PC Building - belépő szintű konfiguráció
Nem régiben adtunk pár tanácsot, hogy mit, miért érdemes meg vásárolni, hogy egy jó konfigurációnk legyen. A most következő részben egy teljes PC összeállításának miértjéről lesz szó.
Az elején leszögezném, hogy a kiválasztott komponensek saját vélemény, tapasztalat, utána olvasás/érdeklődés útján lettek kiválasztva. Az esetleges negatív vélemény kinyilvánításokat kérem, őrizzék meg maguknak a Kedves Olvasók. Köszönöm!
Tehát a cél az volt, hogy a már meglévő gépet tovább fejlesszem egy meghatározott kereten belül az igényelt felhasználásnak megfelelően. Költségcsökkentés szempontjából a főbb komponenseken kívül igyekeztem átmenteni a legtöbb hasznos hardver elemet. A szóban forgó PC otthoni felhasználásra szánt, belépő szintű elemeket tartalmaz, melynek a specifikációi a következők:
- Processzor: AMD Athlon 2 x2 270;
- Alaplap: ASRock N68C-S UCC;
- Memória: Kingston 4 GB DDR3 1600 Mhz;
- Videó kártya: MSI Geforce GT 730 1GB GDDR5;
- Tápegység: Codegen 430 W
- Merevlemez: Samsung 250 GB HDD;
- Optikai meghajtó: LG valami.
Mint látható, ha nem egy ősrégi, de pár éves konstrukcióról van szó, ami még több évig szolgálhat egy másik felhasználót. Ezért is döntött úgy a tulaj, hogy eladja régi konfigját, hogy annak az árnak a megpótlásával jöhessen az új. A HDD, ODD, GPU, tápegység és ház kivételével mindenen sikerült túl adni durván 30.000 forint körüli áron. Ezzel a főbb hardverelemek majdnem teljes költsége meg lett.
Az új komponensek kiválasztása elég egyszerű volt. A megrendelő olyan gépet akart magának, ami az aktuális, friss technológiákat hordozza magában, illetve az esetleges bővíthetőségtől se keljen félnie. A szűrést tovább segítette az, hogy csak Intel processzorok jöhettek szóba. Az Intel újgenerációs processzorai a tavaly debütáló 6. generációs Skylake chipek, melyek LGA1151 típusú tokozással rendelkeznek. Tehát a felhasználási igény adott, ahogy CPU márka és foglalat is, így a következő hardvereket szedtem össze:
- Processzor: Intel Pentium G4400 3,3 Ghz
- Alaplap: ASRock H110M-HDV
- Memória: Kingston 4 GB DDR4 2133 Mhz
- Merevlemez: Kingston UV400 120 GB SSD
Kis gondolkodás után a tulajjal arra jutottam, hogy érdemes beújítani egy SSD-t, valamint a házzal sem volt megelégedve, így az is cserélve lett egy számára kinézett verzióra. Nézzük miért ezek az egységek kerültek a gépbe.
Alaplap:

Kezdjük talán az alaplap kiválasztásának okairól, hisz itt sok olyan kritérium van, amiket érdemes már az elején eldönteni. Először is az alaplap chipset-jét kell kiválasztani, olyan módon, hogy milyen felhasználásra lesz szánva a hardver. A Skylake processzorok alá Intel H110, B150, Q150, H170, Q170 és Z170 típusú vezérlővel felszerelt alaplapot lehet rakni. Ezek közül a ”Q” jelölésűek minket érintenek. Az előbbi felsorolásban növekvő sorrendben vannak szedve a vezérlők, vagyis a H110 az alap, míg a Z170 a csúcs. A különböző vezérlő chip-el rendelkező alaplapok közötti főbb különbségek a PCI Express vonalak, az SSD, SATA és USB potok számában, valamint a RAID támogatásban van.
Ennél az összeállításnál egy H110-es alaplap elegendő. Gyártókat nézve az ASRock-ra esett a választás, mert eddig semmi gond nem volt az ő alaplapjukkal összerakott gépeimnek. Hogy árban jók legyünk, egy Micro-ATX méretű lapot választottam, mely DDR4-es memóriákat kezel. Vannak bizonyos típusok más gyártóknál is, melyek felváltva kezelnek DDR3 és DDR4 memóriákat, vagy csak DDR3-at. A régi típust kezelő alaplappal még lejjebb szoríthatjuk a kiadást. Véleményem szerint azon a pár ezer forintnyi pluszon már nem érdemes spórolni. Már csak azért sem mert a DDR4-el gyorsabb és alacsonyabb fogyasztású RAM-ok állnak a rendelkezésünkre.

