icue-link-titan-360-rx-rgb-kiprobaltuk-a-corsair-felsokategorias-aio-vizhuteset

iCUE LINK TITAN 360 RX RGB - Kipróbáltuk a Corsair felsőkategóriás AIO vízhűtését

2024. október 18. Kocsis Bence Hűtés / Processzor Hűtés

A Corsair az utóbbi időben az élmezőnyhöz tartozik a folyadékhűtések és ventilátorok terén abban a tekintetben, hogy olyan hűtéseket és légkavarókat dobnak piacra, melyek az iCUE Link ökoszisztémának köszönhetően iszonyatosan könnyen összeszerelhetők és szinte kábelmenedzsment nélkül használhatók. A kulcs a kábelek elhagyásában van, ami azt jelenti, hogy egy folyadékhűtést és hozzá számos ventilátort egyetlen csatlakozó használatával müködtethetünk, a működtetést pedig megoldja az iCUE szoftver. A Corsair-nek köszönhetően hozzájutottunk egy iCUE link kompatibilis folyadékhűtéshez, mégpedig egy iCUE Link TITAN 360 RX RGB AIO modellhez, melyhez a gyártó néhány extra tartozékkal is megörvendeztetett bennünket. 

iCUE Link TITAN 360 RX RGB AIO:

A hűtést egy méretes kartondobozban kaptuk, ami érthető a 360 mm-es radiátor méreteit figelembevéve. A doboz a már jól megszokott fekete/sárga színösszeállítást követi, melyen megtaláljuk az iCUE Link TITAN 360 RX RGB fotóját, ami ebben az esetben fehér színű, hisz a gyártó ilyen színben küldte el a hűtést. Egyébként opció volt még a fekete modell, de a tesztkonfigurációnk miatt ezt a színvilágot válaszottuk. 

A dobozon rengeteg információt tudhatunk meg a hűtésről, a méreteket illetően, de elolvashatjuk, hogy milyen foglalat kompatibilitást kapunk, emellett említést tesz a gyártó a bumpaborítás moduláris kialakításáról, a benne elhelyezett LED-ekről, a ventilátorokról és a pumpában elhelyezett motorról. A dobozban a megszokott "tojástartó" fogad bennünket, mely jól megvédi a terméket és a tartozékokat. 

A Corsair iCUE Link TITAN 360 RX RGB egy 360 mm-es radiátorral rendelkező AIO folyadékhűtés. Maga a radiátor 396 x 120 x 27 mm-es méretekkel rendelkezik és első ránézésre egy a piacon kapható AIO folyadékhűtésekkel megegyező megoldást nézegetünk, de aztán feltűnik a kábelek teljes hiánya, ami a három darab 120 mm-es RX sorozatú ventilátornak köszönhető. A pumpa és a radiátor között két darab 45 cm hosszúságú cső található, mely alacsony párolgási veszteséget biztosító cső finoman körbeszőtt anyaggal. A radiátor felőli oldal fix, míg a pumpán a két könyök elforgatható.  

A ventilátorok 300 és 2100 RPM közötti fordulatszám tartományban képesek működni, 10,4 - 73,5 CFM légszállítás mellett. iCUE LINK ventilátorok révén nincsenek kábelek, mindösze a bal oldali képen látható, fizikai összekötést biztosító nyílások és adat és tápellátást biztosító gyorscsatlakozók. A ventilátor motorborításában 9 darab LED kapott helyet, melyek egyenként címezhető megoldások. A félig átlátszó motorház és lapátok nagyon jól szét tudják szórni a LED-ek fényét. 

A ventilátorok két oldalán találunk egy egy levehető műanyag burkolatot, melyek akár fel is cserélhetők, így teljesen mindegy, hogy a radiátor hogy helyezkedik el a számítógépházban, a Corsair felirat a másik oldalra átpakolható, vagy akár fejjel lefelé is fordítható. 

