processzort-a-viz-ala-corsair-nautilus-rs-360-argb-teszt

Processzort a víz alá!: CORSAIR NAUTILUS RS 360 ARGB teszt

2025. február 20. Kocsis Bence Processzor Hűtés

Ha számítógép hardverről, valamint komponensről beszélünk, akkor már nem az egyetlen szempont a teljesítmény. Olyan világot élünk, hogy a külsőre is adni kell, amit a gyártók már felismertek és azóta a "Gaming" jegyében folyamatosan dobják piacra hol visszafogott, hol világító alkatrészeiket. A Corsair is büszkélkedhet olyan megoldásokkal, melyek szemet gyönyörködtetőek, de természetesen minden külsőség alá van rendelve a funkcionalitásnak és teljesítménynek. A Corsair Nautilus RS sorozat 4 modellt tartalmaz, melyek 240 és 360 mm-es radiátorral, ARGB világítású és világítás nélküli ventilátorokkal, illetve pumpával rendelkeznek. Mai tesztünkben egy ARGB világítással ellátott modell, a Nautilus RS 360 ARGB volt a vendégünk.  

A hűtés csomagolása a Corsair által jól megszokott fekete / sárga színösszeállítást követi és a dobozon a hűtésről készült fotón kívül a termék specifikációi is helyet kaptak. 

A külső csomagolás alatt egy kartontálca található, melyben a gyártó eligazgatta a folyadékhűtést, a ventilátorokat és az összeszereléshez szükséges tartozékokat. A pumpa a folyadékcsővel és a radiátor nylon csomagolást kapott, míg a tartozékok és a ventilátorok újrahasznosított papírba kerültek.  

A Nautilus RS 360 ARGB folyadékhűtés három darab RS 120 ARGB ventilátort kapott, melyek feketekerettel rendelkeznek, viszont a ventilátor lapátjai fehérek, a középrészen pedig egy csillogó ezüst színű matrica található, közepén egy fekete Corsair logóval. A ventilátor lapátok belső részén 8-8 darab, egyenként címezhető ARGB LED található. 

A ventilátorok 300 - 2100 (+/- 100) RPM fordulatszám tartományban működnek, miközben 10 - 36 dBA zajszintet produkálnak, 13.3 - 72.8 CFM légszállítás mellett. A magas statikus nyomást és az alacsony zajszintet, valamint a stabil, tartós működést az AirGuide technológia és a Magnetic Dome csapágyazás biztosítja.  A ventilátorok ebben az esetben egymással vezeték nélkül nem összekapcsolhatók, saját kábelekkel rendelkeznek, melyek ebben az esetben egy PWM csatlakozót és egy ARGB csatlakozót jelentenek, ráadásul mindegyikből van egy "apa" és egy "anya", hogy füzérbe köthessük őket. 

A hűtés egy 360 mm-es radiátorral érkezik, mely 396 x 120 x 27 mm-es méretekkel rendelkezik. A 27 mm-es vastagság a rögzítési pontok figyelembevételével nagyjából 20-22 mm-t jelent hasznos téren, ilyen vastag a radiátor, ami a tényleges hűtést végzi. A folyadékcső szivátgásmentes kivitel, így a hűtés nem igényel karbantartást. Hogy a hűtés esztétikus maradjon egy szövetbevonatot kaptak a csövek. 

A Nautilus RS 360 ARGB egy hatékony, alacsony zajszintű szivattyút kapott, mely 20 dBA maximális zajszinttet produkál. A pumpa burkolata alatt egy 8 LED-ből álló világítás kapott helyet mely szépen átszűrődik a fedélen keresztül. A pumpa fedele egyébként levehető és elforgatható, így nem kell attól tartanunk, hogy a pumpa orientációja miatt a Corsair logó fejjel lefelé nézne velünk szembe, elrontva az összképet. 