Lássuk mi is található az ASRock H110M HDV alaplapon: Mint már elhangzott, a lap Micro-ATX szabványú. A Skylake LGA1151-es foglalat található rajta, amibe majd a közeljövőben elrajtoló Kaby Lake processzorokat is helyezhetünk. A CPU tokozás mellé két darab DDR4 típusú memória foglalatot helyeztek, amik Dual Channel kommunikálásra képesek. A RAM mennyiséget egészen 32 GB-ig pakolhatjuk. Ha a CPU-ba integrált grafikus vezérlőt használjuk, akkor D-Sub, DVI-D és HDMI kimenetek állnak rendelkezésre. Ha pedig dedikált GPU-t szeretnénk használni, akkor rendelkezésre áll 1 db x16-os PCIe 3.0 slot. A jó minőségű hangzásért ELNA kondenzátorok felelnek. A Realtek kodek segítségével 7.1-es hangzást is kifacsarhatunk a lapból. A kimeneteknél még találunk egy kombinált PS/2-es portot, mellette 2 db USB 3.0-át (plusz 2 db előlapi támogatás). Mellette 4 db USB 2.0 áll rendelkezésre, valamint egy Gigabit LAN port.
Processzor:

Igaz, hogy az újgenerációs Celeron CPU-k legkisebbike is ütötte volna az Athlon 2-t, de mégsem ez a család lett a választott. Pedig mellette szólhat a nagyon alacsony, mindössze 10.000 forint körüli ára. Az i3-as kategória már túlzás lett volna, ráadásul 30 ezer alatt nem igen lehet hozzá jutni újonnan. Az aranyközép utat a Pentium család processzorai jelentették, amik jó teljesítménnyel és árral rendelkeznek. Az Intel Pentium-ok közül a G4400 kódnévűre esett a voks, mert 20.000 forint alatti árával kínál 2 magot, amik 3,3 GHz-es sebességre képesek, L3-as gyorsítótárának kapacitása 3 MB, míg a fogyasztása mindössze 54 W. Integráltan egy HD Graphics 510 került bele.
Memória:

E téren elég beruházni egy 4 GB kapacitásút, de ha kisebb hardverigényű játékokat is futtatni akarunk, akkor érdemes 8 GB-ban gondolkodni. Játékos megközelítéssel IGP használattal a 2 db kit-es termékeket érdemes keresni a dual-channel érdekében. Viszont, ha csak videó nézésre, szövegszerkesztésre és böngészésre lesz a gép, akkor bőven elég 1 db 4 GB-os modul, ami akár később 8-ra emelhető.
SSD:

A rendszer felgyorsításához, hiába vásárol az ember nagy teljesítményű processzort, ha az a HDD-től nem elég gyorsan kapja meg az adatokat. Ha pontosítani akarunk, a nem rég megjelent Seagate 15K v6 HDD is csak max 300 MB/s-os olvasási és 200 MB/s-os írási sebességre képes. Ezzel szemben a kinézett Kingston UV400-as 550 MB/s olvasási és 350 MB/s írási sebességet tud produkálni. A sebesség növekedést csak garantálni tudom.
Ház:
A konfigurációhoz egy kis méretű Micro-ATX ház is megfelelt volna, de akkor később már csak ilyen szabványú alaplapot lehetett volna vásárolni. Mivel nem tudjuk mit tartogat a jövő, ezért egy maximum ATX szabványú lapokat fogadó mid tower-re esett a voks. Sem olcsó sem túl drága ház lett kinézve. A tapasztalatok és kinézet alapján, de legfőképp a tulajdonos választása miatt a DeepCool Tesseract BF Black-re esett a döntés.

A pikingi gyártó még tavaly mutatta be a Tesseract szériát, mely 3 féle verzióban és 2 féle színben érhető el. A BF Black ennek a szériának az pénztárca barátibb kiadása, ami csak annyiban nyilvánul meg, hogy nem ablakos oldallappal rendelkezik illetve gyárilag csak 1 db 120 mm nagyságú nonLED-es ventilátort szereltek bele hátra. A dizájn, a minőség és a belső elrendezés olyan, mint a többinek. Ez azt jelenti, hogy rendelkezésre áll:
- 4 db 3,5” csavarmentes elhelyezésű és beszerelésű HDD tálca;
- 3 db 2,5” csavarmentes elhelyezésű, de csavaros beszerelésű SSD/HDD tálca;
- 3 db 5,25” csavarmentes beszerelésű ODD rekesz, melyből az I/O panel kábelei miatt a felső kiesik;
- 7 db bővítőkártya hely;
- 1 db 120 mm hátul;
- opcionálisan beépíthető még, 1 db előre és 2-2 db oldalra és fentre;
- megfelelő kábel menedzsment.
Eredmény:
Benchmark pontszámokat azért nem osztok meg, mert ez a konfiguráció direkt nem játékra lett összerakva. Belépő szintű, egyszerű felhasználóknak ajánlott setup-ról van szó. Közel 70.000 forintért egy gyors médiaközpont született, ami persze sokkal többre is képes lenne.
[youtube]
[/youtube]