A pumpa egy nagyon érdekes megoldás, hisz levehető felső résszel rendelkezik, hogy a felső panelt le tudjuk cserélni a külön megvásárolható kiegészítőkre, melyek extra világítást, hűtést, vagy épp kijelzőt biztosítanak. Ez a pumpa is rendelkezik iCUE LINK csatlakozóval, így az iCUE LINK ököszisztéma részévé varázsolható. A házon belül tervezett szivattyút egy háromfáziksú motor hajtja, mely nagyobb áramlási sebességet és alacsonyabb zajszintet produkál, mint a gyártó által felszerelt korábbi pumpák. Ehhez még hozzájon a precízen megtervezett cold plate profil, mely maximalizálja az érintkezést a processzorsapkával. A cold plate már egy előre felvitt pasztaréteggel került csomagolásra, melynek minősége és felvitele szintén hosszú kísérletezés eredménye a maximális hőátvitel érdekében. A látványról a pumpa felső részében elhelyezett, 20, egyenként címezhető RGB LED gondoskodik. 

Összeszerelés:

A tartozékok felhozatala elég komoly, hisz a hűtés kompatibilis az Intel LGA 1851, LGA 1700, valamint AMD AM5 és AMD AM4 foglalatokkal. Ennek megfelelően különféle rögzítőkészleteket találunk a papírzacskókban, ezen felül a radiátor rögzítéséhez is kapun csavarokat. Attól függően, hogy a radiátort a házra szeretnénk felcsavarozni, vagy a ventilátorokat a ház és a radiátor közé ékelve, kapunk rövid és hosszú csavarokat és ezekhez alátéteket, 12-12 darabot. kapunk PCIe tápkábelt, USB kábelt és három darab iCUE Link kábelt is, mellyekkel a pumpa és ventilátorok tápellátását és vezérlését meg tudjuk oldani. Ehhez kell még az iCUE Link HUB, mely a tápegység, az alaplap és a processzorhűtő kapcsolatáról gondoskodik. 

Ahogy már említettük a hűtés beszerelése nem okoz túlzott fejtörést. A foglalatnak megfelelő komponenseket kiválasztva a után előbb a radiátort kell rögzítenünk a számunkra megfelelő és természetesen a ház által megengedett helyre rögzíteni, majd a pumpát kell felcsavaroznunk a hátlap átnyúló csavarjaira. Hővezető pasztára nem lesz szükség, hisz a gyártó azt már felvitte a coldplate-re. Ez igazából igény kérdése, de ebben az esetben mi most maradtunk a gyári pasztánál. 

A pumpa a helyére került, nincs más dolgunk, mint az iCUE LINK kábelt csatlakoztatni. A fedlap elforgatható, ahogy fentebb mutattuk , hogy bármilyen irányben elhelyezett pumpa esetén a logó jó irányba mutasson. A felső panel könnyedén eltávolítható, hogy más pumpafedeleket is be tudjunk vetni. Amint a képen látható, a gyártó a csatlakoztatáshoz érintkezős csatlakozót használt, nem klasszikus fohlalatot, ami kimondottan jó dolog, hisz kevésbé sérülékeny. 

Az összeszerelés azzal ér véget, hogy minden csatlakozót a helyére dugunk, ami az iCUE LINK kábel HUB-ba történő csatlakoztatását és a HUB tápegységre való kötöslt jelenti. Ezen felül a HUB-ot az USB kábel segítségével az alaplapra csatlakoztatjuk a TACH kábelt pedig az alaplap CPU_FAN portjára kötjük. 

Az eredmény egy szép hűtés, esztétikus belsővel:

TESZTEK:

A hőmérséklet méréseket továbbra is az AIDA 64 rendszerdiahnosztikai segédprogram rendszerstabilitás teszt beépülő alkalmazásával végeztük. Az Intel Core i5-12600K processzorunkat - melyet gyári órajeleken járattuk - megnéztük üresjáratban és az említett alkalmazással, ahol a processzor 100%-os terhelést kapott. A tesztre kapott Corsair iCUE Link Titan 360 RX RGB processzorhűtő ventilátorait az iCUE szoftverben választható Quiet, Balanced és Extreme módokra kapcsoltuk. Ezek a módok körülbelül 900, 1300 és 2100 RPM-es fordulatszámot jelentenek. 

