történő megtekintéséhez, alkalmi zenehallgatáshoz megfelelő.  

Az állvány egy méretes és masszív darab és kimondottan jól néz ki. A gyártó úgy csomagolta el a monitort hogy már rögzítve volt a VESA (100 x 100) foglalatba, mindössze a talpat kellett nekünk a helyére tenni, ahhoz is mindössze egy csavarra volt szükség, ami egy előre rögzített megoldás. Az állvány felső részén találunk egy mélyedést, ami arra hivatott, hogy ebbe benyúlva felemelhessük a monitort, így nem a kijelzőnél fogva kell megemelnünk, ami egy jó dolog. 

A kimondottan stabil talp elülső része téglalapot formál, míg hátul egy félkört formál, alulról a lábat megtámasztva. A téglalap forma előre kissé döntött, valamint a műanyagnak szálcsiszolt fém beütéét kelti, ami kimondottan minőségi érzetet sugall. 

Az állvány az ergonomikus beállítási lehetőségek szinte teljes skáláját felvonultatja, dönthető, megemelhető, pivot módba állítható és a tengely körül elforgatható. Magasságállítás terén 120 mm a tartomány, 15 fogban tudunk oldalra fordítani, 5 fokban előre/hátra dönteni, valamint egyik irányban 45 fokban elfordíthatjuk a kijelzőt (pivot). 

Belső:

A ViewSonic XG2431 egyértelműen egy játékra szánt monitor, bár vannak olyan tulajdonságok, melyek miatt több célra is használhatók. Ilyen például a többmonitoros elrendezés, mely a kávamentes kialakítás nagy előnye. A monitor 1920 x 1080 pixel felbontással rendelkezik, kijelzője pedig 23,8 hüvelyk (60,45 cm), 0.2745 mm-es pixeltávolsággal. Ez általában különféle alkalmazásokhoz kevésnek tűnhet, hisz már egyre gyakrabban használatos a 27 hüvelykes / 1440p kombó, de ebben a 24 hüvelykes kivitelben az 1080p főleg játékra bőven elegendő, pláne, ha a magas FPS-szám a fő szempont. A kijelző IPS-technológiát használ, ami nagy betekintési szöget tesz lehetővé, így 178º/178º áll rendelkezésre. 

A 16,7 millió szín előcsalogatására képes kijelző az NTSC-színtér 72%-ot, az sRGB-színtér 104%-át fedi le. A monitor HDR10 tanúsítványt kapott, maximális fényereje pedig 350 cd/m². Kontrasztarány terén 1000:1-es értékről beszélhetünk, ami dinamikus kontrasztarány terén 80M:1. A monitor legnagyobb erőssége a 240 Hz-es maximális képfrissítés (0,5 ms MPRT válaszidővel), ami számos játéknál nagy előnyt jelenthet az ellenfelekkel szemben. Ehhez természetesen olyan konfigurációra van szükség, ami ki tudja hajtani a monitor ezen képességét, bár 1080p felbontáson. 

A monitor AMD FreeSync Premium támogatást élvez, ami szinkronizálja a grafikus kártya által generált képkockákat és a monitort, így játék közben folyamatos képet kaphatunk. Bár a monitor nem kapott  G-Sync tanúsítványt, az XG2431-en nem kell tartanunk attól, hogy NVIDIA kártyával bajba kerülnénk. Utóbbi esetben fontos megemlíteni, hogy ez csak a DisplayPort esetében érhető el, míg a FreeSync-támogatás minden porton elérhető.

OSD menü:

Mint ahogy említettük, a menüt 5 gombbal vezérelhetjük, ami számomra picit negatívum, ugyanis személy szerint jobban preferálom a joystickes megoldást, ami manapság népszerűbbnek számít. Sajnos ebben tapogatással keresgélnünk kell a kijelzőn megjelenő utasításokhoz passzoló gombokat. A gyártó ilyen téren azért próbált logikusan gondolkodni, ugyanis a bekapcsoló gomb sokkal jobban kilóg a panel síkjából, így nehezebben tudjuk a tapogatás közben véletlenül kikapcsolni a monitort. A helyzet persze nem ilyen tragikus, ahogy felvezettem, azért ha nem váltogatunk félévente monitort, meg fogjuk szokni a gombokat, de elsőre egyáltalán nem tűnt praktikusnak és felhasználóbarátnak. 

Az OSD első menüje a bemenet kiválasztása, ahol ebben az esetben két darab HDMI és egy DisplayPort közül választhatunk. Az audio adjust menüben a 2x3 W-os hangszórók hangerejét tudjuk állítani.

A view mode lehetőséget ad 9 féle kép beállítására, melyek igazából előre programozott szín és kontrasztprofilok. A standard beállítás természetesen az aranyközépút, ezzel nem nyúlhatunk mellé, de különféle területeken más-más képbeállítást használhatunk. A color adjust menü alatt a fényerőt, kontrasztot és más tulajdonságokat állíthatunk.

A manual image adjust menüben részletesebben belenyúlhatunk a képbeállításokba, melyben megtaláljuk például a kékfényszűrő beállítást, a fekete stabilizátort és a dinamikus kontraszt funkciót.

A setup menüben megtaláljuk a HDR és Adaptive Sync beállításokat. Szintén itt találjuk a PureXP-t, mely a ViewSonic saját, mozgás közbeni elmosódáscsökkentő funkciója. 

A monitor rendelkezik még néhány extrával is. Az állvány felső részén van egy kihúzható fogantyú, melyre headsetet pakolhatunk, ami nagyon komfortos megoldás, főleg, hogy ez a fogantyú nem lóg ki az állványból állandóan. 

Az állvány közepén van egy további nyílás, melybe beleilleszthetjük a dobozban található fület. Ez a fül lehetőséget ad a kábelek esztétikus elvezetéséhez. 

A monitor kipróbálása során játszottunk, volt, azon írtuk meg a tesztet és egy filmnézésbe is belevágtunk. A HDR kimondottan jó képet ad és a 240 Hz-es kijelzőnek köszönhetően az FPS hajhászása is szinte korlátlan, amihez nagy segítség az AMD Adaptive Sync, vagy hivatalosan az NVIDIA G-SYNC is. 

Összegzés:

A ViewSonic 130-140 ezer forintos árért kínál kiváló HDR-élményt, 240 Hz-es képfrissítést. A 240 Hz élménygazdag kihasználásához szilárd alap az AMD FreeSync technológia és a - hivatalosan nem certifikált - NVIDIA G-Sync tecnológia. A Full HD felbontás a magas képkockaszámot, előnyszerzés céljából ostromló online játékosok számára optimálisnak mondható. A beépített hangszórók adnak egy kis pluszt, hasznos lehet olyan helyzetben, ha nem áll rendelkezésünkre dedikált hangszóró. A külső teljesen rendben van, az állvány stabil, segítségével a monitor szinte bármilyen irányba elforgatható. Az oldalt kávamentes kialakítás lehetőséget ad többmonitoros rendszerek kiépítésére. Ami negatívum, az az OSD menü elérése, melyhez a gyártó nem joysticket használt, hanem fizikai gombokat, ami kicsit megnehezíti a menü használatát. Összességében a monitor nagyon tetszett, bátran ajánljuk alkalmi, vagy online játékosoknak. 

Írta: Kocsis Bence