Az enyhén domború coldplate előre felvitt XTM60 pasztával rendelkezik, így az összeszerelésnél nem kell már a fecskendő után kapkodnunk. A paszta felvitele gondosan - konvex dizájn -  történt, jól átgondolt formában, így nem kell attól tartanunk, hogy nem nyújtana megfelelő kontaktot a coldplate és processzorsapka között. 

A tartozékok tárháza bőséges, hisz a hűtés széleskörű kompatibilitással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy felszerelhető a 12., 13.,14. generációs LGA 1700 foglalatú processzorokra, a 15. generációs LGA 1851 foglalatú Intel Core Ultra processzorokra, valamint az AMD AM4 és AM5 foglalatú processzorokra. A készlet tartalma rengeteg csavar, melyekkel a ventilátorokat, radiátort, valamint pumpát tudjuk rögzíteni, kapunk alátéteket a sérülésmentes ventilátor felcsavarozáshoz, hosszabbító kábeleket az ARGB és PWM csatlakozók megfelelő helyre történő elvezetéséhez és természetesen a foglalat specifikus hátlapok és a készlet részei.  

Összeszerelés:

A hűtés összeszerelése kimondottan egyszerű feladat, nem kell megijedni attól, hogy nem léghűtésről van szó, sőt.. könnyebben hozzáférhetők a komponensek, nem kell mindent házon belül megoldani. Mi egy Intel Core i7-14700K processzor hűtését kíséreltük meg, így az Intel LGA 1700-as készlethez nyúltunk. Első körben feltettük a hátlapot és az ahhoz passzoló rögzítő csavarokat.  

A mellékelt ventilátorokat házon kívül rögzítettük a radiátorra a mellékelt csavarokkal és használtuk az alátéteket is. Szabadon választható, hogy már itt elvégezzük a ventilátorok összekapcsolását, vagy házon belül a szerelőnyílásokon keresztük átbújtatva oldjuk meg a feladatot. S mi esetünkben ez házon kívül történt, ami után a radiátort felszereltük a gépház tetejére, de természetesen ez is opcionális, lehet előre, vagy oldalra is, ahol épp helyünk van. Mindenesetre a gyártó és a józan ész is azt diktálja, hogy a pumpa a radiátor alatt helyezkedjen el, de mindenképp a radiátor legmagasabb pontja a pumpa felett legyen. 

Ha a radiátor a helyén van, akkor a pumpa rögzítése következik, ami az előre felvitt pasztának köszönhetően csak 4 rugós csavar behajtását jelenti. Ezek után nincs más hátra, mint a PWM csatlakozó és az aRGB csatlakozó alaplapra történő bedugása. Itt fontos megjegyezni, hogy a CPU fan és a PUMP Fan csatlakozó kiosztását figyeljük. 

Világítás:

A pumpa és a ventilátorok ARGB csatlakozója egyként köthető rá az alaplap szabad ARGB heather-jére, ami azt jelenti, hogy együtt vezérelhetők. Mi ebben az esetben nem a Corsair szoftverét használtuk, hanem egy harmadik féltől származó megoldást, ami az alaplap, a grafikus kártya, a memóriák, a folyadékhűtés és a rendszerhűtő ventilátorok világítását összehangolta. A lenti képeken látszik, hogy a pumpa burkolata alatt és a lapáték középrésze alatt elhelyezett LED-ek kimondottan szépen teszik a dolgukat, erőteljes és intenzív fényt adnak. Abban az esetben, ha rendelkezünk COMMANDER CORE XT , vagy hasonló vezérlővel, akkor a hűtő csatlakoztatható az iCUE ökoszisztémához és az iCUE szoftver segítségével is beállíthatjuk a világítást, vagy a ventilátorok fordulatszámának tulajdonságait. 

