noctua-nh-d15-g2-teszt-nagy-teljesitmeny-proceesszorra-szabott-megoldas

Noctua NH-D15 G2 teszt - Nagy teljesítmény, proceesszorra szabott megoldás

2024. július 18. Kocsis Bence Processzor Hűtés

A kiemelkedő hűtési teljesítménnyel és kivételesen alacsony zajszinttel működő hűtéseiről ismertté vált Noctua folyamatosan bővíti hűtéseinek palettáját, bár egy-egy új megoldáson évekig dolgoznak a gyártónál, hogy minden téren tökéleteset alkossanak. A Noctua hűtéseinek sárgásbarna - barna színvilága nem mindenki számára vonzó, de ez az összeállítás az, amit ha valaki meglát, mondhatja: "Igen, ez egy Noctua hűtés, ami garancia a minőségre és a teljesítményre". 

Folyamatosan vendégeskednek nálunk Noctua hűtések, így mindig felcsillan a szemünk, ha egy újabb tesztpéldány érkezik. A legújabb tesztünkben a Noctua NH-D15 G2-t fogja bemutatni, mely a többszörös díjnyertes NH-D15 utódja, mely még 2014-ben került a boltok polcaira és azóta a hűtési teljesítményt hajszoló felhasználók egyik szent grálja volt. A gyártó azóta sokat dolgozott egy új modell létrehozásán, mely a mai trendeknek megfelel, ráadásul a készítők az NH-D15 G2 speciális változatait is elkészítették. 

A hűtő csomagolásának színvilágában továbbra is a barna szín dominál, ami jelen esetben megváltozott, de továbbra is nosztalgikus és megnyugtató. A színséma továbbra is a minőséget sugallja, most már teljesen vörösesbarna kivitelben, ami sokkal modernebb, trendibb, mint a korábbi - bár jól bevált - csomagolások. A doboz elején a korábbiakhoz képest egy sokkal nagyobb és részletesebb illusztráció kapott helyet az NH-D15 G2-ről. Ezen felül a doboz telis tele van a hűtésre vonatkozó fontos információkkal - NSPR leírás - , specifikációkkal - teljes méret, súly, támogatott foglalatok listája - és technológiai újításokkal. Összességében a csomagolás szép és informatív, a Noctua jó döntést hozott a változtatással, bár ezt a gyártó marketing részlege biztosan felmérte. 

A doboz tetejét felnyitva viszont a szokásos látványvilág fogad bennünket, a jól megszokott karton tartozékdobozzal a felső részen. A Noctua továbbra sem tágít a kartontól, ahelyett hogy habot használna, de szerintem ez nem is olyan nagy baj.

A tartozékok doboza hiánytalanul felsorolja azokat az alkatrészeket, melyeket tartalmaznia kell a rögzítő elemektől a hővezető pasztán át a csavarhúzóig, mely ebben az esetben egy speciális darab.

A Noctua SecuFirm2 rögzítési rendszere SecuFirm2+-ra változott. A csillagfejű csavarról ennek eredményeképp a Noctua áttért a Torx-ra, melynek egyébként nincs sok jelentősége a régi kialakításhoz képest, tehát az összeszerelést és használatot nem befolyásolja. A Noctua hűtője minden modern mainstream foglalatot támogat, de az AMD Threadripper és Intel HEDT támogatás kimaradt, így az Intel LGA 2011, vagy LGA 2066 nem támogatott. Ennek oka, hogy ezekre a platformokra a gyártó speciális hűtésekkel rendelkezik.  

Nézzük a tartozékok teljes listáját:

  • 4x AMD rögzítő csavar
  • 4x AMD távtartó (szürke)
  • 4x Intel rögzítő csavar
  • 4x Intel C klipek
  • 4x Intel távtartó (kék)
  • 4x Intel távtartós (fekete)
  • 4x zárócsavar
  • 4x ventilátor rögzítő
  • 2x AMD rögzítő karok
  • 2x Intel rögzítő karok
  • 2x 140 x 150 x 25 mm-es ventilátor
  • 2x zajcsökkentő adapter 
  • 1x Y-kábel
  • 1x AMD hővezető paszta védő (AM5 foglalathoz)
  • 1x hővezető paszta letörlő kendő
  • 1x Intel hátlap
  • 1x NT-H2 hővezető paszta
  • 1x Torx csavarhúzó
  • 1x öntapadós Noctua logó
  • 1x összeszerelési útmutató

Az NH-D15 G2 dupla toronyhűtővel rendelkezik, mely 58 alumínium hűtőbordát tartalmaz, egy aszimetrikus hőcsőrendszert közrefogva. Ez a kialakítás közelebb viszi a hűtést az alaplap felső részéhez és távolabb viszi a grafikus kártya foglalatától. 