Üresjáratban a processzorhűtő minden fordulatszámon 30 celsius fok alatt tartotta a processzor hőmérsékleltét, maximális fordulatszámon a korábban tesztelt, ugyancsak 360 mm-es radiátorral rendelkező MSI CoreLiquid 360 hűtéssel volt egy szinten. 

Terhelés alatt sem változott sokat a helyzet, Az iCUE Link TITAN 360 RX RGB hozta a kötelezőt és nagyon jól teljesített, konkrétan ellépett a mezőnytől, köszönhetően főképp a nagy teljesítményű pumpának és a jó minőségű ventilátoroknak, melyek kimondottan jól viselkedtek a radiátoron. Egyedül Quiet módban esett vissza a hűtési teljesítmény, de ott nagyjából 800 RPM-es fordulatszámról beszélünk. 

Kiegészítők:

Mint fentebb említettük a Corsair elküldte nekünk a hűtéshez használható összes pumpakiegészítőt. Három kiegészítőről beszélhetünk, melyek mindegyike kimondottan érdekes megoldás. A három kiegészítő az iCUE LINK VRM FAN AIO Module, az iCUE LINK LCD Screen Module és az iCUE LINK Pump Cap. 

Nézzük első körben iCUE LINK PUMP CAP-et, mely a három kiegészítő sapka közül a legegyszerűbb megoldás, hisz csak annyi feladatot lát el, hogy a pumpában elhelyezett LED-ek fényét újjávarázsolja. A háromdimenziós hornyokkal, barázdákkal ellátott felső rész szépen szétszórja az RGB világítást és dinamikusabb megjelenést biztosít a gyári pumpaburkolathoz képest. 

A lenti képen látható, hogy a barázdák nagyon szépen kihozzák a fényeket és a pumpát valóban az iCUE Link ökoszisztéma részévé varázsolják. Megmondom őszintén, hogy a gyári sapka mindaddig tetszett és elegendőnek bizonyult, amíg a kiegészítőket meg nem láttam, így arra jutottam és azt is javaslom, hogy érdemes kifizetni a 15 dolláros felárat, hisz ez a legolcsóbb kiegészítő és így is nagyon sokat dob a megjelenésen. 

A Corsair iCUE LINK CapSwap Module WRM Fan egy olyan sapka a pumpa tetejére, mely egy 70 mm-es beépített ventilátorral rendelkezik, mely akár 3000 RPM-es fordulatszámmal is képes működni, ami extra hűtést biztosít a pumpa körüli komponensek hőmérsékletére, különös tekintettel a VRM hűtőbordák szellőztetésé, ami nagyobb stabilitást biztosít az alaplap működésénél. Ahhoz, hogy a ventilátor a fentről beszívott levegőt oldalra ki tudja fújni, a gyártó négy nyílást alakított ki. 

A ventilátor rugós csatlakozóval rendelkezik, ami kapcsolatot biztosít a pumpaburkolat felé, így itt is teljesen vezetéknélküli megoldásról beszélhetünk. A világítás ebben az esetben is lenyűgöző, a lapátok és a keret szépen átengedi a pumpában elhelyezett LED-ek fényét. 

Egyre több olyan folyadékhűtés van, melyen LCD kijelző is található, de ez főképp a prémium kategóriás megoldások kiváltsága. A iCUE LINK LCD Screen Module egy ilyen célú kiegészítő a hűtéshez, mely egy teljes értékű kijelzővel rendelkezik. A 2,1 hüvelykes IPS (24 bit, 16,7 millió szín) LCD kijelző 480 x 480 pixel felbontásra képes, 600cd/m² fényerővel rendelkezik és képes megjeleníteni a PNG, BMP, JPG, JPEG formátumú képeket, valamint a GIF mozgóképeket, maximum 30 FPS képkockasebességig. 