Tesztek:

A tesztkonfiguráció egy AsRock Z790 Riptide Wifi alaplapra épült, melyben az új processzorunk , egy Intel Core  i7-14700K teljesített szolgálatot. A rendszer egy 1 TB-os SAMSUNG 990 EVO M.2 PCIe SSD-n futott, memóriából pedig 32 GB-nyi (2 x 16 GB) Vengeance RGB DDR5 6000 Mhz-es RAM kit volt beszerelve. A gépház egy kétkamrás Corsair iCUE LINK 6500X RGB , melybe Corsair RX RGB sorozatú 120 és 140 mm-es ventilátorokat szereltünk.  A Grafikus kártya egy NVIDIA Geforce Gainward RTX 3070 Ti Phoenix modell volt. 

A teszteket az AIDA 64 rendszerdiagnosztikai segédprogram rendszerstabilitás teszt alkalmazásával végeztük, mely 100%-os terhelés alá vetette a processzort. A Corsair Nautilus RS 360 ARGB mellé egy Noctua NH-D12L és egy csúcskategóriás Noctua NH-D15 G2 HBC hűtést állítottunk csatasorba. 

Első körben megnéztük az üresjárati processzor hőmérsékleteket. A három hűtés közül természetesen az egy darab 120 mm-es ventilátorral szerelt Noctua NH-D12L teljesített a legszerényebben a maga visszafogott fordulatszámával. A teszt során természetesen a Corsair vízhűtése tartotta legalacsonyabban a processzor hőmérsékletét, nem csak 2000 RPM-es fordulatszámon, de még 1500 RPM-es fordulaton is beelőzte a Noctua zászlóshajójának számító NH-D15 G2 HBC léghűtést. 

Jöttek a terheléses tesztek, ami az Intel Core i7-14700K esetében komoly terhet rónak a processzorhűtőre. Itt már hamar kiderült, hogy ez a processzor nem igazán tolerálja a kisebb méretű léghűtéseket, legalábbis az olyan alkalmazásokban, ahol a processzor 100%-közeli terhelést kap. Ez látszik a 120 mm-es ventilátorral szerelt Noctua NH-D12-L eseteben is, ahol 1800 RPM-es fordulatszámon csak-csak tartotta magát - hisz a 90 °C fok nem a világ vége - , de 1400 RPM-en már piros zónába került, alulról súrolta a 100 °C-ot. Ilyen téren a Noctua csúcshűtője nem került bajba, maximális fordulatszámon 84, míg 900 RPM-es fordulatszámon 87°C volt a plafon. A Corsair Nautilus RS 360 ARGB kimondottam jól teljesített. Most tegyük félre a 2000 RPM-es fordulatszámon mért 81°C-ot, mert ilyen esetben magas dBA értékről beszélünk, de az 1500 RPM-es és 1000 RPM-es fordulatszámon mért 83 és 85°C lehetőséget ad arra, hogy a processzor 100%-os terhelés közelében, tartósan is alacsony zajszinten legyen képes számolni a folyamatokat.  

Összegzés:

A Noctua Nautilus RS 360 ARGB nagyjából 68-70 ezer forint körüli áron szerezhető be fehér és fekete színben. Ezzel a középkategóriába sorolható a 360 mm-es, RGB világítással ellátott folyadékhűtések piacán. A hűtés kimondottan könnyen összeszerelhető, széleskörű foglalat kompatibilitással rendelkezik. Az RGB világításnak köszönhetően nagyon jól feldobja a gépház belsejét, így bátran tudjuk ajánlani azoknak, akik adnak a kinézetre és épp ezért üveges gépházban és dizájnos alkatrészekben gondolkodnak. De, ami a legfontosabb, az a hűtési teljesítmény, ami ebben az esetben adott. Igazából nem is nagyon szerettünk volna játékokkal próbálkozni, mert minden játék más és más terhelést ró a processzorra, ami a melegedést előidézi, így az AIDA 64 jól reprezentálja a hűtési teljesítményt. A Corsair Nautilus RS 360 ARGB jól teljesített, nagy terhelés alatt sem inogott meg. 

Írta: Kocsis Bence