A hűtőbordák alsó része le lett vágva, mely kompatibilitást jelent a magasabb memóriamodulok számára, ha egy ventilátoros rendszerben szeretnénk működtetni a processzorhűtést. Itt érdemes megjegyezni, hogy kétventilátoros kivitel esetén érdemes ragaszkodni a szabványos méretű memóriamodulokhoz. Mivel a hűtőbordák extra réteg nélküli alumíniumból készültek , így az ujjlenyomat könnyen meglátszik rajtuk - ahogy a lenti kép is mutatja - így a teljes tisztaság érdekében érdemes az összeszerelést kesztyűben végrehajtani, vagy összeszerelés után egy kis takarítást kezdeményezni. 

A coltplate és a hőcsövek nikkelezett rézből készültek és kiváló minőségű felülettel rendelkeznek. Maga a coldplate a HBC (High Base Convexity) modell révén enyhén domború - ez a domborúság biztosít maximális hűtési teljesítményt a homorú processzorsapkával rendelkező LGA 1700-as foglalat számára - , de ez szabad szemmel nem igazán látható, tiszta megmunkálással rendelkezik. Hogy melyik processzor foglalathoz melyik típusú hűtés (HBC, LBC, vagy Standard) javasolt, azt a gyártó oldalán megtaláljátok. 

A hűtőre két újdonság került, melyek az NF-A14x25r G2 modellek. Ezek a légkavarók keret nélküli megoldások 1500 RPM-es maximális fordulatszámmal. Ezen a fordulatszámon 91,5 CFM a maximális légszállítás és 24,8 dBA a maximális zajszint. Ha jobban megnézzük a ventilátort láthatjuk, ahogy felbukkannak azok a vizuális dolgok, melyek a Noctua ventilátorokat csendessé és teljesítményben magas szintűvé teszik. Ilyenek a mikrocsatornák a keret belső részén, a motorházon és lapátokon elhelyezett uszonyok, vagy a visszahajlított lapátvégek. Érdemes megnézni azt is, hogy a gyártó a lehető legközelebb vitte a lapátokat a keret belső feléhez, ami ebben az esetben mindössze 0,7 mm. Ennek a kialakításnak döntő szerepe van a levegő hatékony, szivárgásmentes mozgatásában. Utóbbi persze nagy minőségű ventilátorlapátokat igényel, melyet ebben az esetben biztosított a gyártó az új Sterox folyadékkristályos polimer lapátok használatával, mely nagy szakítószilárdsággal, kivételesen alacsony hőtágulási együtthatóval és rezgéscsillapítási jellemzőkkel bír. 

Összeszerelés:

A Noctua NH-D15 G2 összeszerelésénél egyetlen dolog jelent problémát maga a méret, egyébként egy gyors és zökkenőmentes folyamatról beszélhetünk. 

Első körben fel kell építenünk a SecuFirm 2+ rögzítő rendszert, ami egy alaplapi tálca felőli és egy alaplap felőli szerelést jelent. Túloldalt a hátlapot kell elhelyezni, majd az alaplap felőli oldalon a távtartók, a hűtőborda kereszttatók és a zárócsavarok segítségével rögzítenünk kell azt. 

Ezután fel kell vinnünk a mellékelt NT-H2 hővezető pasztát a processzor sapkára. Erre természetesen több praktika is van - pöttyözve, csíkozva, kereszthúzásokkal, stb - melyek minimális eltérést okozhatnak a működő processzor hőmérsékletében. Itt meg kell említeni, hogy a gyártó az AM5-ös foglalat számára, a felvitelhez mellékelt egy védőlemezt, hogy a paszta ne kerüljön az alaplapra. 

A rögzítő rendszer és a paszta felvitele után nincs más dolgunk, mint rögzíteni a hűtőbordát, amit ventilátorok nélkül kell elkövetnünk a két csavar elérhetősége érdekében. A csavarokat érdemes felváltva fixre húzni, hogy az alaplap egyenletesen kapja meg a végső terhelést. 