Tartozékként kapunk egy USB Type-C / alaplapi USB kábelt és egy Y-elosztót is. Utóbbi kimondottan előrelátó a gyártó részéről, hisz aki több iCUE Link kompatibilis eszközzel rendelkezik, az könnyedén kifogyhat az alaplapi USB portokból.   

A LED kijelző iszonyat jó dolog, sokmindenre képes. Kezdenénk a másodlagos funkciókkal, mely a képek kijelzése, a fent már említett formátumokban és ott van még a GIF kiterjesztésű mozgóképek "lejátszása is" melyhez az iCUE szoftverben beépített keresőt is kapunk. 

Persze a fő és legfontosabb funkió az az adatok kijelzése, mely ebben az esetben egy összetett dolog. Igazából bármit, amit a rendszer mér, azt itt ki tudjuk jelezni, legyen szó természetesen a processzor sapka / magok hőmérsékletéről, a proceszor terheltségi szintjéről kezdve, kijelezhetjük a GPU órajelét, terheltségét, memória és alaplap hőmérsékletét is.  

iCUE LINK szoftver:

A Corsair iCUE LINK szoftvere egy összetett alkalmazás. Támogatja az összes Corsair hardvert, perifériát ráadásul kompatibilis eszközök esetén ezt képes ököszisztémában kezelni, ami főképp az RGB világításra van hatással. A szoftverben minden olyan komponens megjelenik, melyet a számítógéphez csatlakoztatunk. Ebben az esetben az iCUE LINK TITAN 360 RX RGB folyadékhűtés ventilátorai és pumpája is megtalálható a listában. A pumpa alatt természetesen a magát a pumpát és a felette elhelyezett RGB világítást is értjük.  

A szoftveren bemül meg tudjuk oldali a ventulátorok fordulatszámának szabályozását, akár egyesével is, ráadásul a pumpa sebességén is állíthatunk. 

A szoftver segítségével számos effekt közül választhatunk az RGB világítás terén, összehangolva a többi komponenssel. Statikus világítás, hullámzás, váltakozó színek, szivárvány áttúnések, villogás, vagy akár a számítógép hangja, vagy képernyő színvilága szerinti világítás változtatás. 

Ott van még a Murals is, mely lehetőséget ad arra, hogy a ventilátorokat bárhol elhelyezzük az ökoszisztéma virtuális térképén, befolyásolva, hogy az adott ventilátor, vagy akár RAM, pumpa milyen színben világítson, vagy az áttűnésekben hol foglaljon helyet. 

Videó:

További képek:

Összegzés:

Az iCUE LINK TITAN 360 RX RGB mindenképp egy komoly darabja a Corsair folyadékhűtés palettájának, mely aprólékosan átgondolt munka eredménye. Az RX 120 RGB ventilátorok használata prémium kategóriába emeli a hűtést a mágneses levitációs motornak, LED világításnak és kábelmentes kialakításnak köszönhetően. Maga a blokk is piros pontot érdemel, hisz testreszabható. Ha a négy rendelkezésre álló "feltétet" megnézzük kétségkívül a legfapadosabb megoldás került gyárilag csomagolásra, de ezt is csak azért mondhatjuk, mert láttuk a többit, egyébként teljesen jó. A hűtési teljesíményre sem lehet panasz, hisz AIO kategóriában maximum közelit teljesít. A hűtés 240 , 280 és 360 mm-es méretben, fekete, valamint fehér színben érhető el, típustól függően 75 - 95 ezer forint közötti árcédulával. A kiegészítőként megvásárolható Cap Swap-ek 14,99 - 99,99 dollár közötti áron a gyártó webshopjában. 

Írta: Kocsis Bence