A hűtőborda rögzítése után helyére kell tennünk a belső, majd külső ventilátort, amelyek kábeleit az Y-kábellel összekötve az alaplap 4 pólusú CPU Fan-jára kell dugnunk. Igény szerint az Y-kábel után beiktathatjuk a zajcsökkentő adaptert is. Az összeszerelés végeztével megkapjuk a végleges állapotot. Láthatjuk, hogy a hűtés a színvilág szempontjából nem túlzottan felhasználóbarát, de a színes ventilátorainkkal megpróbáljuk javítani a látványt. 

Összeszerelés után látható, hogy a teljes hűtés a memóriafoglalatok fölé lóg, de a gyártó igyekezett mindent megtenni a kompatibilitás érdekében, így a hűtéssel ellátott memóriák mellett is képesek voltunk a második ventilátort felszerelni. A aszimetrikus kialakításnak köszönhetően nem csak a grafikus kártya vált teljesen hozzáférhetővé, de még a felette elhelyezett M.2 bővítőhellyel is képesek voltunk dolgozni. 

Tesztek:

A hőmérséklet mérését továbbra is az aida 64 rendszerdiagnosztikai segédprogram rendszerstabilitásteszt alkalmazásával végeztük. A processzorok hőmérsékletét maximális terhelés és üresjárat során figyeltük. A Noctua NH-D15 G2 processzor ventilátorait maximális, 1500 RPM-es fordulatszámon, valamint a zajcsökkentő (NA-RC16) adapterrel, 1250 RPM-es fordulatszámon járattuk. Összehasonlításképp korábbi tesztjeink közül két AIO folyadékhűtést és több léghűtést is betettünk a grafikonokba. 

Először az üresjárati hőmérsékleteket figyeltük, ahol az NH-D15 G2 maximális fordulatszámon partiban volt az általunk korábban letesztelt AIO folyadékhűtésekkel és 1250 RPM-es fordulatszámon sem teljesített rosszul. Csupa olyan hűtés vette körül, ahol jóval magasabb volt a fordulatszám, ezáltal a működési zajszint is magasabb volt.  

Következett a terhelés, melynek során az AIDA 64 tesztje megizzasztotta a processzorokat. Itt a várakozásoknak megfelelően nem született meglepetés, hisz az NH-D15 G2 hatalmas méreteinek és az ebből adódó erőtartalékainak köszönhetően felvette a versenyt a DeepCool LS520 AIO folyadékhűtéssel, ami egy 240 mm-es radiátorral ellátott megoldás. Mikor feltettük a zajcsökkentő adaptert és a fordulatszám visszaesett 1250 RPM-re, a hőmérő 63°C-ig ment fel, ami még mindig az AIO folyadékhűtések szintje. Az egyetlen nagyágyú, ha a léghűtéseket nézzük, a DeepCool AK620 WH csak maximális, azaz 1850 RPM-es fordulatszámon volt képes 1°C-al felülmúlni. Ha megnézzük ennek a két hűtésnek, illetve a felszerelt ventilátoroknak a zajszintjét, komoly differencia mutatkozik. Míg a DeepCool AK620 WH 28 dBA-n dolgozott, addig a Noctua NH-D15 G2 24,8 dBA ( 1500 RPM) és 19,7 dBA (1250 RPM) zajszinteket produkált. 

Összegzés:

Hűtési teljesítmény és minőség terén megérte a sok belefektetett munka, a Noctua ismét nagyot alkotott. A processzorhűtés hihetetlenül csendesen teszi a dolgát és rengeteg erő lakozik benne, teljesítményben felveszi a harcot a legtöbb AIO folyadékhűtéssel. Az egyik negatívum, amit bár egy Noctua rajongó nem hánytorgat fel, az a színvilág. Bár aki tudja mit nyújt a Noctua, az büszke erre a kinézetre és bátran mutogatja. Persze biztosan készül majd Chromax.black változat is, amivel majd minden olyan felhasználó megbékél, akinek a barna szín és a szürke hűtőborda nem a szíve csücske. A másik negatívum a hűtés ára, amiben kiemelkedik a hűtések közül. A 149,90 eurós ajánlott végfelhasználói ár, ami nálunk jelenleg 70.000 forint feletti árcédulát jelent. Összességében elmondható, hogy azok számára, akik egy maximális teljesítményű léghűtésben gondoskodnak, a színvilág háttérbe szorul és komoly összeget hajlandók kifizetni a minőségért és megbízhatóságért, kimondottan jó választás lehet. 

Írta: Kocsis Bence